Кърмене-Пролактин-Хипофиза-Тегло

  • 14 074
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 896
Извинявам се предварително за странната формулировка на темата ми.

Може ли някой да ми обясни, като за лаик, как точно функционира връзката между това, че кърмя, отделянето на пролактина от хипохизата и абсолютната ми невъзможност да отслабна. Моята лекарка ми го обясни, ама прекалено научно...но в крайна сметка ми каза, че за да отслабна, трябва да спра да кърмя. Каза, че поради подобни причини жените, които имат проблеми с хипофизата са на двете крайности с теглото, или надебеляват много или отслабват прекалено.

само да допълня, че имам проблеми с кръвното, и или ще ми се наложи да отслабна или най-малко да пия хапчета за кръвното, все още чакам изследванията

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това дали ще хвърли някаква светлина върху проблема newsm78

Prolactin inhibits lipoprotein lipase activity in human white adipose tissue
June 14th, 2003

Prolactin inhibited lipoprotein lipase activity in human white adipose tissue.
   According to recent research published in the Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, "During lactation serum levels of prolactin (PRL) are elevated, and the activity of lipoprotein lipase (LPL) is decreased in the adipose tissue and increased in the mammary gland. However, PRL has been suggested to affect the adipose tissue in an indirect fashion during lactation."

Т.е. повишеният пролактин намалява активносттана ензима липопротеин-липаза (който е отговорен за стопяването на мазнинките) в мастните тъкани, но за сметка на това увеличава действието му в млечните жлези. 

# 2
  • София
  • Мнения: 2 896
hedra, мерси!

А това  "However, PRL has been suggested to affect the adipose tissue in an indirect fashion during lactation." как ли да го тълкувам, влияе индирекнто, но с какъв ефект? 

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Абе аз нищо не разбирам от тези метаболитни и ендокриноложки неща - стана ми интересно и затова пуснах един гугъл, та това излезе. Може би е най-добре да преместят темата в Здравния, че докторите там да обяснят newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 2 896
Ми може би ще е по-добре, да...
Бу, може ли да преместиш темата в Здравния форум     bouquet
аз вчера здравата се ошашках, защото пак имам високо кръвно и краката ми отичат, не както през бременността (имах прееклапсия, с кръвно 160/100) но отиците си ги имам.

# 5
  • Мнения: 599
Хедра, страхотна си   bouquet Аз съм с +13 кг на диета, откакто съм родила...Тежа, колкото като влизах да раждам, и естествено - не бях чела това. Време е да го включат в учебниците.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 896
Хедра, страхотна си   bouquet Аз съм с +13 кг на диета, откакто съм родила...Тежа, колкото като влизах да раждам, и естествено - не бях чела това. Време е да го включат в учебниците.

какво съвпадение - и аз съм с 12-13 кг отгоре...въпреки диетите...не става, а много съм се ограничила!

# 7
  • Мнения: 34
здравейте.аз също напълнях след раждането,въпреки кърменето.организма се презастрахова и складира ''за всеки случай''.още повече тои трябва да осигури всички необходими хранителни вещества за да е пълноценна кърмата.това е уникален процес и трудно бихме го променили без риск да го нарушим.

# 8
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Ето това не мога да го разбера.

От прочетеното тук, виждам, че не се сваля докато се кърми - т.е. колкото и да се стараеш, не можеш да отслабнеш, щом все още кърмиш.

На други места чета, че майките, които кърмят, свалят по-лесно и по-неусетно от тези, които не кърмят. Къде е истината?

# 9
  • София
  • Мнения: 3 960
мдаа, аз съм с пролактином, откакто съм родила съм качила 12 килограма...По време на бременността качих само 6... Sick

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ето това не мога да го разбера.

От прочетеното тук, виждам, че не се сваля докато се кърми - т.е. колкото и да се стараеш, не можеш да отслабнеш, щом все още кърмиш.

