Изгърбването на сина ми – какво да предприема?

  • 6 219
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 347
Моля за съвет и опит относно стойката на почти 9 годишния ми син.Не е нищо фрапиращо,но искам ако е нужно да взема навреме мерки.
От 4-5 годишен почна леко да се изгърбва.От тогава започнах да го водя през различните години на карате,народни танци,а сега на спортни танци.Плуването си върви почти целогодишно,с изключение на най-студените месеци и когато е болен.Всичко това е с желание от страна на детето,нищо не е на сила.Очаквах от тези занимания да изправи напълно гръбчето,но продължава да му е по-удобно изгърбен и плешките му отзад стърчат като е така.Като го подсетя се изправя и след малко пак така.Тръгването на училище влоши нещата,знаете-от 8 до 17 часа на чина няма как ...
Та това е.От провинцията съм,Варна ми е най-близкия голям град.На какъв точно лекар да го заведа и да ми препоръчате такъв във Варна.Аз си мисля,че тези ластичните колани ,които са като елече ще са полезни,но се притеснявам да не сбъркам.Дете на близки така лошо се изкриви от безхаберието на родителите си  ooooh!,на 20 години изглежда като инвалид-двете му рамена гледат едно към друго.

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 09:49 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 2 760
Няма да съм ви много полезна, но ще ви препоръчам да влезете в темата на варненските мами и да питате - все нанякъде ще ви насочат. Вижте и дали синът Ви няма плоскостъпие, което способства за промяната на стойката.
Аз самата съм с кифосколиоза - това е бонус две в едно - хем настрани е паднало едното рамо, хем изкривявам гърба напред, та знам много добре колко е болезнено особено на дърти години.
Преди години имаше оздравителни лагери  в Дружба - правехме упражнения с топки с пясък, с дървени летви и други упражнения, които сега откривам в йогата - котешки гърбове и т.н.  Laughing
Потърсете добър рехабилитатор, който може да Ви посъветва какви упраженния са подходящи да правите вкъщи, нищо сложно няма.
Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 6 360
по принцип ортопедите се занимават с тия неща.
аз съм водила детето си заради такъв проблем при ортопед, всички препоръчват редовно плуване най-вече и танци. неща, които вие правите. също така казват, че детската стойка се влошава силно в течение на учебната година.
ако не сте посещавали ортопед, направете го и чуйте мнение. ако е по-сериозно, може да препоръча редовна лечебна физкултура.

# 3
  • Мнения: 11 747
Детските ортопеди във Варна са само двама, по едно време сякаш и за трети бях чула, но не помня вече. Доц. Райков и д-р Живков. И двамата не работят със здравна каса. За Райков час се записва поне месец по- рано, а може и два месеца да се наложи. Ходили сме при него за стандартен преглед вв първите бебешки месеци. По- скоро препоръчвам д-р Живков, може да гугълнете и да го видите в телевизионни предавания и да си съставите мнение. При него също за записване трябва да се обадите и да видите кога ще има възможност.

Ето филма за д-р Живков

http://bnt.bg/filmi-i-serialii/dokumentalni/prohozhdaneto

Допълвам, че той прави и най- обикновени прегледи, не са само тези силно специфични неща, които показват във филма. Мои познати ходиха при него за рутинен преглед и са много доволни, а ние чакахме за Райков и по- скоро ни претупа, като даде и някои странни съвети.

# 4
  • Мнения: X
Подкрепям мненията за рехабилитатор - може да отидете и само веднъж платено да ви наресува на едно листче упражненията, които да прави у дома. А ако имате в града, поискайте от личната направление - 20 процедури са, тъкмо ще свикне да ги прави и ще видите има ли подобрение. С тях се укрепват точно мускулите, които му поддържат по-изправена стойката, ако няма ефект или рехабилитаторът прецени, че има нужда от по-подробни изследвания, след (или оп време на) курса ще ви даде направление за ортопед и може и да препоръча подходящ за конкретния проблем.

