Две 4-годишни деца от 11-а ЦДГ в столичния квартал „Лозенец" са постъпили в детската токсикология на "Пирогов" след отравяне с лексотан.

Децата са приети във вторник вечерта с остро отравяне и след взетите им кръвни проби е установено наличие на лексотан в кръвта им.

След стабилизиране на състоянието им, децата са освободени за домашно лечение.

От МВР заявиха, че след направена проверка в 4-то РПУ и Столична дирекция е установено, че дни назад няма подаден сигнал за такъв случай. Проверката продължава.

Следователят на "Пирогов" каза пред news.bg, че такъв случай няма.

Директорката на градината Богдана Иванова заяви, че този път за виновно не може да се смята детското заведение, тъй като според информацията, която е получила от родителите на децата, първите резултати от изследваната урина са били отрицателни за съдържание лекарствени средства.

Определено твърдя, че това не се дължи на работата на колектива. Мога да заявя, че поемам отговорността, че децата не са били отровени в детската градина и детската градина няма вина, заяви Иванова, цитирана от БНР.

Определено твърдя, че това не се дължи на работата на колектива, градината няма вина....

Директорката на детската градина

Ако има някаква вина, тя ще се търси впоследствие, каза още тя.

По случая работи същия дознател, който е поел и първият случай с натровените деца.

Припомняме, на 29 ноември 14 деца от същата детска градина бяха приети в токсикологията в „Пирогов" след като бяха погълнали лекарствата лексотан и нифидипин.

След като бяха под лекарско наблюдение два дни всички бяха изписани.

Разследването тогава показа, че причина за инцидента е „небрежност" от страна на възпитателките.

И двата вида лекарства се предписват на възрастни и не трябва да се употребяват от деца.

От Софийска районна прокуратура уточниха, че първото разследване все още не е приключило, защото не са готови назначените 14 съдебномедицински експертизи.

Направените психологически експертизи са показали, че децата нямат свидетелска годност, тоест техните разкази не могат да имат доказателствена тежест при определяне на това кой има вина за инцидента.

Дознанието все още се води срещу неизвестен извършител.