Коледа

  • 34 699
  • 175
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 24 839
Да, имат проблеми гърците, но със самочувствието и идентичността си, никога не са имали и няма да имат- те просто се гордеят, че са гърци и толкова.
Пазят си езика, преди всичко, а не като нас- от една страна го унищожаваме с парвенюшкото изхвърляне да вмъкваме думи и изрази на английски, а от друга- учЕните от БАН, които непрекъснато опростяват правописа, за да го направят лесен за неграмотниците.

# 136
  • Мнения: 9 052
...То не е колене на прасе в разни дворове на авери българи, то не са купища пиратки за Нова Година и все в този дух.
...
Бре къде ли го поъволяват това извън нашата граница ? В Бангладеш?
Защото в Германия през Август в Шварцвалд са убили един вълк и цялата полиция там е на крак и обикаля от къща на къща да събира и проверяжа ловните оръжия. Трябва да хванат убиеца на вълка. Забранено е да се стреля. Наказанието е години затвор ...
Да събориш на мътеща птичка гнездото ... ами 2 години пандела ... а да заколиш домашния любимец в двора ... не ми се мисли.

# 137
  • София
  • Мнения: 3 402
Бангладеш? Барем проверете в гугъл преди да пишете глупости.

# 138
  • Мнения: 36 426
А пък леля ми смята, че се пише "питник", понеже се ходи сред природата да се яде питка (не си измислям). "Пикник" й звучи лошо Wink
Извинявам се за отклонението от темата...
В интерес на истината, "Коледа"  е празник с езически корени и е твърде възможно да има нещо общо с "колене"(принасяне на жертва по време на Зимното слънцестоене). Странно е, че Тери Пратчет прави подобна асоциация в "Дядо Прас", въпреки че е западняк и няма представа от нашите традиции свързани с колене на прасе.
П.п. Убедена съм, че в Бангладеш, големи части от Индия, както и в много африкански държави, са по-зле от нас.

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 14 353
Твърди се, че от "Календа" произлизало, или може би по-скоро - че имат общ произход двете, не знам дали е вярно, май е само хипотеза.

Руснаците имат някаква остаряла дума "КолядА" със същото значение, пък при тях, поне в книжовния им съвременен език, клането си е от съвсем друг корен, а и не знам дали колят нещо на Коледа (макар че сигурно, то на празници се папка навсякъде).

----
В Индия бих казала, че във всичките и части никак не са по-добре от нас, във всеки случай не и икономически, образователно и тънъ. Нищо, че има и богати, и образовани, и всякакви индийци - то има всякакви всякакви, и българи има всякакви.
Същото за Бангладеш и още много.
Сега, с националното самочувствие как са в Бангладеш, не знам, за гърците знаем как са.

Последна редакция: вт, 05 дек 2017, 14:59 от Магдена

# 140
  • Мнения: 9 052
Аз мисля , че Коледа идва от Никулаус, Никола, Кольо , Коледа ... Малко са изместени датите и Никулаус в същност е Никулден, но пък Никулаус раздава подаръци ... А нали на Коледа се дават?

Но ме накарахте да потърся и намерих тази хипотеза http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/HIPOT … ko%20ponyatie.htm

# 141
  • Мнения: X
Да, имат проблеми гърците, но със самочувствието и идентичността си, никога не са имали и няма да имат- те просто се гордеят, че са гърци и толкова.
Пазят си езика, преди всичко, а не като нас- от една страна го унищожаваме с парвенюшкото изхвърляне да вмъкваме думи и изрази на английски, а от друга- учЕните от БАН, които непрекъснато опростяват правописа, за да го направят лесен за неграмотниците.
Огромна е разликата в континюитета на гръцката идентичност и самочувствие. Те нямат аналог при българите. От там идват и неизбежните разлики.

# 142
  • София
  • Мнения: 5 931
Такава мизерия има по света, идея си нямат някои. Ужасно просто. Има бедни хора, има мизерия и болести има много лоша и недружелюбна природа ( урагани, тайфуни, земетресения), Ние имаме късмет с природа, море, умерен климат, континент. Е далеч сме от идеалното , но идете в Китайската провинция или Индийската например, или в Непал, Мексико. Най - чудното е че там има хора, добри и с усмивка на цялото си нещастие. Направо да се чудиш. Confused

# 143
  • SF
  • Мнения: 21 093
А гърците защо не се глобализират? Според мен трябва да взимаме пример от тях - и те са европейци, страната им е "люлка на цивилизацията" и като цяло са добре...

А според мен не трябва да взимаме пример от тях.
Според македонците, тяхната страна е люлката на цивилизацията.

Дядо Коледа е Свети Николай всъщност - Санта Клаус, Синтер Клаас, Пер Ноел, Микулаш, Свети Миколай (полски).

# 144
  • Мнения: X
W'A'S'P', за коя държава са ти наблюденията?

Аз пък забелязвам съвсем различна тенденция. Българите не се мръдват и на милиметър към напасване в новата среда.
То не е колене на прасе в разни дворове на авери българи, то не са купища пиратки за Нова Година и все в този дух.
...

за скандинавските - Дания, Швеция, Норвегия

прасетата, ракията, пиратките - не знам в кое гето си ги видяла
тук такива ги творят в арабските гета

ненапаснат българин за 20год съм срещнала само веднъж

# 145
  • SF
  • Мнения: 21 093
Няма обективна дефиниция, която да показва ясно кой е ненапаснат, кой частично се е вписал и кой свсем се е асимилирал с местните.
По какво съдите как стоят нещата в душата, мечтите, желанията, задните мисли, поривите, идеите, тайните тихи стъпчици, когато ви няма там?

В Англия живее един 26-годишен българин, който работи в полска фирма и прави ремонти по домовете. Не говори английски, понаучил е някакъв полски, влюбен е в англичанка и желае да живее там завинаги с нея. В България е от малък град, с мизерни условия и никакъв шанс за работа или образование.
Друг негов съгражданин, на същата възраст, учи, работи в офис, говори английски, живее в къща заедно с други англичани, но държи да се ожени за българка. Ходи по сбирки с наши сънародници, търси си гадже, на вратата си има стикер с лъв в бяло, зелено, червено, купува си лютеница от някакъв българин там,  друг му е обещал да го научи да играе хоро. Кой от двамата е по-адаптиран и приобщен към живота в Обединеното кралство?

# 146
  • Мнения: 9 052
Esmee защото двамата познават различна България, семейстшо , отношения. Единия е загубил нещо и то му липсва.
А тук турците казват Колата от Германа , жената от балкана Simple Smile

# 147
  • SF
  • Мнения: 21 093
Esmee защото двамата познават различна България, семейстшо , отношения. Единия е загубил нещо и то му липсва.
А тук турците казват Колата от Германа , жената от балкана Simple Smile

Не разбирам какво ми отговаряш.

# 148
  • Мнения: 9 052
Защо единия си е е закачил трикольора, а другия се е закачил за някаква англичанка.

А по темата , много ми е мъчно, но тази Коледа няма да я караме в България. Имаме много малко дни отпуска и други ангажименти за Нова Година.
Затова на ски. Хижа директно на писта , с полупансион . Имат сняг.

# 149
  • SF
  • Мнения: 21 093
Защо единия си е е закачил трикольора, а другия се е закачил за някаква англичанка.

Ти знаеш отговора?

Обаче не беше това въпросът, който поставих.

Общи условия

Активация на акаунт