# 5
  • Мнения: 3 347
Момичета много ви благодаря за отговорите  bouquet!

# 6
  • Мнения: 2
Само ходене на фитнес и физически упражнения ще го оправят. Целта е да се тонизира гръбначната мускулатура и структурата на тялото.

За 9 годишно момче и фитнес говоря напълно сериозно. Той няма да извършва тежки упражнения и ще тренира с оптимални килограми. Упражнения, които много помагат са:

1) придърпване на горен скрипец с различен тип ръкохватки
2) повдигане на щанга от лежанка
3) кофички
4) хиперекстензии
4) бягане за подобряване на походката

Поздрави.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз съм лекар физиотерапевт и не препоръчвам дете на 9 год да тренира с тежести. Това ускорява вкостяването на хрущялните плочки и спира растежа. Трябва да тренира, но само със собствена тежест, което може да прави и в къщи. Просто намерете добър рехабилитатор (по възможност от старата школа), който да ви покаже изправителна гимнастика. И си я правете в къщи. Но рехабилитатор. Не кинезитерапевт.
Освен това не препоръчвам ластични колани и корсети (освен ако не са предписани от ортопед), защото те поемат работата на мускулите и така и без това отпуснатите мускули се отпускат още повече.
Най-важното е да прави подходящите упражнения редовно и системно, за да стегне гърба и корема. Най-елементарното е да прави коремни преси и хиперекстензии.

# 8
  • Мнения: 2 760
savina_33

 каква е разликата между кинезитерапевт и рехабилитатор - да си призная мислех, че кинезитерапевт е модерното название на рахабилитатор. Благодаря! bouquet

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Рехабилитаторът е човек медицинско образование и има опит с болни хора. Кинезитерапевтът е човек със спортно образование и има опит със спортисти. Подходът е различен. Не е едно и също дали си учил в медицински университет или в спортна академия.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 571
Запишете го на лечебно плуване! Водните упражнения и плуването имат най-голям ефект върху гръбначните изкривявания, укрепва и мускулите и тн.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 554
Аз съм лекар физиотерапевт и не препоръчвам дете на 9 год да тренира с тежести. Това ускорява вкостяването на хрущялните плочки и спира растежа. Трябва да тренира, но само със собствена тежест, което може да прави и в къщи. Просто намерете добър рехабилитатор (по възможност от старата школа), който да ви покаже изправителна гимнастика. И си я правете в къщи. Но рехабилитатор. Не кинезитерапевт.
Освен това не препоръчвам ластични колани и корсети (освен ако не са предписани от ортопед), защото те поемат работата на мускулите и така и без това отпуснатите мускули се отпускат още повече.
Най-важното е да прави подходящите упражнения редовно и системно, за да стегне гърба и корема. Най-елементарното е да прави коремни преси и хиперекстензии.
От каква възраст е препоръчително тренирането с тежести? Благодаря.

# 12
  • Мнения: X
Като дете ми откриха сколиоза. Ходех всеки ден в поликлиниката на лечебна гимнастика, спах на твърдо и плувах. Имам значително подобрение, но бях много, много упорита.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Тежестите - след като окончателно спре растежа. При момчетата това става към 21-23 год. При момичетата малко по-рано.

# 14
  • Мнения: 797
Здравейте госпожо!
Аз съм с кифоза и сколиоза. Кифозата ме мъчи. Не мога да спя нощем от болки!
ИСКАМ ДА МЕ ЧУЕТЕ ДОБРЕ!
НИТО УПРАЖНЕНИЯТА НИТО ГИМНАСТИКА И ПЛУВАНЕ НЕ ПОМОГНАХА.
Майка ми беше бедна жена, татко ни изостави в 4 клас, отне ни почти всичко като ел уреди, одеала, удобства, отгоре на това трябваше мама да изплаща апартамента, който и е подарък от баба ни, майка и.

До 9 клас бях ниска 135 см, без полови белези. Почнахме да ходим по лекари и изведнъж в 10 клас израстнах и почна и изкривяването. Ходили сме на Павел Баня, там всеки ден се прави упражнения, най- добрите са върху медицинска топка.

