Ризото или ориз на фурна?

  • 14 166
  • 102
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте,
Вече няколко пъти правя ризотто, и не намирам причина да го правя него и да стоя над тигана, вместо да направя стандартен ориз на фурна.Не съм използвал ориз, който е точно за ризотто Arborio, но дори и да го използвам, просто ще стане по-кремообразно.
Въпросът ми е, вие виждате ли смисъл в това да се прави ризотто вместо ориз на фурна?

Последна редакция: чт, 31 авг 2017, 10:11 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 25 732

Въпросът ми е, вие виждате ли смисъл в това да се прави ризотто вместо ориз на фурна?
Да. Обожавам, ризото с манатарки и пармезан. Недолюбвам обикновен ориз на фурна.
Иска си бъркане и стоене до печката, ако ти е проблем, мятай в тавата и толкоз.

# 2
  • Мнения: 27
Не е самото бъркане, а това че не виждам разликата в крайният продукт.На края имам просто ориз със зеленчуци.Явно не го правя правилно, и може би трябва да дам 10лв, за да опитам с точният ориз.

# 3
  • Мнения: 12 662
И на мен ризотото ми прилича на варен ориз. Опечи си го в тава, после сложи сметана и сирене.  И аз ще пробвам.

# 4
  • София
  • Мнения: 15 450
Ризотото се бърка, точно за да си пусне нишестето и да стане кремообразно,затова се и налива бульона постепенно. Освен това в ориза на фурна вино не се слага, нито може накрая да се разбърка с маслото и пармезана, нито да стане кремообразно, освен, ако не се свари до каша..., а ризотото е алденте.!

# 5
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ризото няма нищо общо с ориз на фурна като вкус, все едно да сравняваме пържени картофи с картофи на фурна. Ако при теб резултатът е еднакъв или сходен, значи не правиш добре нито едното от двете. И ризото се прави и с карнароли, мисля че по-лесно се намира. Но не мисля че това е проблема, просто разлика има и с недобър ориз...

# 6
  • Мнения: 27
Аз днес използвах Басмати, тъй като това имах вкъщи.Явно проблема не е само в ориза, защото при мен до сега никога не се получава кремообразно, и така става подобно на ориз на фурна, но с много повече труд.А реално ако не е кремобразно се губи смисъла на ризотто.Ще направя още 2-3 опита да видя дали ще си намеря грешката.Теоретично е просто добавяне на вода при ориз ... Също така аз мия ориза, а пише да не се мие, което не ми харесва като идея.

# 7
  • София
  • Мнения: 15 450
Аз днес използвах Басмати, тъй като това имах вкъщи.Явно проблема не е само в ориза, защото при мен до сега никога не се получава кремообразно, и така става подобно на ориз на фурна, но с много повече труд.А реално ако не е кремобразно се губи смисъла на ризотто.Ще направя още 2-3 опита да видя дали ще си намеря грешката.Теоретично е просто добавяне на вода при ориз ... Също така аз мия ориза, а пише да не се мие, което не ми харесва като идея.
Не се мие, и се ползва само кръгъл ориз.Ти му измиваш нишестето, какво да го направи кремообразен?И винаги с бяло вино и бульон, не с вода.Басмати е за когато искаш да се разсипва всяко зрънце поотделно, не става за ризото.С бланширан също не става.

# 8
  • Мнения: 27
Не се мие, и се ползва само кръгъл ориз.Ти му измиваш нишестето, какво да го направи кремообразен?И винаги с бяло вино и бульон, не с вода.Басмати е за когато искаш да се разсипва всяко зрънце поотделно, не става за ризото.С бланширан също не става.
[/quote]

Хич нямам доверие на призводителите, да консумирам нещо немито, но може и да опитам, за да видя дали това е проблема.Аз с времето установих, че не съм фен на Басмати, въпреки че му казват, че е краля на ориза.Въпреки че ако просто го вариш за гарнитура става, ако успееш да му уцелиш процедурата на варене.

# 9
  • MI
  • Мнения: 11 803
Басмати за ризото е като карнароли за индийска кухня. Дори нашият ориз е по-добра идея. Кажи как правиш точно ризотото за да ти кажем къде бъркаш. Освен с миенето, де. Може да го изчистиш, но не и да го миеш...

# 10
  • Мнения: 27
Еми нищо специално, аз затова се чудя, защо не се получава, защото на теория е изключително лесно, въпреки че на теория и Басмати е лесен за варене, но когато спазих пропорциите от рецептите, ставаше сух, и се оказа, че трябва да се добави още доста вода.
Днес си направих зеленчуков бульон, след това сложих малко ситрно нарязан лук в тигана, малко след това добавих и ориза, който хем беше Басмати, хем беше мит ... и след малко, да речем 3-4мин добавих малко от бульона, и след това още малко и след около 7-8 мин вече виждах, че няма как да има каквато и да е кремообразност.А трябва просто да сипвам вода в тиган Grinning Ще сменя ориза с някой нашенски, примерно Бисерен, ако не стане и с него, ще мина на Arborio или Carnaroli имаше и още един вид, и също така няма да го мия.Ако пак имам проблеми ще пиша, или ще се опхваля със снимка Stuck Out Tongue

# 11
  • MI
  • Мнения: 11 803
А бъркаш ли през цялото време? В началото оризът се запържва съвсем леко, не 3-4 минути, после малко бяло вино и като се изпари започваш с бульона. И бъркаш непрекъснато. Не гледай точните пропорции, зависи от ориза. Слагай по малко бульон и опитвай, като е около минута преди готовност, спираш, слагаш маслото и пармиджаното и бъркаш здраво още 1-2 минути на изключен котлон. Но не прекалявай с варенето, не трябва да хрупа, разбира се, но трябва да е леко твърд и да няма разкашкано.
П.с. това е базисна рецепта, ако слагаш зеленчуци е по средата на бъркането. Ако е с риба няма сирене.

# 12
  • Мнения: 10 993
Аз не обичам ориз в тава. Винаги го правя на тиган. Използвам бланширан ориз. А този, които ти ползваш откъде го купуваш? Аз не съм ползвала такъв.

# 13
  • Мнения: 27
Аз не обичам ориз в тава. Винаги го правя на тиган. Използвам бланширан ориз. А този, които ти ползваш откъде го купуваш? Аз не съм ползвала такъв.

Аз предпочитам на тиган да правя, главно защото е много лесно, а и ми се получава Grinning Обикновено използвам бисерен ориз на Иззи. Басмати има в СФ в магазините за здравословно хранене и БИО и т.н., както и йога центрове. Ако провериш в youtube майстро готвачите, казват че той е най-добрият ориз за варене. Имам предвид Джейми Оливър, Гордън Рамзи и други подобни.Ако напишеш в гуугле "ориз басмати цена" , веднага ще ти излязат няколко сайта в които го има.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 413
А пармезан слагаш ли и колко? На ризотото се слага доста.
Аз по принцип много обичам да си правя ориз в уок тиган, но не го наричам ризото, защото отдавна не съм слагала пармезан.

Общи условия

Активация на акаунт