Кърмене на поискване и повръщане/рефлукс-има ли връзка?

  • 642
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 162
От няколко дни ми се върти в главата следното "прозрение" и реших да се допитам до вас по въпроса .
Та...  По принцип давам на поискване и държа, докато пусне сама. Освен това понякога предлагам и другата гърда за донаяждане. Но от петнайсетина дни Роси връща по много кърма след хранене. Наяде се и после почне едно продължително пъшкане и извиване и повръщане и така един час. Абе личи си, че му е тешко на коремчето. Та си мисля, че може да се дължи на безразборното предлагане на гърдата- малко като се размрънка и давам, а и почна доста дълго да се задържа там- по 30-40 минути. Когато давах от шише изцедената кърма (докато ме боляха рагадите) давах предписваното количество според килограмите (сега е 100мл) и тогава пак връща, но доста по- малко и само веднъж.
От друга страна обаче ме е страх да не ми намалее кърмата, ако давам под режим (разбирай на 3 часа за по 20 минути). А и трябва да кажа, че нещо с акито не сме много редовни- и може и от това да е повръщането. Не знам... newsm78
Чудя се кой начин на кърмене е подходящ за нас? newsm78

Вие как мислите дали е състоятелна тезата ми за връзката между силния рефлукс и свободния режим или да не си измислям проблеми?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Може да има връзка. Силния рефлекс на потичане и обилното количество мляко може да усложнят проблема с рефлукса. Това не означава да спреш предлагането на поискване, а просто да прилагаш една тактика, която ще се справи с проблема и ще регулира кърмата - пак си кърмиш на поискване, но в продължение на 3-4 часа предлагаш само едната гърда, колкото пъти поиска бебето да суче. Следващите 3-4 ч - само другата. Хубаво е да се опитваш да я уригваш и по време на самото хранене поне веднъж (ако не се сърди).

# 2
  • Мнения: 77
Соред мен храненето на поискване е начин да се справите с рефлукса.Поне при нас стана така.Аз имах глупостта да храня на 3часа,при което бебата се наяждаше и след това се започваше едно повръщане....Тя съответно огладняваше по-рано,но аз чаках да й се успокои стомахчето,с какъв акъл?В момента ,в който започнах да й давам често когато поиска,тя сама се настрои да яде по малко и спря да повръща.Ужасно е.Знам.Само не се поитеснявай.Храни на поискване и нещата ще си дойдат на мястото.

# 3
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз знам, че рефлуксът е нормално състояние и някъде около четвъртия месец се израства. И аз имах такъв проблем и педи каза-от преяждане. Но наистина някъде около 4 месец престана да повръща.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 162
Силния рефлекс на потичане и обилното количество мляко може да усложнят проблема с рефлукса.

То при мен няма нито силен рефлекс на потичане, нито обилно количество мляко. Или поне не редовно. Аз затова давам и от двете гърди щото си мисля, че така ще увелича млякото.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За тези неща показател е поведението на бебето, а не това как ти си усещаш гърдите Laughing
Ако детето започва да се дави или да нервничи 1-2 минути след слагането на гърда, ако ака по много и често е неспокойно, ако иска често да суче, но това му причинява дискомфорт - тогава човек може да се съмнява за точно такъв проблем (доколкото изобщо е проблем Wink). Доколкото си спомням, при теб имаше и още един характерен симптом - дългосрочни проблеми със зърната, една от причините за които може да е, че бебето се опитва да намали притока на мляко и прехапва или прегъва зърното, като го травмира по този начин.
Повече по въпроса може да погледнеш тук и да видиш дали съответстват нещата (а на срещата ще може да поговорим повече):
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46389.0

Общи условия

Активация на акаунт