Моля,помогнете! (въпрос за майчинство и трудов стаж)

  • 1 778
  • 10
  •   1
Отговори
Здравейте!Аз съм една отчаяна бременна в четвърти месец.Досега не съм работила никъде и нямам дори един ден трудов стаж.От другата седмица кума ми(той е зъболекар)ще ме назначи фиктивно на работа при него като санитарка за да мога евентуално да си получавам майчинството!Но тъй като трябва да имам 6 месеца трудов стаж през това време всеки месец сама трябва да си внасям осигуровките(около 70 лв)Една счетоводителка ми препоръча да си взимам болничен-така трябвало да внасям само около 13 лв.,но не съм сигурна дали става!Страхувам се накрая да не остана без нищо,а добре знаете,че в днешно време всеки лев е от помощ Rolling EyesМного ще се радвам ако ми помогнете със съвет!Моля,ако някой е бил на същото "дередже" нека ми пише!Предварително Ви благодаря!  bouquet

Последна редакция: пн, 15 май 2006, 09:14 от Reza

# 1
  • Мнения: 920
Когато си в болничен НОИ изплаща на работодателя ти пълната сума на заплатата т.е. ти му даваш парите за осигуровките, той ти дава заплатата преведена от НОИ - колко ще имаш да даваш или взимаш зависи от това на колко пари ще те осигурява.

# 2
  • Мнения: 2 171
Когато си в болничен НОИ изплаща на работодателя ти пълната сума на заплатата т.е. ти му даваш парите за осигуровките, той ти дава заплатата преведена от НОИ - колко ще имаш да даваш или взимаш зависи от това на колко пари ще те осигурява.



Това обаче е в случай, че имаш 6 мес. трудов стаж, а ти нямаш. В този случай болничния ти се зачита само като "извинение" за отсъствие от работа, а заплата, т.е. болничен не получаваш. По твоя въпрос конкретно не мога да отговоря, не съм сигурна дали се води трудов стаж болничния, в случай че до момента не си имала и 1 ден стаж.

# 3
  • Мнения: 135
Пари от болничен не можеш да получаваш,тъй като нямаш шест месеца във фирмата.Но за да плащаш по-малко осигуровки може да те назначат на 4 часа,които ще са около 35лв.За най-добър съвет попитай счетоводителя на въпросната фирма

# 4
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Пари от болничен не можеш да получаваш,тъй като нямаш шест месеца във фирмата.Но за да плащаш по-малко осигуровки може да те назначат на 4 часа,които ще са около 35лв.За най-добър съвет попитай счетоводителя на въпросната фирма
Може да взема пари от болничния,няма значение,че няма 6 мес.във фирмата.Аз излязох в болнични на 6 ден от работата ми във фирмата/естествено съм назначена фиктивно/и до ден днешен си вземам по 125 лв.всеки месец.Вече сетествено съм в 45 дневния за раждане Laughing
Обаче не съм сигурна дали може да взема майчинство понеже знам,че трябват 6 месеца трудов стаж за да взимаш майчинство newsm78
моят съвет е по най бързия начин да питаш някой "вещ"счетоводител за това и да не се бавиш и секунда повече,защото без майчинство колкото и мизерно да е не е работа.....Успех!!!!!!!!!!

# 5
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Момичето пише, че няма изобщо стаж. А това за 4-те часа не върши работа много много, тъй като не трябват 6 месеца трудов стаж, а осигурителен. Например 6 месеца трудов стаж на 4-часов работен ден се смятат за 3 месеца осигурителен стаж. Това за болничния и 13-те лева, мисля, че не е така, защото сега като си гледам внасяните осигуровки за времето, когато съм била в болничен поради временна нетрудоспособност (преди 45-дневния), виждам, че са внасяни всички осигуровки (в моя случай малко над 50 лева).
По принцип времето, прекарано в болничен (независимо платен или не) се смята за стаж, така че принципно идеята е добра, само че ти няма да си събрала 6 месеца докато родиш, а не знам после как стои въпросът с майчинството. Дали можеш след като по-късно си придобила необходимият стаж, да можеш да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст  Thinking
Май хич не  помогнах.
Ето едно място, където могат да ти отговорят на тези въпроси: http://odit.info/forum_open.php?ForumID=3

# 6
  • Мнения: 3 537
И аз сама се осигурявах ,няма да ти помогне болничен.Плащах си и това е.

# 7
  • Мнения: 855
Съгласна съм с Deb  smile3521

# 8
  • Мнения: 3 092
Миличка не съм видяла по-рано питането ти , за да ти отговоря.
Значи става дума за осигурителен стаж , които е 6 м.Ако ти работиш на 4 часов работен ден , то за 6 календарни месеца  ще имаш 3 м .осигурителен стаж , което не ти върши никаква работа за майчинството. ooooh!Нямаш правона отпуск поради временна неработоспособност. За да не ти звуча като наизуст реших да ти копирам чл.48А от КЗОО ето ти го - Право на обезщетение при бременност и раждане(загл. ново,ДВ,бр.112 от 2003 г.)
Чл.48а. (нов,ДВ,бр.112 от 2003 г.; изм.,бр.69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
Имаш си обаче право на еднократната помощ при раждане -ако това въобще те утешава но все пак си е нещо Sad 200 лв е.


 Без трудов стаж ти ще получаваш майчинство от държавата за 1 година и то в по-малък размер от този на осигурените за всички социални рискове.С други думи няма да е 160 лв. а 100 лв.
Като ти издадат болничен лист 45 дни преди раждане трябва да се регистираш в социални грижи. Оттам мисля че също получаваш за тези 45 дни парички но как точно се изчисляваха не съм наясно .
 Лоша работа - защо не се посъветва с някой колега счетоводител преди няколко месеца или веднага като разбра че си бременна Close

Последна редакция: пн, 15 май 2006, 09:05 от Вили1

# 9
здравей и от мен.за болнични не зная дали можеш да получаваш,но докато направиш 6 месеца трудов стаж можеш да получаваш помощ от социално подпомагане-45дена преди раждането помощ за бременност,като родиш 200лв.еднократна помощ и след това докато направиш 6 месеца трудов стаж помощ за отглеждане на дете до 1 година.не се отчайвай попитай и счетоводител за болничните.успех. Grinning

# 10
Много Ви благодаря за помощта!Всички сте много всеотдайни,за което съм Ви много задължена!Всъщност...ще видя какво може да се направи по въпроса!Уф...всичко е толкова объркано,че направо ще полудея!Документи,документи...и накрая -нищо!Бележки и куп други неща без кой знае каква стойност!Закони ли?Та това е България!Може ли да си сигурен в каквото и да било изобщо?Пак Ви благодаря момичета...много!Все някак ще се оправя!

Общи условия

Активация на акаунт