Как да помога да се интегрира сред децата по - особеното ми дете?

  • 1 442
  • 22
  •   1
Отговори
Мили майки, аз съм заклета форумка, но искам да остана анонимна.

Детето ми е на почти 4 години. Ходи на детска градина и до скоро нещата бяха ОК. Ходеше с голямо желание.
Но от скоро реве всеки понеделник неистово. Иска да е болно, за да не ходи на градина.
Не зная къде е причината.
По принцип е много умно дете, това го забелязват всички учители и хора с  които сме контактували. Но е доста палаво и необуздано дете.
Казва, че госпожите и лелите много ги обича и получава любов и подкрепа от тях. Иска да ходи на градина само с госпожите без децата.
Децата  биели моето гардже. На предложението да бие децата,които го бият ми каза "Не искам да се бия, не е хубаво!"
Верно , той ги обижда, но само ако преди това е предизвикан.
Как да се справя с положението? Не искам детето ми де е единак, искам де е едно от групата!

# 1
  • Мнения: 2 013
ох, не знам...
но започни от това да разпиташ подробно учителките какво става през деня в детската градина. Запознай се със ситуацията в детайли - кой, как и защо е в конфликт с него. Сред децата винаги има групички, лидери и пр. Но пък май много бързо се променят нещата - и групичките, и приятелствата. Ако някой системно го тормози, можеш деликатно да поговориш с родителите - не да ги обвиняваш, а да ги помолиш за помощ...

# 2
  • Мнения: 1 680
Според мен няма причина да се притесняваш. Детето ти е много умно, личи си от поста ти. Попитай учителките за техните наблюдения върху детето. Свекърва ми е детска учителка и много точно е преценила всяко едно от децата. Понякога им казва на родителите , ако види нещо притеснително у детето, но в повечето случаи си мълчи тъй като доста родители са започнали да й се сърдят, че говори така за децата им.
Моят Георги също е странно дете- предпочита сам да си играе, а ако се случи да се заиграе с някое детенце, той копира поведението на въпросното дете, което пък мен ме дразни...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Възможно е да само период. От колко време е така? Дали не е дошло дете, което да подтиска останалите и това да кара твоето да се държи така. Според мен разпитай госпожите за промени в групата.
При нас в началото Гери се държеше като аутсайдер в яслата /все отзад и отстрани/ и дори сега на моменти забелязвам как се стъписва при запознанство с нов човек, но не я насилвам и тя сама преодолява срама и притеснението си.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Не знам какво да те посъветвам...
Разпитай го и разбери кои от децата се държат добре с него и го поощри да играе с тях. Ако можеш събирай ги извън ДГ или покани някое от тях у вас. Предложи на сина ти да му занесе някакво малко подаръче.
Опитай се да разбереш кой е тарторът - почти винаги има дете, което да настройва другите. Поговори с майка му и ако тя е "на място" ще опита да повлияе на детето.
Позволи му /ако има желание и е позволено, разбира се/ да занесе някоя играчка или енциклопедия, която би заинтригувала и др. деца в ДГ.

# 5
  • Мнения: 22 520
ох, не знам...
но започни от това да разпиташ подробно учителките какво става през деня в детската градина. Запознай се със ситуацията в детайли - кой, как и защо е в конфликт с него. Сред децата винаги има групички, лидери и пр. Но пък май много бързо се променят нещата - и групичките, и приятелствата. Ако някой системно го тормози, можеш деликатно да поговориш с родителите - не да ги обвиняваш, а да ги помолиш за помощ...
одкрепям.Говори с госпожите и ако трябва с родителите.Мен така ме тормозеха в училище група момичета.Колко съм ревала,не исках да ходя на училище.Майка ми 100 пъти ходи да се разправя.Изпитала съм го,макар да бях супер кротка.Просто децата са много жестоки,ако си набележат някоя жертва сред другите дечица.

# 6
  • Мнения: 544
Детето ми е на почти 4 години. .. е много умно дете .. Но е доста палаво и необуздано дете.
..децата  биели моето . .."Не искам да се бия, не е хубаво!"
Верно , той ги обижда, но само ако преди това е предизвикан. .

Опитай се да анализираш поведението и характера му. Така ще намериш решение!

Едва ли всички го бият. Попитай го кой точно и защо го бие. Какво значи да го предизвикат, ако се сдърпат за играчка или някой го бутне, тогава ли ги обижда? Дали си мисли, че е по-велик от всички - казва ли ти че всички са тъпи и гадни или нещо такова?

