Алергия! да спирам ли да кърмя?

  • 3 402
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 453
За последния месец  аз имам 2 идентични алергични кризи, изразяващи се в червен обрив със сърбеж. Първият път главно по краката и по-малко по-ръцете, сега по лицето основно и по-леко крака, ръце и тяло. Не е ясно от какво. Джипито, която ни е и педи, каза, че било реакция към лекарство, и наистина педи първата криза бях пила нещо (сега забравих точно какво беше, изписано от същата)  противогрипно (проверено на сайта за лекарства и кърмене). При втората криза обаче не бях употребила никакви лекарства. Джипито ми даде в двата случая фенистил гел (активна съставка dimethindene meleate, не го открих на сайта за лекарствата, но тя ме увери, че става за кърмачки), а преди 2 дни ме прати в кожния диспансер, където ми предисаха Адвантан крем (проверен на сайта). Втората ми реакция е вече 6-ти ден, почти съм ОК.

Тук следва това, което ме притесни. Днес реших да захраня малката с пюре от тиква на ХИП. На обяд и дадох половин лъжичка, то и по лигавника имаше, така че е по-малко. 2 часа по-късно се беше изакала за 2-ри път за деня, нещо изключително рядко при нея. Като я миех видях по кожата и обрив наподобяващ моя, но по-блед.
Какво да правя? Това от тиквата ли е? Или чрез кърмата аз и предавам нещо (мисля, че не е,ама обрива е доста еднакъв). Джипито ще я види чак утре на обяд. Дотогава каза да мажа я пак с Фенистил гела.
Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 854
Ако беше от кърмата досега щеше да се е изринала 100 пъти, не мислиш ли newsm78 При положение, че ти не си така от вчера, ами от известно време. А тиквата май не е никакъв алерген, поне аз не знам, а аз покрай моето алергично дете доста информация съм изчела. Не мисля, че трябва да се шашкаш за обрива, по-скоро помисли дали не си яла нещо алергизиращо ти, което да е раздразнило малката.
Поздрави.

# 2
  • Мнения: 414
Ако едно дете е алергично, последното нещо, което трябва да направиш е да спреш да го кърмиш.... ама нека се изкажат компетентните по-подробно Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 737
Не виждам никакъв проблем при детето, какво те притеснява - че се е изакало ли? Само кърмата може да се усвои толкова много от организма, останалите храни - доста по-малко и е нормално да се изакват. Да не говорим, че тиквата има регулиращо действие и на някои действа по-разхлабващо. Моето дете от как е захранено ака 3-4 пъти в денонощие големи количества, без да е разстройство.

Ако беше алергия, щеше да се изрине, а не да се изака. Joy

Последна редакция: чт, 11 май 2006, 19:22 от AQ

# 4
  • Мнения: 453
AQ, специално избрах тиквата за първи продукт за захранване, защото малката е от кърмачетата, които ходят по-рядко по голяма нужда. Исках постепенно да въвеждам други храни, за които знам, че и действат запичащо (давах и преди време сок от ябъкла и морков, но я запекоха допълнително и ги спрях). Отбелязвам факта, че дори такова малко количество тиква (под половин лъжичка), веднага я разхлаби. Т.е. възможно е и обрива да е от тиквата, нищо, че дадох съвсем малко.

medusa , и аз така си мисля. Обаче въпросът е да кърмя ли, когато аз съм с алергична криза? Не съм наясно с алергиите. Знам, че са индивидуална реакция на организма. Но какво точно се отделя на клетъчно ниво, преминава ли в кърмата и дали се отразява по някакъв начин на бебето - това се чудя. В Библиотеката не открих материали по въпроса.

