Въпрос за болничните

  • 548
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 233
Здравейте.Искам да попитам кога ще ми изплатят болничните при следната ситуация:
Терминът ми е за 13 май а аз се водя на работа от 20 декември и следователно от тогава ме осигуряват.От няколко дена съм в болничен а нямам 6 месеца направени.Ще ми платат ли болничния и кога???
Благодаря ви предварително.  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 042
Нямаш направени 6 м осигурителен стаж в тази фирма, но трябва да имаш общ осигурителен стаж 6 месеца /в случая във въпросната фирма имаш ок 3м трудов стаж и трябва да имаш още 3 м преди това, независимо, кога е било/ за да имаш право на болнични и майчинство. А ко това условие е изпълнено и си осигурена за всички социални рискове:
Щом терминът ти е 13 май значи си в болнични от 29 март и сумата за болничният за м. Март за трите дни трябва да ти се изплати през м. Април заедно с трудовото възнаграждение. Сумата за м. Април трябва да ти се изплати през м. Май на датата, на която фирмата изплаща заплатите на служителите си и съответно внася социалните осигуровки в/у тях за да има право да изтегли сумата за болничният/. Но пък от друга страна фирмата е длъжна да изплати болничният независимо дали го е изтеглила от НОЙ.

Последна редакция: пн, 17 апр 2006, 08:45 от rubi

# 2
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Но пък от друга страна фирмата е длъжна да изплати болничният независимо дали го е изтеглила от НОЙ.

Сигурна ли си за това. Защото ако е наистина така нямат право да ми минават с номера "Ами още не са превели парите от НОЙ" и трябва да ми заплатят обезщетението за болнични. Но ако наистина няма превод как ще знаят колко пари трябва да ми изплатят ?

Благодаря ви предварително.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 127
Счетоводителката изчислява болничния и подава в банката искане за инкасо към НОИ. Т.е. фирмата изчислява колко пари ти се полагат за болничния, като спазва законите. А ако са сбъркали - при следващата проверка в НОИ ще ги коригират.

 

# 4
  • Мнения: 3 042
Счетоводителката изчислява болничния и подава в банката искане за инкасо към НОИ. Т.е. фирмата изчислява колко пари ти се полагат за болничния, като спазва законите. А ако са сбъркали - при следващата проверка в НОИ ще ги коригират.
 
Peace
Но пък от друга страна фирмата е длъжна да изплати болничният независимо дали го е изтеглила от НОЙ.

Сигурна ли си за това. Защото ако е наистина така нямат право да ми минават с номера "Ами още не са превели парите от НОЙ" и трябва да ми заплатят обезщетението за болнични. Но ако наистина няма превод как ще знаят колко пари трябва да ми изплатят ?

Благодаря ви предварително.

Щом си назначена на редовен трудов договор / задължително заверен в НОЙ/ работодателят е длъжен да ти плаща заплата и социални осигуровки, когато си в болнични или по майчинство също трябва да ти изплаща обещетението. А ако по някаква причина не може да го изтегли от НОЙ пак е длъжен да ти плаща обещетенията . Най често невнесени осигуровки са причината за това да не може да се изтегли дадено обещетение от НОЙ. Но тъй като си назначена на редовен трудов договор във фирмата на теб ти се дължат тези обещетения по закон дори и фирмата да не е внесла осигуровките на другите служители за месеца и да не може да изтегли сумата от НОЙ.

# 5
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Много благодаря момичета... И аз си мислех така но не бях много сигурна...Работодателят ми е некоректен и всичко очаквам от него... Simple Smile

# 6
  • Мнения: 545
Ако нямаш 6 месеца общ осигурителен стаж трябва да се обърнеш към Социално подпомагане (според местожителството, където си регистрирана по лична карта) и там ще ти изплатят обезщетение поради бременност, което е точно за такива случаи. Виж потърси из форума имаше скоро подобна тема - за обезщетение за бременност и обезщетение за раждане, които са две различни неща.

Общи условия

Активация на акаунт