Ястия и десерти без алергенни храни

  • 13 721
  • 33
  •   1
Отговори
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
Здравейте! Наскоро ми се наложи да се ограничавам от основни хранителни продукти поради алергия с неустановен характер и изпаднах в някакво чудо на чудесата да няма с какво да се храня. Ще се радвам да споделяме идеи за рецепти, които не съдържат яйца, мляко и млечни продукти, соя, ядки, шоколад, гъби, бобови, ягоди и плодове с мъх.
Това ме вдъхнови да приготвя тези дни в по-големи количества, за да има какво да ям и по време на обедната почивка.
Крем супа от тиквичка, морков, картоф и магданоз с добавка крутончета със зехтин, сол и магданоз


Агнешко с Кускус без яйца по рецепта на Джейми Оливър


Искрено се надявам темата да е полезна и на други в моето положение  bouquet Hug

# 1
  • Мнения: 832
На мен ми се налага да пазя подобна диета,само,че заради стомашни проблеми..
Може да си сготвиш примерно пиле с картофи,супа топчета, свинско или пили с ориз,ориз със зеленчуци,зеленчукова супа, тиквички...За десерт се сещам локум, сусамка,банан,кекс без яйца...
Общо взето при теб избора даже е по-голям от колкото при мен  Wink Wink Wink chef

# 2
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
На мен ми се налага да пазя подобна диета,само,че заради стомашни проблеми..
Може да си сготвиш примерно пиле с картофи,супа топчета, свинско или пили с ориз,ориз със зеленчуци,зеленчукова супа, тиквички...За десерт се сещам локум, сусамка,банан,кекс без яйца...
Общо взето при теб избора даже е по-голям от колкото при мен  Wink Wink Wink chef

Сусамки и разни ядки не мога да ям Sad Направо умирам за някакъв сладкиш без яйца, мляко и ядки. Трябва да измисля нещо.

# 3
  • Мнения: 9 565
На мен ми се налага да пазя подобна диета,само,че заради стомашни проблеми..
Може да си сготвиш примерно пиле с картофи,супа топчета, свинско или пили с ориз,ориз със зеленчуци,зеленчукова супа, тиквички...За десерт се сещам локум, сусамка,банан,кекс без яйца...
Общо взето при теб избора даже е по-голям от колкото при мен  Wink Wink Wink chef

Сусамки и разни ядки не мога да ям Sad Направо умирам за някакъв сладкиш без яйца, мляко и ядки. Трябва да измисля нещо.
Арменски сладки, но ги правиш само с локум и пропускаш ореха Peace Има и рецепти за палачинки без яйца и мляко.

# 4
  • Мнения: 832
На мен ми се налага да пазя подобна диета,само,че заради стомашни проблеми..
Може да си сготвиш примерно пиле с картофи,супа топчета, свинско или пили с ориз,ориз със зеленчуци,зеленчукова супа, тиквички...За десерт се сещам локум, сусамка,банан,кекс без яйца...
Общо взето при теб избора даже е по-голям от колкото при мен  Wink Wink Wink chef

Сусамки и разни ядки не мога да ям Sad Направо умирам за някакъв сладкиш без яйца, мляко и ядки. Трябва да измисля нещо.
Локум и локумени вафли,както и крем ,ама с вода,а не с прясно мляко... В билла продават едни испански бисквитки,без мляко,масло и ядки, към 3 и нещо струваха,ама не помня как се казват...

# 5
  • Мнения: 653
Изпробвана и много сполучлива рецепта за палачинки (само трябва да си понагласиш малко количеството брашно и вода).

http://trydiani.blogspot.bg/2009/03/blog-post_21.html

Иначе намерих тези сладкиши:

http://ladyzone.bg/article/za-doma/recepti/bez-mliako-i-iaica-no … shi-ot-dusha.html

http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%B4%D0%BA%D0%BE

Ето ги бисквитите, много са хубави! http://www.dietbg.com/shop/?p=productsMore&iProduct=470

Има сайтове за безглутенови продукти, провери там за смески за кекс. Или на диетичния сайт на Фантастико.

