За консултациите по време на бремеността,

  • 601
  • 7
  •   1
Отговори
  • Пловдив ;)
  • Мнения: 44
искам да си попитам. На всеки преглед, /този и предишният месец ме викат по два пъти/ - теглене, измерване на кръвното налягане, мерене на корема и видеозон. Четох в една книга от френски автор май беше  Rolling Eyes че се взима в напредналите месеци / аз съм в 6-ти/ изследване от околоплодната течност, за евентуални аномалии за плода. Ако имате време разкажете и споделете, а как е при вас ?

# 1
  • София
  • Мнения: 897
До колкото си спомням след седмия месец започнаха да ме викат два пъти в месеца, след осмия месец вече всяка седмица ходих на запис на тоновете. Такова изследване на околоплодните води не са ми правили. Мисля, че се прави само при нужда, т.е. ако имаш проблемна бременност или някакви аномалии в рода ти. Дано да съм помогнала.Успех!

# 2
  • Мнения: 1 101
Ако не си в рискова група и караш нормална бременност няма нужда от нищо повече - лекаря ти си знае работата. Това с вземането на околоплодна течност е амниоцентезата. Тук може да прочетеш повече -http://www.bg-mamma.com/site/content/view/30/37/

# 3
  • Пловдив ;)
  • Мнения: 44
Прости за невежеството ми, но какво точно е рискова група  newsm78  Възрастта ли се има предвид.
Каквото не знам поне не ме е срам да питам  Blush Благодаря ти и на теб за включването и на gabi666 също  Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 7 097
Не само възрастта, ако са ти правили биохимичен скрининг и покаже отклонение от нормите, тогава се прави амниоцентеза. На мен ми правиха БХС - получи се висок риск от Синдрома на Даун, правиха ми по тоя случай и амниоцентеза и всичко беше о,к. Изкарах останалата част от бременността спокойна, че всичко с беба е наред и даже ми казаха пола - аз бях убедена, че е момче и като разбрах, че ще е момиче, щях да падна...

# 5
  • Мнения: 307
Прости за невежеството ми, но какво точно е рискова група  newsm78  Възрастта ли се има предвид.
Каквото не знам поне не ме е срам да питам  Blush Благодаря ти и на теб за включването и на gabi666 също  Wink

http://bulgarianbaby.hit.bg/riskove.htm

# 6
  • Мнения: 545
На всеки преглед, /този и предишният месец ме викат по два пъти/ - теглене, измерване на кръвното налягане, мерене на корема и видеозон. Четох в една книга от френски автор май беше  Rolling Eyes че се взима в напредналите месеци / аз съм в 6-ти/ изследване от околоплодната течност, за евентуални аномалии за плода. Ако имате време разкажете и споделете, а как е при вас ?

Ако си по здравна каса се чудя как те викат по два пъти - тази година според Нац.рамков договор за нормална бременност посещенията са веднъж месечно до излизането в отпуск по бременност и раждане, когато стават два пъти месечно. Гледането на видеозон, което поема здравната каса при следенето на бременноста е 2 пъти - в началото на бременността и още един път, но не помня точно около коя седмица, някъде към 27-30 май беше. Трети преглед с видеозон държавата плаща само при бременни с отрицателен резус фактор в 9 месец и то ако има нужда - по преценка на наблюдаващия лекар.
Така че малко се учудвам, че те гледат толкова често на видеозон без причина, особено пък ако никой не им го плаща???

Амниоцентеза в БГ задължително не се прави, само ако се съмняват за нещо, но там не знам как точно стоят нещата. Виж, задължителни са влагалищните секрети (2 пъти - в началото и в края на бременността) и цитонамазка (секрет от шийката на матката за установяване ракови клетки), така че ако не са ти взели - питай ги.

А за откриване на аномалии си има специалисти по фетална морфология, които гледат плода на видеозон (12-13 седмица; 22-23 седмица и 32 седмица) - попитай някои бременни от твоя град кого ще ти препоръчат.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 149
Както вече са ти отговорили изследването на околоплодна течност за аномалии на плода се нарича амниоцентеза и в България не е задължителна. По преценка на лекарите може да се препоръча при рискова бременност и след биохимичен скрининг. Повече за това можеш да видиш на  http://www.bg-mamma.com/site/content/view/663/68/

А по отношение на измерването и ехографиите - при мен ги правеха при всеки преглед, но ходех на платена консултация.

Лека бременност!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт