Нещо смешно, което децата казаха - 10 тема

  • 97 042
  • 742
  •   1
Отговори
# 360
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Купувам някакво измислено сокче с аромат на лайка, ванилия и мед, което се казва Хипо/пиеше ми се нещо на мен не за детето/. Тя обаче също иска и и давам да пийне.
- Аууу много вкусно сок.
- Мадлен от какво е този сок - пита нашата съседка.
Поглежда картинката и казва:
- От Попотам.

# 361
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моето дете порастна и сега по-рядко прави езикови смешки, но скоро пак се прояви:

тръгваме да пазаруваме и мъжете ме ядосват нещо и накрая изнервена, слизам от колата и казвам: лиготия до шия!
да, обаче мъжът ми не разбира български и пита детето какво съм казала.
при което детето превежда: щуротии до зашиване  Joy
аз прихвам да се смея, мъжът ми гледа тъпо, детето казва: какво има, шия е шиене?! правилно преведох...

уви шия го свързва само с глагола за шиене, но не и с анатомичната част Mr. Green

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 13:09 от asyalein

# 362
  • Мнения: 10 514
Преди лягане му казвам да си прибере всички играчки, разхвърлени по пода, в кофата.
- Олеле! Не можа... Ти пибери, аз не можа. Аз много уморен се съм... Олеле! Боли ме къста... Ууух! Боли ме чорапа...

Grinning

# 363
  • Мнения: 1 666
Grinning ....хахахах,а когато аз кажа на моя синковец да си събира играчките ми казва:Трябва могниш ми !(да му помогна демек) и всъщност аз започвам,а той се ослушва...,но постигаме баланс в крайна сметка Stuck Out Tongue Winking Eye

# 364
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Преди лягане му казвам да си прибере всички играчки, разхвърлени по пода, в кофата.
- Олеле! Не можа... Ти пибери, аз не можа. Аз много уморен се съм... Олеле! Боли ме къста... Ууух! Боли ме чорапа...

Grinning
Това е нов прочит на “боли ме фара” Joy

# 365
  • софия
  • Мнения: 2 463
Скрит текст:
Пред Кауфланд баба, дядо и внуче. Дядото всячески се опитва да изкара малкия от столчето на пазарната количка. Обаче онова се хванало и не пуска. Дядото след 10мин борба в изблик  на немощ възкликва " Да ти еба майката" Бабата го поглежда строго с думите "Браво! Синът ти ще остане във възторг"
Скрит текст:

# 366
  • Мнения: 11 737
моето дете порастна и сега по-рядко прави езикови смешки, но скоро пак се прояви:

тръгваме да пазаруваме и мъжете ме ядосват нещо и накрая изнервена, слизам от колата и казвам: лиготия до шия!
да, обаче мъжът ми не разбира български и пита детето какво съм казала.
при което детето превежда: щуротии до зашиване  Joy
аз прихвам да се смея, мъжът ми гледа тъпо, детето казва: какво има, шия е шиене?! правилно преведох...

уви шия го свързва само с глагола за шиене, но не и с анатомичната част Mr. Green

Време е явно да му обясниш, че устойчивите словосъчетания, пословици, поговорки и прочие крилати фрази не се превеждат дословно, а със съответния израз, който се използва за идентична ситуация. Например нва руски има израз:"он приказал долго жить", буквалният превод е "той заповяда да живее дълго", което е безсмислено на български, пък и на който и да било друг език. Смисълът е, че човекът е умрял, затова се превежда с фраза от типа " ритна камбаната", "опъна петалата", " хвърли топа"... По същия начин "лиготия до шия" или "до гуша ми дойде", " няма да се преведат буквално.. Дори и да беше превело правилно детето думата шия съпругът ти пак нямаше да разбере.
Преди лягане му казвам да си прибере всички играчки, разхвърлени по пода, в кофата.
- Олеле! Не можа... Ти пибери, аз не можа. Аз много уморен се съм... Олеле! Боли ме къста... Ууух! Боли ме чорапа...

