Хранене на едногодишно

  • 589
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 811
Мили майчета,
От началото на месеца престанах да ползвам детска кухня и готвя. Малчо е на 13 месеца и вече яде  обща храна без пържено и трудно смилаеми храни. Държа храната да е прясна, затова трябва да готвя сутрин набързичко. Основно ползвам фурната и варене на пара. Взех да изчерпвам рецептите.
Моля ви, споделете какво и как готвите на поотрасналите бебета?
Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 3 042
и аз мислех да пускам подобна тема. Ще си задам въпросите тук. Съни е почти на годинка - трябва ли вече да го поощрявам да се опитва да яде сам с лъжица? Кога въведохте вилицата? Той се кефи да размахва лъжицата ама не му идва вдъхновението да яде сам. Отваря устичка като види
паничките за обяд.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: dari
Мили майчета,
От началото на месеца престанах да ползвам детска кухня и готвя. Малчо е на 13 месеца и вече яде  обща храна без пържено и трудно смилаеми храни. Държа храната да е прясна, затова трябва да готвя сутрин набързичко. Основно ползвам фурната и варене на пара. Взех да изчерпвам рецептите.
Моля ви, споделете какво и как готвите на поотрасналите бебета?
Предварително благодаря!


Ако готвиш и за вас по този начин, можеш да отделяш от всичко по малко количество и за детето . Дори можеш да замразиш отделни порцийки от различни ястия и при нужда да ги използваш. От друга страна, ако искаш, да готвиш специално за него, книгата на Лиляна Трифонова-2, е много добра, като повечето рецепти там са за 1 порция.
Това, което правя като се прибера от работа вечер и нямам много време за готвене, е взимам всеки път различни зеленчуци (имам замразени разфасовки), свярявам ги на пара или в малко вода, след като са готови им прибавям студ. пресован зехтин или олио, поръсвам ги с някаква зеленийка( магданоз, копър) и ги предлагам на Ради с яйце, сирене или месо. Месото обикновено ми е предварително сварено, пасирано, направено на порции и замразено. По същия начин замразявам и бульони. Взависимост от това дали зеленчуците са с бульон или не прибавям месо без/с бульон.
За закуски обикновено му давам каша с овесени/ечемичени/елдени/ръжени ядки със сирене, мюсли, пълнозърнести бисквити с кисело мляко или попара с пълнозърнест хляб + малко кълнове/стрито ленено семе/тикв. ядки + малко плод.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Павлина
и аз мислех да пускам подобна тема. Ще си задам въпросите тук. Съни е почти на годинка - трябва ли вече да го поощрявам да се опитва да яде сам с лъжица? Кога въведохте вилицата? Той се кефи да размахва лъжицата ама не му идва вдъхновението да яде сам. Отваря устичка като види
паничките за обяд.

Давай му винаги втора лъжичка. Макар че още не яде сам, постепено ще започне. Можеш от време на време да му взимаш ръката с лъжичката и "показваш" как да я поднася към устата си. По същия начин и с виличката. Даже на някои деца им е много по-лесно да бодват нещата отколкото да ги загребват.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
При нас хит е ядене на кисело мляко - от кофичката. Приготви се за голямо мазане и си кали нервите - като бойно поле ще стане столчето, таблата за хранене, детето и пода (постилай нещо лесно за почистване, ако не сте на гладка повърхност). Паралелно с неговите опити за хранене ти давай с твоята лъжичка. Избери неговата да е от тези с кърдавите дръжки, по-лесно ги хващат. Също не забравяй редовно да поднасяш храни за ядене с пръсти - децата много обичат сами да се хранят и са горди с това.

# 5
  • Мнения: 8 769
Цитат на: boo
Също не забравяй редовно да поднасяш храни за ядене с пръсти - децата много обичат сами да се хранят и са горди с това.

О, това,че храната не е специално за ядене с пръсти изобщо не е пречка за дъщеря ми. Бърка навсякъде-в супата, в киселото мляко, в яденето, в салатата, в кутийките за крема сирене, топено сирене....а около нея е една малка кочинка Animal Pig  Wink  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 3 042
Boo, нашите лъжици са такива -
и такива -.


Тези ли имаш предвид ти? -

Винаги му връчвам една лъжица и на него, то иначе не се трае Laughing , ама засега само я гризе и облизва. В бурканчето (или паничката) бърка с пръсти.
Храни за папкане с пръсти - ядем така бисквити и сухари. Плодовете обикновено ги размазва по дрехите си или около него Confused

# 7
  • София
  • Мнения: 3 847
Виж тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1404

От долу има и постинг с рецепти.

# 8
  • Мнения: 811
Цитат на: Raya

От долу има и постинг с рецепти.


Много благодаря.

А рибка как приготвяте?
Аз правя:
- филета във фолио с масло, чесън и копър
- филета с домати на фурна
- филета в йенска тенджерка с лук, чесън, моркови и оцет! - става приятно кисело
- варена на пара с картофено пюре

Правя само филета от треска и мерлуза, че ме е страх от кости.

# 9
  • Мнения: 3 042
риба хек с картофи и моркови, рибена супа (ориз, девисил, морков, лук)

Общи условия

Активация на акаунт