Показват се публикациите с етикет за поста. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет за поста. Показване на всички публикации

петък, 4 януари 2013 г.

Кога как се пости през 2013 година


Кога как се пости през 2013 година




Специални благодарности към столичния храм „Св. ап. Петър и Павел” за това, че за поредна година издават този практичен календар, съобразен изцяло с Типика на БПЦ.

Възрастни, болни, бременни, кърмачки и деца не спазват поста по този начин, но се съветват с духовния си наставник за това дали и как да постят!



Многодневните пости през 2013 година:

Велик пост (Великденски пост) или Света Четиридесетница - през тази година, заради „късния” Великден постът започва на 18 март.

Петров постпрез 2013 година няма да има Петров пост!

Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост от датата на Пасха. Започва винаги от неделята след Петдесетница и продължава до Петровден (29 юни). Когато Възкресение Христово се падне между 5 и 8 май, както през тази година, въобще няма пост.

Богородичен пост - от 1 август до 14 август

Рождественски (Коледен) пост – от 15 ноември до Рождество Христово.

сряда, 29 февруари 2012 г.

Великденски пост 2012


Великденски пост 2012
През тази седмица започна Великият пост (Св. Четиридесетница). Той е най-строг и продължителен, за да ни въведе в Страстната седмица и да ни подготви достойно за най-светлия християнски празник - Възкресение Христово. През целия пост се разрешава риба само два пъти - на Благовещение (25 март) и на Цветница (8 април). През първите пет дни се спазва строг пост без олио (мазнина), както и през първите три дни от Страстната седмица. На Разпети петък, ако здравето позволява, не се яде и пие нищо.  

Календарът е съобразен изцяло с Типика на БПЦ

Лек и спасителен пост на всички! 


неделя, 1 януари 2012 г.

Кога как се пости през 2012 година

Кога как се пости през 2012 година

Отново огромни благодарности на столичния храм „Св. ап. Петър и Павел”, които и тази година са ни улеснили максимално с практичен календар, съобразен с Типика на БПЦ

понеделник, 31 януари 2011 г.

Кога как се пости през 2011 г.



Кога как се пости през 2011 г.



Огромни благодарности на столичния храм „Св. ап. Петър и Павел”, които и тази година са ни улеснили максимално с практичен календар, съобразен с Типика на БПЦ






петък, 11 декември 2009 г.

Кога как се пости

Кога как се пости

Постите в Православната църква са четири - Великденски, Рождественски (Коледен), Петров и Богородичен пост. Пости се и всяка сряда и петък, както и на 5 януари, 29 август и 14 септември. Кога как да се пости е установено от Типика на Българската Православна Църква.

От столичния храм „Св. ап. Петър и Павел” са решили максимално да ни улеснят като са направили календарче, съобразено с Типика на БПЦ, на което много нагледно е отбелязано кой ден как се пости.

За съжаление в православното календарче все още не е маркирано толкова подробно кой ден как се пости, защото се препечатва. Едно време броят на постещите е бил по -голям и всички хора са били запознати с поста, за това се е смятало за банално да се отбелязват всички дни толкова подробно. За щастие вече има напредък и в календарчето за 2010 постните дни са отбелязани с по – голяма подробност, но все още има някои пропуски.

Възрастни, болни, бременни, кърмачки и деца не спазват поста по този начин, но се съветват с духовния си наставник за това дали и как да се постят.

сряда, 25 ноември 2009 г.

За поста

            
            Когато Бог сътворил човека, той го е създал съвършен във всяко едно отношение. Това съвършенство се изразявало в две неща -  първо в това, че той можел да общува с Бог директно без посредник и второ - получил правото да живее в райските селения и да се наслаждава на техните блага. Освен това получил и правото да се грижи за рая и да господарува над него. Той се е хранил с растителна храна, тъй като животните и човекът били в мир и не се нападали и изяждали.         
           
            След грехопадението човекът нарушил райската хармония и в резултат на това бил изгонен от райските предели, като бил наказан да изкарва прехраната си с много труд. Грехът нанесъл вреда не само на отношенията между Бога и човека, а и на самата човешка природа. От този момент нататък той трябвало да се бори със злото, което се настанило в него. В резултат на тази греховност е и първото човеко убийство (братоубийството на Кайн и Авел ). Вследствие на многото грехове човекът се отдалечавал все повече и повече от своя създател. От своя страна Бог правел все повече компромиси спрямо човека, вследствие на което, той получил правото да се храни с животинска храна, но с едно условие -  кръвта от животните да изтича в земята.

            По време на християнските пости, когато ние се въздържаме от храна с животински произход, всъщност ние се връщаме към онова духовно състояние, в което се намирал човекът при своето сътворение. Естествено, че само с въздържане от храна трудно ще възстановим мирът между Бога и човека, затова трябва и да се въздържаме и от лоши думи, мисли и постъпки. Съответно постът освен телесен, трябва да бъде и духовен.


Последователи