Добре дошли в Моята библиотека!

Нови книги

Нови произведения

26 май 2024

25 май 2024

24 май 2024

От литературните блогове

Първи впечатления от последно прочетеното : Виж - Елена Стоева

Заглавието и корицата подсказват, че в тази стихосбирка, ако може с такава проста дума да наречем тази благородна сплав от красиви образи и поетични слова, първо има неща за гледане, или поне гледането е нещо основно за авторката. Това е така от една страна, защото тя е професионален художник. От друга, като много други хора на изкуството, тя забелязва неща, които провокират емоции у нея, но за да бъдат изразени, има нужда от други средства, други инструменти. И това са кратките стихове в стил хайку. Аз това видях, това търсех и това харесах изключително много. Ако бяха само стихове, нямаше да е същото усещане, ако бяха само картините ѝ на тези страници, пак нямаше да има тази пълнота и удовлетворение за сетивата.

За мен беше голямо удоволствие да прелистя, прочета и разгледам книжката. Изглежда, че за авторката то е било не по-малко да я напише и изрисува.

Два примера, които усетих много лични заради навика ми всяка сутрин да следя за присъствието на лястовички в небето докато отивам на работа от паркинга към сградата на завода. Последните години винаги засичам първия ден, когато са си тръгнали, и първия ден, когато пристигат от Африка. Небето или е пълно, живо и нормално, или е празно като Космос.


Липса с формата на птица

В небето

През октомври

***

Чисто нови птици

Отлитат на юг.

Ще се върнат стари.

Anna Hells' Fantasy place : Нагли богати американски близнаци в Лондон

Блайт Бейкър

Това е историята на най-некомпетентните, надути и неприятни като характерчета детективи, за които някога ще прочетете в жанра на аматьорските детективски романи. Ако се чудите – защо ще си направиш главните герои двойка тъпи недоносчета – прадеди на великите Карън и Кевин, то само Блайт Бейкър може да ви каже. Но въпреки очевидната липса на качества – направо си трябва да се въведе безкачественост като личностна характеристика, двамата близнаци Феликс и Лилиан, издънки на стара богаташка американска фамилия, изпратени с бързата поща на бързия кораб заради невинни провинения към добрата стара Англия, всъщност са екип, за който искате да четете без да имате и една добра, логична причина да го правите. Магия!

На Блайт ще ѝ го призная – също като Бет Байърс създава досадни главни персонажи, но след това ги забърква в толкова интересни криминални приключения, че някак преглъщаш особено едрия и горчив залък, и след края на всяка книга просто искаш следващата. Да, иска ти се да им отупаш кожухчетата на всички досадни, вироглавни и вироносни калпави келешчета – богаташчета; да, стискаш силно палци да им светят маслото някои от елитарните престъпни босове, с които се забъркват; да, когато им се случват хубави неща ясно и силно усещаш как тортата винаги е за ония с парите, а не за ония с дарбите, сърцата или интелекта, НО – продължаваш да четеш за тях с тиха и възпитана псувня на уста. Както казах – магия!

За късмет на двамата близнаци – много пишман детективи техните врагове от престъпния свят, ако и да са много умели в извършването на почти непроследими престъпления, винаги някак губят присъствие на духа и пълнят гащите от ужас, че преродените Шерлок Холмс и доктор Уотсън са им по петите. Е, едва ли биха били по-далеч от истината, но като ти се е паднало в живота лошия късмет, дори и двойка празноглави наглеци ще те хвърлят в дранголника. Това е една противоречива поредица, ядосваща те, вълнуваща се, грабваща вниманието и караща те да практикуваш яростно четене. Това си е специфична магия, която напълно и неестествено не разбирам. Но чета, това е важно.

К А М Е Р Т О Н : Справянето с болката е единственият начин да запазим жив спомена за изгубените си близки

Източник снимка: изд.“Персей“

Автор: Софи Дол

Издателство: „Персей“

Година: 2024

Характеристики: 146 стр.

Анотация:

В „Камий, моето вдъхновение“ (изд. „Персей“, превод Румен Руменов). Софи Дол разказва за личната си трагедия като майка: в навечерието на Коледа, след четири дни ужасна треска, 16-годишната ѝ дъщеря Камий умира.

Завладяна от болката си, Софи Дол пише, за да запази завинаги спомена за тези последни дни с дъщеря си, за да живее още няколко часа в компанията на мъртвото си дете, за да спре приливната вълна от мрачни и опасни мисли. Тя иска да съхрани образа на дъщеря си – нейния „честен, прям, сияен“ поглед, моментите на интимно съучастие, скандалите, безгрижния ѝ смях. След Камий остават празнотата, организирането на погребението, утешаването на приятелите ѝ тийнейджъри, близките.

Романът не е просто изповед на една скърбяща майка или издигане на мавзолей за починалата, а разказ за съпротивата пред непоносимото, където думите върху белия лист са своеобразен опит за оцеляване.

Софи Дол е френска актриса и писателка, родена през 1965 г. Обучението ѝ по музика в Националната консерватория в Страсбург я подтиква отрано да се занимава с изкуство. Оттогава насам преживяванията ѝ все повече се обгръщат от света на буквите, звуците и движението. Животът ѝ е белязан от две големи трагедии – убийството на майка ѝ, когато Софи е само на 16 години, и смъртта на дъщеря ѝ. Втората е и причината актрисата да започне писателския си път.

Камий, моето вдъхновение е първият ѝ роман и е удостоен с наградата за дебют от Lauriers Verts de La Forêt des Livres. Автор е също на романите La Suture (2016) и „В голямата обществена пералня“ (2018), преведен на български в издание на „Персей“, 2022 г.

