Захранване, водено от бебето

“Захранване, водено от бебето”. Какво значи това? Казано с две думи: това е добре забравен нов-стар начин за запознаване на бебето със семейната трапеза. Все повече родители избират този метод на захранване и то определено набира популярност в последните години.

Едно от най-важните неща в това захранване се подсказва и от самото му име: водено от бебето. Тоест, нещата се случват тогава, когато бебето е достигнало до етап в развитието си, в който е готово за тях физически и емоционално. В случая със захранването, особено във воденото от бебето, това рядко се случва преди средата на първата година. Но това е съвършено нормално и логично, предвид факта, че именно около тази възраст организмът на бебето съзрява достатъчно, за да може вече да преработва пълноценно храни, различни от мляко. Затова и НЦООЗ* към МЗ, Министерството на здравеопазването, Ла Лече Лига, както и водещи организации в областта на детското здраве като Американската академия по педиатрия, Канадското педиатрично общество и Световната здравна организация препоръчват първите шест месеца от живота си бебето да бъде само на майчина кърма, а след тази възраст в менюто му да бъдат постепенно включвани допълващи храни, които не изместват кърменето, а се дават паралелно. Препоръките на СЗО са кърменето да продължи до 2 години и повече; тази възраст е ориентировъчна и то може да продължи толкова дълго, колкото майката и детето й желаят.

Защо бебето е готово за захранване именно около средата на първата година? Тогава малкото човече вече постига контрол над някои от нещата, които прави, и може волево и съзнателно да покаже дали иска дадено нещо, или пък не – безспорно важен момент, когато опира до хранене. Всеки би искал да има избор дали да яде дадена храна или не, нали? Около пълни шест месеца след раждането бебето вече може куп неща, но важните за храненето са:

•          Има контрол над врата и главата си (и може да се извърне от храната).

•          Самостоятелно седене – може да седи без опора (контрол над торса).

•          Губи рефлекс за избутване с език навън (защитен механизъм, който до този момент го е предпазвал да не поглъща други храни преждевременно).

•          Хващане с 2 пръста – от 6 месеца нагоре, обичайно около 8-10 м фината моторика на бебето започва да се развива все по-добре и то започва да хваща като с пинсети с показалец и палец дребни неща, които често носи в устата – включително и парченца храна.

•          Интерес към храната на възрастните – един от най-сигурните начини да разберете дали бебето ви е готово за захранване е, когато забележите, че ви краде храна от чинията.

Бебето ви може да не проявява всички признаци накуп, но е желателно да са налице повечето от тях, преди да му предложите да опита храна, различна от мляко. Проучванията убедително доказват, че няма ползи от захранването преди тази възраст, дори напротив – открити са немалко вреди, сред които повишен риск от алергии, астма, стомашно-чревни проблеми и заболявания на горните дихателни пътища… така че няма защо да бързате. И докато „човешка” храна ще яде още много, много време след това, само на мляко бебето е за кратък период от живота си, въпреки че след захранването кърменето може да продължи още много време (и е препоръчително това да стане).

Захранването, водено от бебето, е стар начин да се храни бебето, без да се замесват пюрета, каши и други „специални” бебешки храни. Всъщност е доста вероятно прабаба ви да е захранвала децата си точно така – когато са готови да си вземат сами парченце храна и да го сложат в уста – моля, заповядайте на общата маса. В модерният свят този метод се разпостранява от 2006-та насам благодарение на британската акушерка Джил Рапли, която е голям защитник на този начин на бебешко хранене и смята, че той е отличен начин вместо храна от бурканче, да предложим на бебето си богат избор от здравословни храни – а също може да е отличен повод да преосмислим храненето на цялото семейство. Храненето на децата е до голяма степен подчинено на личния пример, който родителите дават и ако искате малките да се хранят здравословно, добре е на първо място да погледнете как се храните самите вие.

Плюсове/предимства

Захранването, водено от бебето, вместо от родителя, дава възможност много по-тънко да се усетят нуждите и желанията на детето, когато му позволим то да избере и реши кога и какво да яде. По този начин фината настройка на форителя и детето се получава по-лесно, а също позволява по-добро разбиране на кърменето, когато позволим на детето да има права и желания. На по-късен етап се предлагат храни, различни от мляко, което почти автоматично значи по-дълго кърмене. Няма нужда от закупуване на специални купички, лъжички, каши, бурканчета пюре… всичко, от което имате нужда, е готово за захранване бебе, лигавник или друга подходяща дреха, удобен стол на масата (или вашият скут) и чиния с парченца подходяща за бебето храна.

С навременното започване на захранването бебето има и нужните умения да се храни само – в началото с ръце, после с прибори. В началото на захранването бебето държи парчетата храна с цяло юмруче и не може да ги вади от там само, така че може да е удачно да му предлагате дълги резени подходящи храни. Впоследствие, когато развие и усъвършенства хващането с два пръста, все по-добре ще се справя да хваща парченца храна и да слага в устата си; после ще може да отхапва от по-големи парчета (даже да няма все още зъби), а след това постепенно ще вкара в употреба и прибори за хранене.