Grinning
Joy Joy Joy Joy малък артист.

# 367
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Време е явно да му обясниш, че устойчивите словосъчетания, пословици, поговорки и прочие крилати фрази не се превеждат дословно

аз съм му обяснила, но за него сега е по-интересното, че е успял да "създаде" смешка. като го питам "как се казва това на български" и си посочвам шията и той започва да се хили и пак се връща към смешната ситуация, в която мъжът ми се пули и се чуди какво си бъбрим...

на детето български уви не му е водещ език и му е по-трудно да разбира подобни изрази.
а аз не се замислих, че може да не знае какво е шия (колкото и странно да звучи)  Wink

# 368
  • София
  • Мнения: 142
Дъщеря ми е на 5 години, вече говори като голям човек, нотова не пречи да ръси бисери. Един от последните:
На раходка сме в парка с едно приятелско семейство. Малката обаче беше много кисела, не се чувстваше добре и с ММ решихме да си тръгваме. Нашите приятели обаче казват, че ще останат още малко. Като чува това дъщеря ми заявява- "аз няма да си ходя, оставяйте си портмонетата и си тръгвайте" Grinning

# 369
  • Мнения: 3 334
Тази сутрин будя дъщеря ми за у-ще и тя мрънка, че не иска да ходи:

Мамо, в училище не ми е уюутно като в леглото.
( Щерката е на 4г)

# 370
  • Мнения: 2 290
Сутринта четиригодишната щерка идва при мен в кухнята:

- Мамо,мамо, побързай, ще изпуснем празника на двете братчета.
- И ще закъснеем за комуникацията. - добавя петгодишната й сестричка.

Е, успяхме за манифестацията за Кирил и Методий Smile
Честит празник, мами !

# 371
  • Мнения: 454
И аз се сещам за бисер със самата мен, гледахме касетката от сватбата на родителите ми, и много ми се присмиваха, като ги питах къде съм аз.

# 372
  • Мнения: 294
Дъщеря ми вижда малка буболечка на стената.
Тя се провиква: Мамо какво е товаааа?
Аз: Молец.
Тя отново крещейки: Мамо той вече два дни се моли там!😂😂😂

# 373
  • София
  • Мнения: 9 416
И аз се сещам за бисер със самата мен, гледахме касетката от сватбата на родителите ми, и много ми се присмиваха, като ги питах къде съм аз.

На децата сякаш им е трудно да проумеят, че светът е съществувал и преди тяхната поява. Моето 4-годишно редовно ми задава въпросът "Аз там ли бях?" когато разказвам за нещо, случило се преди нейното раждане, включително за случки от моето детство. Като обясня, че още не е била родена й е много странно. Казва "Аха", но гледа с поглед, който изразява някаква почуда. На теория нещата са й ясни, но на практика й е трудно да преодолее детския си егоцентризъм и да възприеме идеята, че тя не винаги е била в живота ми.

И един бисер от тази сутрин. Малко предистория. С баща й сме разделени още откакто тя беше бебе. Тя живее с мен и моите родители. Баща си вижда няколко пъти годишно и може би по тази логика й е трудно да схване, че той е бил мой мъж преди да се разделим. тази сутрин ми задава въпросът
- Мамо, как е името на твоя мъж?
 Аз й обясних, че моят мъж е бил нейния татко, а тя
- Неее, не този мъж. Другият, когото трябва да попиташ може ли да отсъстваш от работа
 Детето имало предвид шефа ми ... Confounded Laughing

# 374
  • София
  • Мнения: 5 885
Ами прави са децата, Да си призная и аз често си мисля, било ли е това време преди щерките да са се появили и какво беше/ е било. Все едно не помня.
Някой път на големите им е чудно. Нямаше ги тях, пък сега ги има. И не само това, ами малките ти управляват животеца Blush

Общи условия

Активация на акаунт