Въвеждане на нови храни при алергични/фам. обременени деца

  • 1 312
  • 24
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 249
Мисля, че ще полезно, ако майките с алергични и фам. обременени от към алергии бебета, споделят реда и възрастта на въвеждане на нови храни при децата им и съответните препоръки на специалистите. Визирам теди_б, чета, мам4е и всички останали разбира се.

# 1
  • Мнения: 4 358
Откакто започнах захранването на Оги си водя дневник. Описала съм менюто за всеки ден, какви лекарства е пил, с какво е бил мазан, дали е бил мокрен (къпан), колко пъти е акал и т.н.
Ще ми отнеме време да извадя коя храна кога сме въвели, защото вече имам над 130 изписани страници голям формат.

Има едно много важно правило при захранване на деца с алергии или с фамилна обремененост - всяка нова храна се дава в постепенно нарастващо количество поне през ден! В пропуснатите дни организмът се оставя да "почива" от новата храна, с което се цели да се избегне натрупване на алергени.
Например ако захранвам с картоф: понеделник давам малко, вторник почивам, сряда давам малко повече, четвъртък почивам и т.н.
Ако храната е "по-опасна", почивката е два дни.

Оги вече яде доста неща, но има и много, които не е опитвал - домати, тиквички, боб, леща, зелен боб, зеле, лапад, целина, коприва, соя, прясно мляко, риба, телешко, бройлери, масло, боровинки, касис, праскови, кайсии, цитрусови и горски плодове, шипки, гъби, какао, ядки... има още, това се сещам в момента.

Захранването с краве кисело мляко започна с облизване на кафена лъжичка, топната в кофичката мляко.
Вече повече от два месеца захранвам с яйце (жълтък) и всеки месец правим изследване на кръвта, за да следим реакцията на организма.

Проблемът е, че някои алергични деца се изриват от картофи, от ориз, от моркови, от ябълки... невъзможно е да се каже, че храната Х е подходяща за всички.

Има да се кажат още десетки неща, мога да пиша цял час и пак да не кажа всичко, затова спирам.
Много се надявам ние, майките на алергични деца да бъдем полезни! Отговарям на всякакви въпроси.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 249
Поводът да пусна темата беше именно споменатото в други теми от теб, че не даваш още зелен боб и тиквички. За тези храни, които все още ги избягвате, защо алергологът ви не ги препоръчва още, в смисъл те всичките са силни алергени или подозира, че такава би била реакцията в Оги. Не съм много ясна.  Може би по-точно въпросът ми е , на базата на какво са ви предисали кога какви храни да въвеждаш, при положение, че както казваш, и картофът може да се окаже алерген?

# 3
  • Мнения: 4 358
Алергологът преценява индивидуално за всяко дете. Ние (майките) си носим списък с всички храни, които сме се сетили и лекарят пише плюсче или минусче срещу храните.
При някои деца тестовете за алергия показват кои храни трябва да се избягват.

За всички алергични деца важи да се избягват ядки, телешко месо, какао, цитрусови и горски плодове, яйца, мляко, всякакви химии.

П.П. Тиквичките имат много нитрати, затова не ги препоръчват рано.

# 4
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Iva_D
За тези храни, които все още ги избягвате, защо алергологът ви не ги препоръчва още, в смисъл те всичките са силни алергени или подозира, че такава би била реакцията в Оги

Повечето от храните, които казах, че Оги още не е ял просто не сме смогнали да ги въведем в менюто, а други са силни алергени и не се дават на алергични деца под три годинки (какао, ядки, риба).

При децата с алергии захранването върви с много по-бавни темпове. Ние от два месеца "борим" жълтъка и през това време изрично ни е казано да не вкарваме нова храна. Именно така се получава, че на две годинки Оги още не захранен със сума неща.

Дали успях да ти отговоря?  Embarassed

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Ето правилата, по които съм захранвала - първо - захраних Мартин след 6 навършени месеца. Захранването с всяка храна става много бавно и винаги само с по 1 ново нещо.

 След като вече са въведени повече неща е важно да не се дават повече от 2-3 дни последователно едно и също нещо, за да не се получава натрупване и пренасищане в организма и от там реакция, понеже ако организмът е предразположен може да се получи реакция към нещо, което иначе е добре приемано ( ние имахме такъв случай с ябълките например).
 Това са нещата, които яде сега:

- картофи, моркови, броколи, карфиол, брюкселско зеле, царевица, пащърнак, грах ( рядко и по малко), спанак, тиквички, чушки, лук

- ориз, царевица, булгур, елда, овесени ядки, пшеничени, грис, качамак

- овче сирене, зехтин, олио, краве масло - това засега е единственото краве нещо, което може да яде без проблем

-ябълки, шипки, кайсии, боровинки, смокини

- пуешко, свинско, заешко

  Тепърва ни предстои захранване с краве сирене, кашкавал, мляко и по-нататък с жълтък.