Последна редакция: пт, 27 май 2016, 11:42 от ViliDim

# 6
  • Мнения: 14 483
За десерти - грис халва Peace

# 7
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
За десерти - грис халва Peace

Уби ме, това е най-ужасния десерт за мен  Laughing

# 8
  • Мнения: 148
А опитвала ли си да търсиш заместители? Примерно бананът е заместител на яйцата в рецептите за сладкиши. Продават оризово мляко, което за пиене така не става, но е подходящо за готвене. Отваря възможности за много от сладкишите с мляко и яйца. Знам една рецепта за лесно домашно сладко тип желе - варят се обелки от ябълки (по възможност не много фалшиви, за да се получи) заедно със захар, докато се освободи пектинът и се сгъсти сместа, после се прецежда в бурканче. Супер е за палачинки и мекици. С тиква има опции за варена, печена, тиквеник без орехи. Понякога варя лимец и му слагам мед и канела.

Има рецепти в интернет за домашна майонеза, приготвена със слънчогледово семе или брашно по избор (царевично, оризово...). От нея може да стане чудна руска салата. Сега е сезонът на лозовите листа, имаш опция за лозови сармички. Картофите соте са много вкусни, но аз ги префасонирах в салата, за да не ги пържа. Правя тиквички ветрило, които са със сирене, но може да го пропуснеш и да сложиш домати, маслини,кисели краставички, колбас или месо, ако консумираш, отгоре поръсвам с чубрица и запичам с малко вода на дъното. Гювечетата са много благодатни, защото можеш да сложиш всичко вътре. Правила съм картофи със зеленчуци на фурна с броколи, алабаш и още доста неща. Варен или паниран карфиол също е вариант. Ако обичаш баница, може да приготвиш вариация с кайма и/или някакви зеленчуци, във вид на цяла баница или мини банички. Гуакамоле може да опиташ, прави се много лесно. А тепърва идва сезонът на чушки, патладжани и подобни, с които има много варианти за салати, манджи, пържени, печени, пълнени. Иии пица, ако намериш подходящ кашкавален заместител или решиш да го пропуснеш.

Засега друго не се сещам, но имаш доста възможности освен най-тривиалните. Ще ти се задейства въображението. Simple Smile))

П.С. Всеки път, като правя спагети, след соса добавям каквото имам (маслини, кисели краставички, парченца от бланширан карфиол или броколи, пресен лук, магданоз и т.н.  Laughing)

Последна редакция: пт, 27 май 2016, 19:09 от night_sky

# 9
  • Мнения: 14 483
За десерти - грис халва Peace

Уби ме, това е най-ужасния десерт за мен  Laughing

Ако сложиш лимон - сок и настъргана кора става съвсем различен от това, което предполагам познаваш Peace

# 10
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
За десерти - грис халва Peace

Уби ме, това е най-ужасния десерт за мен  Laughing

Ако сложиш лимон - сок и настъргана кора става съвсем различен от това, което предполагам познаваш Peace
h
Майка ми го прави с лимонова кора, канела и стафиди и пак не мога да го харесам, имам чувството, че ям пясък Grinning
Момичета, много благодаря за предложения. Не се бях сетила за оризовото мляко, но предполагам, че то е с висок гликемичен индекс и не е много препоръчително, но за десерти е идеално, както и кокосовото, но тук имаме само Билла и Кауфланд от големите вериги и не съм виждала.
Само остава да намеря заместител на яйцата. Страшно много обичам супи със застройка от яйца, но трябва да забравя за тях. Панировките ще трябва да ги правя само с брашно или галета, но като няма яйца върху какво ще полепне?

# 11
  • Мнения: 1 928
Яйцата замествам с ленено семе, банан или чия, зависи от рецептата. Peace
Ето и други предложения: http://www.bb-team.org/articles/5048_zamestiteli-na-yaitsa

# 12
  • Мнения: 148
Освен брашно и галета, може да опиташ с натрошен неподсладен корнфлейкс, панировката става много хрупкава. А иначе, ако намериш оризово или кокосово мляко, продават ги и неподсладени и ги съхраняват по рафтовете, а не в хладилник. Тоест, ако намериш или убедиш някой магазин да поръча заради теб, можеш да се запасиш. 

Намерих българския веган сайт, където е обяснено как се заместват продуктите от животински произход. Има алтернативи на яйцето, но и на застройки и заливки. Форумът не ми позволява да посоча линк, но статията се казва "Полезният веган еквивалент на продуктите от животински произход".

# 13
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
Яйцата замествам с ленено семе, банан или чия, зависи от рецептата. Peace
Ето и други предложения: http://www.bb-team.org/articles/5048_zamestiteli-na-yaitsa

А дали мога да заменя яйцето в пържените кюфтета с кашичката от чия?

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 26 304
но за десерти е идеално, както и кокосовото, но тук имаме само Билла и Кауфланд от големите вериги и не съм виждала.
 

В Била има кокосово масло.
 

Общи условия

Активация на акаунт