Един от големите плюсове на захранването, водено от бебето е, че тъй като то следва своя собствен вътрешен ритъм и прави нещата тогава, когато е физически  и емоционално готово за тях, бебето се храни с желание, готовност и ентусиазъм (даже всъщност да не изяжда твърде големи количества в началото). А основите на доброто хранене са именно тези – да се яде с апетит и желание разнообразна пълноценна храна.

Ако в семейството няма алергии, на бебето могат да се предлагат почти всякакви храни (разбира се, съобразени много или малко с възрастта му). Много родители смятат това за голямо улеснение и откриват, че то им позволява да предлагат на бебето храната, която ядат всички, което бързо и лесно го приобщава към семейната трапеза. Храненето е социална дейност и това приобщаване е важно за бебето дори от гледна точка на социалния му живот (не се смейте, и бебетата са хора и имат нужда от социализация и общуване).

С такова захранване се избягва преходът от пюрирана към намачкана храна и бебето няма трудности с преглъщането – понякога бебета, свикнали да ядат гладко пюрирани храни, като готови или домашни пюрета, имат трудности да се научат да дъвчат по-едри частици и се давят, когато им предложат храна, която не е с напълно гладко пюрирана консистенция. Когато бебето от самото начало се учи да ползва венците и челюстите си по предназначение – да дъвчат и претриват храната – то бързо се учи да яде и по-едри частици и се научава да не се дави с храната. Много родители с удивление виждат как шестмесечното им бебе, което са имали за съвсем малко, всъщност вече умее инстинктивно да дъвче и се справя без проблем с новата храна.

Това хранене, което следва и естественият ритъм на хранене на семейството, а не включва предлагане на специални храни само за бебето, не само означава обичайно по-здравословно хранене за всички, но и позволява почти винаги и навсякъде да се намери подходяща храна за бебето, което безкрайно улеснява разходки, екскурзии и почивки с малкия човек.

Минуси/недостатъци

Разбира се, както всяко нещо, това захранване има и недостатъци. Един от най-големите недостатъци, които родителите откриват, е че е ба-а-авно. Много бавно. Бебето има нужда от време да пипне, помирише, опита всяко парченце храна. Да го вземе, разгледа, оближе, изплюе, лапне наново – и така с всяко поотделно. В началото храненето на бебето може да отнема десетки минути – нещо, което по-темпераментните родители трудно преглъщат, особено ако са отгледали друго дете с пюрета- хващаш лъжичката и раз-два-три, насипваш пюрето в детето, което преглъща усилено, защото му се подава следваща лъжичка, давай, давай по-бързо. При захранването, водено от бебето, такава скорост се постига доста по-късно – когато самото дете е готово да се храни бързо, само.

Другият недостатък на това захранване е, че е мърляво. Много, много, много мърляво. Бъдете готови всичко да е покрито с храна – детето, масата, столът му, подът… Хора, които са чистници по природа, могат трудно да приемат гледката на детето, което ентусиазирано се опитва да се храни само и с пълни шепи маже храна по лицето, дрехите и косата си – къде неволно, къде като част от новото усещане и изучаване на свойствата на храната – защото храненето за малкото дете не е даденост, а е до голяма степен един голям експеримент, при който по емпиричен начин се доказва, че супата е най-вкусна, когато влезе в устата, а не когато се намаже по косата 🙂

Как най-лесно се започва захранване, водено от бебето? Около средата на първата година, когато бебето е готово и има интерес да се храни само, е удачно да му предлагате големи парчета храна, която да може да държи в юмруче – например, парчета варени моркови, гризини, резени авокадо… Избягват се храни със сол и захар – преди годинката детето няма нужда от тях, а често и дълго време след това е добре да се избягват богати на сладко и солено храни. Много родители намират за практично да предлагат на бебето от общата храна, преди да добавят подправки по свой вкус.

Парчета пресни плодове, подварени зеленчуци, варено крехко месо, кубчета обезсолено сирене и кашкавал, ориз и картофи… възможностите за самостоятелно бебешко хранене са безкрайни. Всичко, което ви трябва, е желание и търпение – защото бебето ви със сигурност е готово да участва и да ви поведе към приключения в храненето!


Автор: Бу
(a.k.a. Таня Русева, ЛЛЛ лидер, международно сертифициран консултант по лактация IBCLC)
за сп. Моето бебе и аз, 2011

Вижте още за захранване, водено от бебето в блога за близнаците.

*НЦООЗ – Национален център по опазване на общественото здраве

Източници и референции
The Breastfeeding Answer Book, 3rd ed., LLLI 2003
http://www.bma.org.uk/health_promotion_ethics/child_health/earlynutrition.jsp
http://www.who.int/features/factfiles/breastfeeding/en
The Womanly Art of Breastfeeding, LLLI 2010
Baby-led weaning, Rapley&Murkett, 2008

3 responses to “Захранване, водено от бебето

  1. Ние точно така се захранихме, макар да комбинираме всякакви подходи, само без върло насилие. 🙂
    Методът е страхотен, препоръчвам!

  2. На година и 10 месеца сме и се храним по този начин, като все още се кърмим изключително много. Яде, когато тя си поиска. И понеже вече тотално ме мързи, аз и не настоявам, а я оставам така, по-лесно е и за нея и за мен. А то си имало и научно обяснение 🙂

  3. Pingback: С бебе на път – част втора: Пътешествия на родна земя « mamakenga

Вашият коментар