От колко време е в тази група? Ходил ли е преди на ясла?
Мисля, че просто се сблъсква със социализацията, и предпочита да седи у дома или с лелите, т.е. без конфликти и той да е едниствен, което е нормално.

# 7
  • Мнения: 7 263
Много ми е трудно да ти дам съвет.
Самата аз съм в подобна позиция големият ми син беше буен, а малкия е още по-буен и с остър характер.
По принцип лесно се сприятелява с децата, но като цяло обича да се налага и да доминира.
Опитвам се да туширам това до умерени величини, но не бих казала че съм постигнала кой знае какъв успех.
Съветвам те всеки ден да говориш с детето, да се заиграваш с него и в процеса на игра да го подпитваш за случки от ежедневието му.
Ако имаш и друго дете - заслушай се в разговорите им - аз оттам с учудване зарбрах че едно от децата в групата тормози малкия ми син. Никога не бях подозирала /по скоро се притеснявам той да не тормози някое дете/.
Така че дерзай - и най-вече не се опитвай прекалено да пречупваш характера му - с възрастта улягат. Големия ми син сега е далеч по-кротък отколкото преди 3 години.

# 8
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Преди около 150 години аз бях такова дете. И в други теми съм споделяла, че детската градина беше мнооого лошо време за мене.  Mr. Green
Поне от 5-годишна имам много ясно спомени, така че мога да го твърдя със сигурност. Бях самостоятелна, не понасях някой да ме командори и затова не създавам и до днес лесно приятелства.
Когато тръгнах в 1-ви клас нещата си дойдоха на мястото. Вече имаше кой да ми обръща персонално внимание (учителката беше там затова, а не да си пие кафето с другите си колежки), можех да изпъкна с наученото, имах приятели, можех да бъда самостоятелна!

Според мене нещата при вас ще се оправят с времето, просто някои деца порастват по-бързо от другите и трябва да им се даде възможност за изява. Ако имате време, намерете занимание на сина си, в което той да се чувства пълноценен и в семействотто компенсирайте липсите на детската градина. 

# 9
Възможно е да само период. От колко време е така? Дали не е дошло дете, което да подтиска останалите и това да кара твоето да се държи така. Според мен разпитай госпожите за промени в групата.

Така е от около 2 седмици.Не е идвало уж ново дете, или поне не е казал.

Детето ми е на почти 4 години. .. е много умно дете .. Но е доста палаво и необуздано дете.
..децата  биели моето . .."Не искам да се бия, не е хубаво!"
Верно , той ги обижда, но само ако преди това е предизвикан. .

Опитай се да анализираш поведението и характера му. Така ще намериш решение!

Едва ли всички го бият. Попитай го кой точно и защо го бие. Какво значи да го предизвикат, ако се сдърпат за играчка или някой го бутне, тогава ли ги обижда? Дали си мисли, че е по-велик от всички - казва ли ти че всички са тъпи и гадни или нещо такова?

От колко време е в тази група? Ходил ли е преди на ясла?
Мисля, че просто се сблъсква със социализацията, и предпочита да седи у дома или с лелите, т.е. без конфликти и той да е едниствен, което е нормално.
Не го бият всички. Казва само за едно момченце. Но не казва защо го бие. Да го  предизвикат е да го ударят или да му развалят кулата, която е правел до  преди малко или да го обидят с дума .
Казва че няма приятели в групата  Cry
До скоро си играеше с едно момиченце, но тя си харесала друго момченце и вече не играели заедно.
Не се мисли за по - велик от всички! Никога не е казвал за някой че е тъп или гаден.Той почти никога не се оплаква. Не споделя. Всчиките ми опити остават без резултат.
В групата е от август, а преди това беше на ясла с повечето от децата в групата.
Госпожите определено не си пият кафетата, а се занимават с децата!
Добър е в народните танци и рисуването. Но дори и те вече не могат да го примамят в градината. Не искам да го спирам от градина! Искам да е социален човек, не единак! Най - лесно е да наема жена да го гледа само него! Това не решава проблема!
Другото ни дете е още много малко и баткото не говори много с него. Пее само песнички и рецитира! Но не споделя.

# 10
  • В офиса
  • Мнения: 3 995
Според мен първата ти грешка е мисълта, че детето ти е по-особено. А то не е. Нормално е да има дрязги и борба между децата, още повече че е момче, трябва да се научи да ги преодолява и да продължава напред.
Аз щях да започна с това, което казва лекси.

