Депутатите не приеха промени в Кодекса на труда, предложени от Захари Георгиев.

С 39 гласа "за", 4 - "против" и 59 - "въздържал се" НС отхвърли работничка или служителка, която осинови дете на възраст до пет години при режим на пълно осиновяване, да има право на платен отпуск за отглеждане и адаптация в семейна среда за период от 365 дни от деня на предаването му за осиновяване до изтичане на този срок, но най-късно до навършване на пет години на детето.

Сега действащото законодателство не предвижда ползването на майчинство за осиновено дете след 2-годишната му възраст. Това означава, че осиновителите трябва да дадат детето веднага на детска градина, с което се усложнява процеса на адаптация към семейната среда.

Мнението на социалните работници е, че е необходим адаптационен период след осиновяването, базиращ се на непосредствено и лично общуване с осиновителите, за да бъде преодолян периода преди това и детето да свикне с новите социално битови и житейски реалности.

По данни от Агенцията за социално подпомагане към момента в детските социални домове издръжката на едно дете за една година е в размер на 6 106 лева или около 500 лева
месечно за храна
, облекло и други разходи.

"Няма да подкрепя този закон, защото виждам безкрайна щедрост на една бедна държава", категоричен бе съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов.

"Най-бедната страна в Европа, с най-много почивни дни, с най-дълга отпуска по майчинство. Много трудна, тежка и задушаваща ни гордост. Като си най-беден,
трябва да работиш повече, за да настигнеш другите. Няма как всички да стоим вкъщи и не работейки да станем по-богати. Отпуск по майчинство е нечувано висок в Европа
", заяви Костов.

"Нашите бебета не се раждат добре и не оцеляват в първата си година. Това е истинската причина да намалява нашата нация. Ще имаме положителен прираст, ако България постигне средноевропейските нива на смъртност в първата година от раждането на деца", допълни той.