 В общи линии като се спазва бавното захранване и разнообразието може да се прецени към какво детето дава реакция. Храните, които изброих се считат за безопасни, което естествено не изключва реакция на детето към някоя от тях ( пак казвам за ябълките, но примера е показателен - Мартин яде ябълки без проблем, но имаше един период, в който те присъстваха всеки ден в менюто ми и резултатът беше обрив). Иначе силните алергени мисля всички ги знаят - риба, какао, яйца, мед, ягоди и т.н. Скоро някоя мама беше пуснала много добра статия за хранене при алергии - в нея също има много полезна информация.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 249
Благодаря ви!

Теди, да отговори ми;)

Мам4е, статията беше на Ети, Бу я е качила в библиотеката. Просто си мислех, че ще е полезно да споделите "опита" си.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Цитат на: Iva_D


Мам4е, статията беше на Ети, Бу я е качила в библиотеката. Просто си мислех, че ще е полезно да споделите "опита" си.


 Разбира се, че личният опит е най-полезен, не ми се "свиди" споделяне на патила Wink , затова и описах нашия, опитвам се и в темите да дам съвет - просто насочих към статията, защото наистина е добра насока, ако се чуди човек откъде да тръгне, като се окаже, че детенцето е алергично.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249
Да, права си, статията е много изчерпателна.

А я споделете, имате ли роднини, които са алергични и имаше ли момент на отключване на алергията при децата ви, мислите ли че би могла да се избегне?

# 9
  • Мнения: 4 358
Съпругът ми е имал алергии и бяхме предупредили педиатърката за фамилната обремененост. Аз не съм алергична към нищо.
Когато Оги се изрина, беше само на кърма, т.е. грешката е в моето хранене. Определено отдавам отключването на алергията на една торба орехи. Пиех и мляко, но не е било в количества, които да алергизират... а може би се е получило прекалено натрупване на белтъци.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Цитат на: Iva_D

А я споделете, имате ли роднини, които са алергични и имаше ли момент на отключване на алергията при децата ви, мислите ли че би могла да се избегне?


 Хранителни нямаме, аз имам дерматит - провокира се от неблагородни метали, съпружеското тяло е алергично към аналгин, във фамилията му повечето са с алергия към домашен прах. Мислила съм какво е можело да направя, за да избегна проявите при Мартин - но май съм направила възможното - педиатърката ме беше предупредила докато кърма да не прекалявам с ядки, мляко, ягоди и т.н., а алергията се прояви докато Мартин беше на 2 месеца и само на кърма.

# 11
  • Мнения: 18 542
Аз не съм много за пример в захранването, защото започнахме рано - края на 2-ри - 3-ти месец с плодови пюрета, макар и не много стриктно, тоест всеки ден.
При нас беше така:
3-ти месец - плодови пюрета през ден, през два.
4-ти месец - зеленчукови пюрета. Започнахме с картоф и морков. След това основно Борис беше на купени пюрета: картофи с тиква
картофи, моркови, броколи
картофи с яълки
царевица с моркови
а също правех аз вкъщи със спанак, лук, моркови картофи, ябълки, тиква, чушки, карфиол, броколи. По-късно включихме зеле и тиквички. Давала съм му и домати, но на около 8 месеца и като правили ги избягвам.
5-ти месец започнах да включвам месо - заешко, пуешко и пилешко. От пилешкото се изрина след известно време, но месото беше от бройлер и го спрях веднага. Давах му пилешко, но само от готови пюрета. Към годинка включих и свинско /филе от бут/
Към 7-ми месец включих глутена под формата на пшенични каши, овесени ядки и бисквити.
С ориз не съм захранвала, защото в готовите пюрета има оризов грис и прецених, че не се налага.
На 1г. правихме кръвен тест за алергии и се оказа много алергичен към ябълки и моркови освен другите неща и в момента са тотално изключени от менюто.  
Към 8-ми месец пробвах да слагам в зел. пюре краве масло/обработено на водна баня/, но Бобо се изрина и го спрях. Жълтък не съм давала, както и млечни продукти освен Фризопеп.
Ами това е, за което се сещам на първо време.
Поздрави!  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 18 542
Цитат на: tedi_b
а други са силни алергени и не се дават на алергични деца под три годинки (какао, ядки, риба).

Теди, знаеш ли, че Мустаков онзи ден ми каза, че мога да пробвам Бобо с риба - филе, съвсем мъничко и ако я понесе да му давам по малко понякога  Shocked
Чудя се какво да правя. Хем ми се иска, хем не ми стиска.

# 13
  • Мнения: 4 358
Щом ти е казал Мустаков, давай Wink

# 14
  • Мнения: 18 542
Цитат на: tedi_b
Щом ти е казал Мустаков, давай Wink

Ама ме е страх.
С готово или домашно пюре да го пробвам?

Общи условия

Активация на акаунт