Мушу , права си. И аз това се питам, защо чак сега се изрина. А тиквата изрично съм я проверила, че не е алерген. Иначе откакто аз се изринах много внимавам какво ям. Спрях да речем салатите, за всеки случай, алергени консумирам в минимални дози или хич, откакто кърмя.
Всичко може да е. Баща и и дава от ден -два книжки да чете и познай какво ги прави - дъвче ги и ги къса. Може просто да е облизала нещо мръсно - сега е във фаза слагане на всичко, що може да докопа в устата.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Без да съм проверявала специално, само по логика - няма смисъл от спиране на кърменето, дори ти да си в състояние на остра алергична криза. Майките-астматички са много често в такива състояния, а твърдо се препоръчва да кърмят поне първите 6 месеца.
Най-логично в случая изглежда просто да преустановиш захранването до по-спокоен момент, когато и ти ще си във форма Grinning

# 6
  • Варна
  • Мнения: 632
Къде точно по тялото се намира обривчето? Като подсечено ли е или като пъпчици, или като лишеи? Ако може напиши малко по-подробно.
Тиквата е хистаминосъдържаща и моето дете,което е с Атопичен дерматит прояви реакция към нея,въпреки че я въведох към 9-10 месец(захранена на 6 месеца и половина).И моят съвет е да изчакаш със захранването.И като започнеш отново да захранваш избери по-щадяща храна като например оризова каша,картоф и т.п.
Алергия Не може да се предаде чрез кърмата,а може да се отключи съществуваща такава,ако майката приема алергизиращи храни или ако такива се дадат на предразположеното дете.
Дано все пак тревогите при вас да са напразни!

# 7
  • Мнения: 636
Обаче въпросът е да кърмя ли, когато аз съм с алергична криза? Не съм наясно с алергиите. Знам, че са индивидуална реакция на организма. Но какво точно се отделя на клетъчно ниво, преминава ли в кърмата и дали се отразява по някакъв начин на бебето - това се чудя. В Библиотеката не открих материали по въпроса.

Мислех да пускам точно такава тема. Аз в момента съм с алергична реакция към не знам точно какво- ситни, сърбящи обриви по цялото лице, дори ушите и подпухнали, в началото направо отекли очи. Детенцето е с АБКМ. Дали да продължавам да я кърмя в този момент? Преминават ли хистамините в кърмата? Може ли да се засили алергията на бебка в резултат на моята алергична реакция? Не пия нищо засега, надявам се да премине, ама май дълго ще чакам..ужас. Не знам какво да правя. Cry

# 8
  • Варна
  • Мнения: 632
Цитат
Мислех да пускам точно такава тема. Аз в момента съм с алергична реакция към не знам точно какво- ситни, сърбящи обриви по цялото лице, дори ушите и подпухнали, в началото направо отекли очи. Детенцето е с АБКМ. Дали да продължавам да я кърмя в този момент? Преминават ли хистамините в кърмата? Може ли да се засили алергията на бебка в резултат на моята алергична реакция? Не пия нищо засега, надявам се да премине, ама май дълго ще чакам..ужас. Не знам какво да правя. Cry
Не смея да ти давам съвет как да се лекуваш,просто не съм лекар.Не мисля обаче,че е проблем да кърмиш.Аз също имам алергия,моята е от пролетното слънце- където разголя и го напече започва да сърби и се зачервява,но отминава след известно време.Та това не ми пречеше да кърмя,нито пък е възможно да се предаде на бебека,чрез кърмата.Просто е сигнал да внимаваме повече какво хапваме като кърмиме предразположени към алергии деца и съответно какво им даваме на тях да хапват.

# 9
  • Мнения: 636
Цитат
Мислех да пускам точно такава тема. Аз в момента съм с алергична реакция към не знам точно какво- ситни, сърбящи обриви по цялото лице, дори ушите и подпухнали, в началото направо отекли очи. Детенцето е с АБКМ. Дали да продължавам да я кърмя в този момент? Преминават ли хистамините в кърмата? Може ли да се засили алергията на бебка в резултат на моята алергична реакция? Не пия нищо засега, надявам се да премине, ама май дълго ще чакам..ужас. Не знам какво да правя. Cry
Не смея да ти давам съвет как да се лекуваш,просто не съм лекар.Не мисля обаче,че е проблем да кърмиш.Аз също имам алергия,моята е от пролетното слънце- където разголя и го напече започва да сърби и се зачервява,но отминава след известно време.Та това не ми пречеше да кърмя,нито пък е възможно да се предаде на бебека,чрез кърмата.Просто е сигнал да внимаваме повече какво хапваме като кърмиме предразположени към алергии деца и съответно какво им даваме на тях да хапват.
Пазя диета от 11 месеца и напоследък почнах да я нарушавам, но не мисля, че това е проблемът с моята алергия. Обаче ако хистамините преминават в кърмата в период на криза май става лошо за бебето.