# 11
Багодаря на всички за съветите!
Вчера понаблюдавах малко живота в групата- детска градина първа група  Grinning
Оказа се че си гледм едно адски невъзпитано и грубо дете. Децата са държат много добре с него! Всички му приказват и искат да играят с него. Но той ги стреля с въображаема пушка и ги обижда  Embarassed Умрях от срам. Идеше ми да се покажа и да му се скарам!
Трима бандита са, които са нещо като терористи!
Като го прибрах, той ми отричаше всичко! Не бил обиждал никой. Децата го били! smile3511
Детето което беше набедено че го бие най много е едно изключително възпитано момче! Майка му заслужава огромни поздравления!
Тя се е справилз, за разлика от мен!
Не знам какво да правя newsm12

# 12
  • Мнения: 7 263
Цитат
Според мен първата ти грешка е мисълта, че детето ти е по-особено. А то не е. Нормално е да има дрязги и борба между децата, още повече че е момче, трябва да се научи да ги преодолява и да продължава напред.
Аз щях да започна с това, което казва лекси.

Тинкърбел - повярвай ми наистина има по-различни деца. Най-вероятно проблема е в начина им на възпитание. Може вината да е у нас родителите. Макар че, синовете ми са различни като характер - само дивотията им е еднаква.
Следя темата с огромен интерес защото тази майка има проблеми едно към едно с моите.
Ако можеш да дадеш съвети съм готова да ги приема на драго сърце.
Интересно е, че моите като цяло в детската градина слушат - госпожите имат оплаквания само от време на време. Но като сме на площадките са истински терминатори- особено малкия #Crazy #Crazy #Crazy
Честно казано и аз не зная какво да направя newsm78 newsm78 newsm78

Последна редакция: чт, 11 май 2006, 10:31 от Lennyh

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Оказа се че си гледм едно адски невъзпитано и грубо дете.....Не знам какво да правя newsm12

Сигурно попреувеличаваш малко Grinning. Но щом признаваш, че проблемът е в детето ти, половината битка е спечелена Wink Ще се справиш!
Не се карай, а говори много. Аз първоначално си мислех, че говоря на стените, тъй като моята не само не даваше признаци, че ме слуша когато и четях "морал", но и гледаше сърдито. В последствие обаче,  от нейни постъпки и изказвания, разбрах, че е имало полза.

# 14
  • Мнения: 19
Здравей az_maikata,

Личното ми мнение, че детето ти може би има усещане за недостатъчно внимание вкъщи. Съдя от това, че след като си набюдавала процесите в групата, той е отричал своята вина. Т.е. детето има нужда да създава положителен образ пред теб. Не споделяш нищо от обстановката вкъщи. Може би е добре да си дадеш сметка дали вниманието, което неминуемо следва да се отделя на по-малкото дете не го кара да се чувства самотен и чрез агресията в детската градина да компенсира липсата или недостатъчното внимание вкъщи. В момента само предполагам тези неща, не съм убедена изобщо дали това е така. Ролята на таткото вкъщи каква е? Помага ли ти за отглеждането на другото дете, занимава ли се с баткото, имате ли семейни недоразумения, на които детето е било свидетел? В повечето случаи на по-експанзивни деца, има процес на копиране на поведение, видяно вкъщи или компенсация на някаква липса. Предполагам, че в понеделниците му е по-трудно, тъй като му се налага да се отдели от теб след като е бил цели два дни заедно с теб.
Предлагам ти една "игра" която върши чудесна работа. Играйте на въпроси и отговори, като той ще отговаря само с да или не. Питай го неща като - ти си ядосан, защото /примерно не си ял скоро сладолед; или защото не е слънчево; или друг подобен незастрашаващ въпрос, за да "свалиш" защитите му. После го питай ти си ядосан, защото искаш да си близо до мама, или защото имаме бебе, или защото мама не те гушка достатъчно.... Така можеш да го питаш и да разбереш много неща. Важното е да го правите като игра и да не се чувства застрашен. Редувай сериозните въпроси с някакви дори и странни такива, които да го разсмиват. Наблюдавай го дали има промяна в изражението, позата когато му задаваш от сериозните въпроси. Ако ти отговори с да на някой от тези въпроси говори с него какво точно го притеснява. Бъди сигурна, че веднъж пробила защитите му, ще можеш да получиш много инфомация. Всичко това като игра и много нежно, без обвинения.
Моят син е на 6 и всичките пъти, в които съм пробвала тази игра, тя върши работа.

И още нещо - не слагай етикети на детето, като "по-особено" или "лошо". Това не ви помага по никакъв начин.

Надявам се да съм ти била полезна.

Общи условия

Активация на акаунт