На други места чета, че майките, които кърмят, свалят по-лесно и по-неусетно от тези, които не кърмят. Къде е истината?

Ами истината е, че е много индивидуално. Ако има повишени нива на пролактин (извън необходимото за лактацията, както е при Мира с пролактиномата - или когато е имало проблеми със зачеването пак поради повишен пролактин, и при куп други метаболитни нарушения, включително наднормено тегло от преди раждането, определени заболявания, определени медикаменти и т.н.) тогава може да се стигне до тези ефекти на нарушаване функцията на ензимите, които разграждат мазнините и съответно отслабването да е мисия невъзможна, докато се поддържат тези нива на пролактина. Ако такива нарушения няма и храненето е рационално, повишената нужда от калории при кърменето постепенно топи мазнинките, натрупани през бременността (с риск да ме гледате накриво - аз съм от тези, които вследствие на кърменето са с доста поднормено тегло вече).

# 11
  • Мнения: 631
и при мен се яви напълняване след раждането убедена съм, че е в резултат на кърменето , не съм спазвала диета , напротив имах повишен апетит ...... и напълнях със около 5 кг след раждането и то само сланинки където не искам съответно...
като родих първите седмици изглеждах по добре от сега ..
казвам си истината неусетно за шест месеца от както всъщност кърмя ....напълнях пет килограма ама само сланинки тук и там сега като се гледам гола направо ми се приплаква ....
хайде сега споделете как пък организма да се очисти от тези мазнини с които се е презастраховал .......

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
И при мен започна пълнеене след като започнах да пия лекарства за смъкване на пролактина преди забременяването. Качих около 10 кг. Бях 43, а започнах бременеенето от 53-54...Сега съвсем не мога да сваля, но не пазя и диета Embarassed. Иначе докато пиех Бромокриптин за спиране на кърмата  панталоните ми видимо започнаха да ми стягат, а не променях нищо в начина си на хранене. И аз като си помисля съм потърпевша-от 43 съм 63...Ама все си казвам, че децата са по-важни от килограмите ми... Laughing

# 13
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Определено пролактинома пречи на нормалното тегло! И при мен е така. Едва, едва свалям кг. докато кърмя. Но първия път като спрях да кърмя и вдимо за месец свалих доста килца без да променям режима си на хранене  и движение. По принцип всеки ендокринен проблем се отразява на теглото по някакъв начин или в + или в - защото се нарушава метаболизма и изисква доста усилия да се поддържа в нормални граници!  И на мен откакто ми откриха пролактинома си качих 6-7 килца над нормалното ми тегло които не мога и немога да смъкна а откакто забременях  първия и втория път вече съм с 20 кг. отгоре и не мърдам вече почти 9 м. при положение, че кърмя нон стоп на поискване, ограничавам хапването и не се спирам покрай децата!  Cry

Казвам си, че заради децата си струва, но силно се надявам, че след известно време (надявам се скоро все пак  Wink) да си стана отново с нормално тегло!

А при мен ендокринните проблеми са 2 и положвнието е още по-сложно! Whistling Но да ни е честита 20 годишнината от Чернобил! Sad

# 14
  • Мнения: 2 282
Брей, на мен нищо не са ми откривали (засега), но и аз сега тежа повече, отклокото след раждането. И то без особена промяна в режима, всъщност дори разкарах доста храни (шоколад, мед, 3те чаши мляко на ден и пр.), за да няма обриви малката. А най-съм възмутена, че разходките, които напоследък траят 5-6 часа, съчетани с по-леко хранене, не дават абсолютно никакъв ефект! И с каката отслабнах чак като я отбих, но тогава включих едновременно гимнастика, диета и хранителни добавки, та не знам кое в края на краищата реши проблема Simple Smile сигурно - комбинацията.
Хубаво е да знам, че има някакво обяснение. Особено след всичко прочетено тук - как кърменето харчи едиколкоси калории дневно...

Общи условия

Активация на акаунт