НО....след 3 години в които нямаше резултат а влошаване, посъветваха ни да отидем в болницата в Гона Баня, при един виден лекар, при д- р Стоков.Бях в 12 клас вече. Той каза  че сме изпуснали момента, че съм доста изгърбена, при мен дори гр. кош излиза отпред а лопатките са навън. Показа ми деца на 7 годинки, които носеха КОРСЕТ!
Уплаших се но исках да имам и аз подобрение.
Казаха ни че корсета ще струва около 500 лв, най- добре изправя тялото и се носи дълго време, след това се идва пак в болницата, взема се мярка ако детето е пораснало, през около  2 години.
Майка нямаше парите. Видях деца които пищяха, корсета е от твърд материал и ги притискаше. Видях и други деца които им махаха корсетите и бяха тотално прави.
Отидохме си в къщи със един смотан ластичен колан който лекаря ни даде. И толкова съжалявам че вместо 25 лв не дасох 500.
Ластика ме убиваше, упражненията ги правех до едно време. Всяка година хидех на Павел Банв. Гледах с болка прегърбени старчета и нещо в мен мк казваше че след време ако не си обърна внимание ще стана като тях, с над 50% прегърбване.
Умолявах майка да сменим леглото, да купим твърд матрак, това стана слвд много години. ГОЛЯМА ГРЕШКА.
До около 5 години спах на дунапренени дюшеци защото не можехме да си го позволим, под пружина, сещате се дюшека как добре обазува люлка и ми прегърби младото тяло.
Затова майче аз съм виновна но и родителите ми!
Не осъзнаваха че това е толкова ужасно болезнено. Сега съм на 33, ако стоя права за час да мия чиниите, после гърба и кръста ме боли, не ходя на море защото там само те оглеждат и ти се смеят или вибаги обувам цял бански😢
Всяка вечер ме боли гърба до такава степен че без масаж с 101 билки или други неща аз съм като пенсионерка. Когато легна не мога да заспя с часове, не мога да спя по гръб а е важно. Гърба ми е като дъга, лопатките се подават доста. Не мога да надена тясна блуза защото съм с хубав кръст, тренирам, танцувам, но гърба ми е като на слон. Вече не излизам почти никъде само с мм. Не мога и да си представя как ли ще е докато съм бременна, но Бог ще ми помогне.
КАЗВАаАМ ТИ ВСИЧКО ТОВА за да се УПЛАШИШ!!!
Майка се уплаши но нямахме пари. И сега съм атигнала до вариант да дам 10 бона за да ми слагат винтове между прешлените, с две планки, тесни железа за да стегнат винтовете и да се опъне гърба. Ама като гледах колко е болезнено и две години си почти на легло, по гръб, и се страхувам, нобако се наложи ще ме изтипосат под ножа.
Моля те като майка! Не причинявай всичко тива на детенце!
Имам съученици с корсет в 3 до 6 клас се излекуваха напълно! Не слушай никой, поискай най- стогия и лекуващ вариант,  корсета ако лекаря прецени. Защото после сина ти ще ти благодари, вместо като мен да проклина дните си! При мъжете болката е много по- голяма от изкривяването. Купи на сина веднага твърд анатомичен матрак, под него ако искаш сложи дървен материал, примерно шпертплат. Аз когато имам адски болки лгам на пода,за 30 мин и те спират, защото фърба се намества. Изобщо трябва да бъдеш строга със детето както Джихан от филма твоя мой живот с детето си. После то само ще ти благодари когато порастне. Има едни упражнения с точилка, пробвах ги и понякога ги правя.
УСПЕХ!
Скрит текст:
Тези които следят всяка моя дума и записват защото обожават после да клюкарят за мен от къде съм, каква съм, 🔨🚮

Последна редакция: сб, 18 фев 2017, 07:35 от Blagoslovena

Общи условия

Активация на акаунт