Въпрос за педиатър?

  • 822
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 40
Здравейте! Много скоро очакваме първото си детенце и имам няколко въпроса относно педиатъра.
Искам да попитам когато се приберем от родилния дом ще дойде ли лекар вкъщи или ние трябва да го извикаме и при него ли трябва да водим детето на консултации след това или можем да го сменим?
Трябва ли да записвам бебето при личния лекар и какви документи трябва да подготвя?
Извинявам се за многото въпроси но не съм наясно с тези неща.Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 1 006
При мен беше така-излязохме от болницата и като се прибрахме се обадихме на предварително избран педиатър,който дойде вечерта в къщи,прегледа бебето и ми даде съвети и напътствия.След това дойде няколко пъти да го види и после ние започнахме да ходим на консултаци,при същия педиатър.При личния лекар не съм записвала детето.Единствения документ,който ми иска педиатъра  мисля,че беше епикризата на бебето,която дават от болницата като ви изпишат.

# 2
  • Мнения: 3 089
1. преди раждането си избираш педиатър. 2. отиваш и се запознаваш с него. 3. когато те изпишат, док. идва.
аз бях изписана в събота. док. дойде в пон сутринта. на 20-я ден ние отидохме на контролен преглед. на 30-я за първа ваксина.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Аз не знаех че влизаики в болницата трябва да имам избран педиатър.Затова като родих първият път майка ми търси педиатър ,говори с него и се разбраха като ме изпишат да доиде в къщи.Ако не си доволна можеш да го сменяш два пъти през годината юни и декември мисля.

# 4
  • Мнения: 1 671
1. преди раждането си избираш педиатър. 2. отиваш и се запознаваш с него. 3. когато те изпишат, док. идва.

И ние така, вече си бях избрала педиатър, говорих с нея, каза й че ще искам тя да е джипи на бебето, дойде в неделя на първа визитация, после след три дни пак дойде. Записа го, когато взехме ЕГН-то и акта за раждане на детето.

По въпроса за смяната - на всеки 6 месеца може да се сменя личен лекар, юни и декември са кампаниите, независимо по какви причини

# 5
  • Мнения: 545
И не забравяй, че не всеки педиатър е личен лекар, т.е. ти трябва да се ориентираш към личен лекар, който има педиатърска практика, т.е. основния му контингент са деца. За препоръки най-добре питай майки от вашия квартал (район).
Ако избереш педиатър, който не е личен лекар, за да се ползваш от здравно-осигурителните си права (т.е. да не плащаш всеки преглед/консултация) трябва той да работи по здравна каса, а ти пак трябва да избереш личен лекар на детето (вече без значение дали е педиатър) и той да ви даде направление, с което да го запишеше при педиатъра.

# 6
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Най-добре да избереш педиатъра преди да родиш.Аз не бях избрала и като ме изписаха дойде мойта лична лекарка да прегледа бебето и да даде съвети,после записахме Мариела при друга педиатърка.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 722
Педиатърката на Дияна я избрахме в деня на изписването. Докато аз се подмотвах в родилното с документите, мъж ми отиде до детското отделение на б-цата и хванал за ушите 1вата педиатърка, която му се изпречила. Обаче попаднахме на страхотен специалист Simple Smile
Педиатърката ни посети на 2рия ден от изписването. След това идваше у дома 2 пъти седмично. Ние пък ходихме за ваксините и т.н.

# 8
  • Мнения: 997
 Така е, не всеки личен лекар е и педиатър. Може да има друга специализация. Ако избереш вариант личен лекар, който е и педиатър рискуваш да се сблъскаш с огромни опашки пред кабинета. Защото обикновенно тези специалисти имат доста пациенти. Освен това по презумпция преглеждат и възрастни. Въпрос на практика на съответния лекар. Аз живея близо до Трета градска и пред всички детски кабинети е голяма лудница. За това съм се спряла на друг вариант. Избрах си педиатър, който не е личен лекар. Т.е. работи като специалист педиатър, подобно на специалист УНГ или гасроентеролог, например. Ходя при него с направление за педиатър. ЛЛ е в същата сграда и двамата се оправят документално без да се налага аз да се занимавам. Този вариант си има своите предимства.
1. Няма висене пред кабинета.
2. Можеш да се откажеш от услугите му във всеки едим момент. Не  е необходимо да чакаш до юни или декември.
3. Ако педиатъра е свършил направленията, може да вземеш от личния лекар.
Но разбира се всичко е индивидуално, зависи от организацията на работа и качествата на съответния специалист. Вероятно мамите във вашия квартал ще те насочат към подходящ лекар. Искам да те посъветвам още от начало да се разбереш с бъдещия лекар на детето ти по някои основни въпроси. Например, дали е удобно да го безпокоиш в почивните дни или вечер по спешност. Дали в първите месеци би идвал у вас за преглед при необходимост. И дали има кой да поеме пациентите му когато отсъства.

Общи условия

Активация на акаунт