# 10
# 11
  • Мнения: 453
Къде точно по тялото се намира обривчето? Като подсечено ли е или като пъпчици, или като лишеи? Ако може напиши малко по-подробно.
Тиквата е хистаминосъдържаща и моето дете,което е с Атопичен дерматит прояви реакция към нея,въпреки че я въведох към 9-10 месец(захранена на 6 месеца и половина).И моят съвет е да изчакаш със захранването.И като започнеш отново да захранваш избери по-щадяща храна като например оризова каша,картоф и т.п.
Алергия Не може да се предаде чрез кърмата,а може да се отключи съществуваща такава,ако майката приема алергизиращи храни или ако такива се дадат на предразположеното дете.
Дано все пак тревогите при вас да са напразни!


Обривчето е бледо розово по коремчето, гърдичките, гръбчето, предмишници и слабо по бузките. Не е пъпки, по скоро петънца. Все едно е лежала върху гънки плат и и се е зачервила кожата. Нямах идея, че тиквата съдържа хистамин, поне тук в библиотеката навсякъде я водят, че не е алерген.
При всяко положение, продължавам да кърмя и отлагам захранването за по-добри времена... И ще започна с домашна оризова каша, пък дано не се запече.

# 12
  • Мнения: 532
Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, слуз, кръв;
2. По кожен път - обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система - ринити, астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени, домашен прах, замърсявания на въздуха, цветен прашец, вълна и т.н.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да алергизират кърмачето.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Затова е хубаво да се кърми - детето е изградено от майчиния белтък и е хубаво да поема него до достигане на що-годе храносмилателна зрялост.

При даване на първата нова храна за бебето - вода, сок, пюре - просто всичко, което е различно от кърма - се наблюдава как реагира бебето - ако се появи дискомфорт при бебето - колики, запек, разстройство, слуз, белтъчки (нехраносмляна храна), обриви, сополи - новата храна се спира и се оставя бебето само на кърма, а ако е на достатъчна възраст и са въведени безпроблемно някои храни - на кърма и тези храни. Горното се дължи на неготовността на храносмилателната система на бебо да храносмила проблемната за самото него храна.

За да има майката кърма (което е от съществено значение за бебе, проявяващо алергични реакции) е важно едно основно правило - само кърмене и когато бебето иска - това се казва кърмене на поискване - най-правилното, защото именно тогава бебето е гладно и най-добре суче, което пък най-добре стимулира гърдата, никакви изкуствени зърна /биберони, шишета/, никаква нова храна до 6 месец поне /обикновено при такива бебета и по-късно/ - нова храна: вода, сокове, пюрета, въобще всичко различно от кърма.

Мощни алергени, които майката е хубаво да избягва или да консумира ПО МАЛКО особено в първите месеци от кърменето ЗАЩОТО ПРЕМИНАВАТ В КЪРМАТА, особено ако майката не е с много добър метаболизъм/, а ако детето е алергично, задължително да НЕ консумира са:

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, зелени неща;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.

Имайки предвид горното, ти пожелавам успешно кърмене!
 

# 13
  • Мнения: 532
Сега прочетох, че искаш да захраниш с ДОМАШНА оризова каша.

Решението си е твое!

По скоро продължи само на кърма.

Ако все пак си решила да захранваш - препоръчвам Хип ориз за бебе - БЕЗМЛЕЧНА.

Аз съм многоооооо доволна! Йони е с АБКМ и тази каша й възстанови нормалното храносмилане.

 Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 1 737
Аз сега чак виждам, че имало и обрив, помислих, че само акането било проблем. smile3555

Мисля, че докато мине детето трябва да е само на кърма.

Общи условия

Активация на акаунт