Читателите казват

За „Космосът да ти е на помощ, Александър “ от Иван Мариновски

Една от първите книги в този жанр, които прочетох. Започнах с българските фантасти, защото бяха по достъпни на крехката ми възраст от 11,12 години и се радвам за това. Дилов баща, Мелконян, Вежинов, са много добър увод в жанра. В своята оригиналност, Иван Мариновски, е безподобен :). Техно фантастика, с екшън и криминални нюанси, пара психологически уклон, социално политическа есеистика, потенциал за поне десетина книги. За съжаление, книгата е само една и затова трябва да оценяваме още повече, колко усилия е струвало да излезе на бял свят. Мисля че смъртта на автора слага край на евентуално продължение, и съм скептичен към по горния пост от „роднина“. Все пак мога да ви подам една податка, за роднина на автора — много добър български китарист, с което не искам да кажа ,че трябва сега масово да започнем да притесняваме човека в родственото му наследство. Това си е вътре в семейството на автора, аз като фен и на фантастиката и на добрата музика мога само да бъда благодарен за вече реализираното.

За „Лъвът “ от Кони Мейсън

Ако правилно си спомням, по времето на Уилям Завоевателя в Европа ( а още по- малко пък в Англия) никак не е било модерно горенето на вещици на клада — този спорт се развива доста по- късно, чак към 13 век. Останалите исторически безсмислици няма да коментирам. Но няма нищо чудно, нали авторката е американка…..

За „Лицето и маската на „тихия човек“ “ от Венцеслав Константинов

Архивен запис на предговора от авторския сайт на Венцеслав Кностантинов:

http://web.archive.org/web/20161126122944/http://darl.eu/@flute/38stiler.htm

Връзката в Библиоман не е актуална.

Поклон пред този автор и преводач, който сам и убедено предоставяше на Читанка творчеството си.

Наскоро попаднах на цитата от Виктор Юго: „Има нещо много по-силно от всяка война на света и това е мирната идея, чието време е дошло.“

С пълна сила се отнася за прозрението на Венцеслав Константинов, че четенето трябва да е общодостъпно. Той го правеше, с преводите и с есеистичното творчество, което ни остави. Все още са малко българските творци, които разбират толкова дълбоко какво ни предстои.

За „Опиянението от „Новия живот“ “ от Венцеслав Константинов

Търся сайта на преводача, архивиращата машина е запазила версии на този предговор, помествам един адрес: http://web.archive.org/web/20161128195628/http://darl.eu/@prostori/07zweig.htm

Поклон пред паметта на Венцеслав Константинов, автор и преводач, който отстояваше правото на свободен достъп до четивата си за всички читатели.

От форума

Авторски текстове • Re: Автономия

В противен случай изкуственият интелект и роботите ще осигурят всякакви стоки и услуги, които искате
Там е работата, че никога не е било каквото искаме, а каквото производителите искат да наложат. Всъщност аксиомата, че търсенето определя предлагането не важи поне от 10 години ако изобщо е важала някога.

Статистика: Пуснато от mar1n3r0 — 23 май 2024, 21:49


Авторски текстове • Работата ще стане хоби, казва Илон Мъск

Никой не би трябвало да работи при "успешен" сценарий на развитие на изкуствения интелект и той успее да превземе индустриите, каза технологичният милиардер Илон Мъск в четвъртък, добавяйки, че според него този сценарий е най-вероятният.
"В дългосрочен план всяка работа, която някой върши, ще бъде по избор. Например, ако искате да правите нещо като хоби. В противен случай изкуственият интелект и роботите ще осигурят всякакви стоки и услуги, които искате", каза Мъск, който се включи чрез видеовръзка в търговското изложение за технологични иноваци и стартъп Vivatech в Париж.

Статистика: Пуснато от Гост — 23 май 2024, 21:12


Авторски текстове • Re: Автономия

Автономията не е система

В миналото сме виждали всички системи да се провалят. Това е така, защото хората са смесица от рационално и ирационално поведение. Опитът да им се наложи система винаги води до отнемане на свободата, спонтанността и човешката природа, каквато е. Автономията успя, защото не е система, а просто набор от инструменти, позволяващи на хората да си сътрудничат и да решават общи проблеми заедно. Той премахва всички изкуствени абстракции между хората - нации, пари, собственост, йерархия и вместо това насърчава естествените взаимодействия. Не може да се провали, защото няма в какво да се провали. Ако хората се борят с недостиг и проблеми с дистрибуцията, всичко, което могат да направят, е да седнат заедно, да експериментират и да учат, докато се намери решение. Този процес на проба и грешка беше забранен във всяка система. Системите винаги са били там, за да предотвратяват грешки и по този начин да предотвратяват ученето. И все пак няма такъв идеален свят, където грешките могат да бъдат напълно избегнати. Това е част от несъвършената човешка природа. Прегръщайки Автономията, ние просто се върнахме обратно към човешката природа.

Статистика: Пуснато от mar1n3r0 — 23 май 2024, 00:17


Форматиране • Re: Пряка реч в .epub след конверсия от .docx

Здравей и благодаря за отговора. Всъщност това е точно насоката, която търсих. Излиза, че всички иструменти за създаване на електронни книги работят най - добре с неформатиран текст. Съответно правилната последователност от действия е:

1. Наливам текста от Word в Notepad++ ( или VSCode )
2. Използвам скрипт за премахване на излишните украшения, които неизбежно се появяват, като оставям само компютърната пунктуация.
3. Импортвам .txt файл в Calibre и си доукрасявам елементите, за които това е нужно ( заглавия на глави, картинки, начална страница и т.н. )

Още веднъж много благодаря за отделеното време !

Статистика: Пуснато от oliverkostoff — 21 май 2024, 13:22