За страхът от гръмотевици и преодоляването му

  • 4 713
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 545
Здравейте мили майки!

Нашият син е почти на 5,5 г. От около 3 годишен ужасно се страхува като вали и има гръмотевици - преди направо тичаше с викове на ужас като изтрещи гръмотевицата. Сега тези викове ги няма, но чуе ли гръм и веднага идва при мен или при татко си и не се отделя от нас докато не спрат. Обяснявали сме и продължаваме да обясняваме, че те нищо не могат да ни направят, когато сме си у дома. Дори опитваме да го накараме да наблюдаваме заедно светкавиците по време на такива бури (ние живеем край морето и гледката на падаща светкавица над морето е направо приказна, макар и страховита).

Моля ви, споделете вашия опит - имат ли децата ви такива страхове, кога се появиха, кога изчезнаха, какво правихте, за да им помогнете да ги преодолеят?

Много благодаря на всички, които ще се включат с мнение!

# 1
  • Мнения: 7 821
Здравей,
Големия ми син се страхуваше от гръмотевиците. Нищо специално не съм предприемала за да престане. Смятам, че е нормално и когато се страхуваше го гушвах и утешавах. Даже нощем сме го взимали при нас. Не се опитвах да му обяснявам, че няма от какво да се страхува, а му казвах че аз не се страхувам защото .... , но пък се страхувам от други неща и т.н. Карах го да обясни от какво се страхува, да говори за страха. С времето  го преодоля. Помогна ни и една от книжките за Франклин.

# 2
  • Мнения: 2 180
О,ужасно е! Аз самата откачам,изтръпват ми крайниците и треперя като лист! Симптомите ми се породиха след огромната буря във Варна през август 2004 г. след която имаше изпотрошени стъкла и вдлъбнатини по таваните на колите.
Така че ако споделите някоя "фатка" за преодоляване на страха,ще се радвам  Crazy
П.П. И гушкане не ми помага! #Cussing out

# 3
  • Мнения: 1 134
"Франклин" - горещо го препоръчвам!

# 4
  • София
  • Мнения: 13 206
Здравей,
Големия ми син се страхуваше от гръмотевиците. Нищо специално не съм предприемала за да престане. Смятам, че е нормално и когато се страхуваше го гушвах и утешавах. Даже нощем сме го взимали при нас. Не се опитвах да му обяснявам, че няма от какво да се страхува, а му казвах че аз не се страхувам защото .... , но пък се страхувам от други неща и т.н. Карах го да обясни от какво се страхува, да говори за страха. С времето  го преодоля. Помогна ни и една от книжките за Франклин.


Ей това е номера! Да ГОВОРЯТ за старховете си! Полза от "Не се страхувай" няма... Аз нямам страх от гръмотевици, дори напротив, смятам, че са много интересно и красиво явление. Александра също не се страхува... засега... Wink

# 5
  • sofia
  • Мнения: 8 936
"Франклин" - горещо го препоръчвам!
И аз това щях да кажа. Тази поредица книжки е невероятна Grinning

# 6
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Здравей,
Големия ми син се страхуваше от гръмотевиците. Нищо специално не съм предприемала за да престане. Смятам, че е нормално и когато се страхуваше го гушвах и утешавах. Даже нощем сме го взимали при нас. Не се опитвах да му обяснявам, че няма от какво да се страхува, а му казвах че аз не се страхувам защото .... , но пък се страхувам от други неща и т.н. Карах го да обясни от какво се страхува, да говори за страха. С времето  го преодоля. Помогна ни и една от книжките за Франклин.


 newsm10

# 7
  • София
  • Мнения: 39 759
Дияна се страхуваше, сега понякога пак мрънка от време на време.
Преживяхме наводненията в Костенец миналото лято. Мислех, че не помни, но уви...

На последните големи бури в Сф висим с нея по прозореца и снимаме светкавиците. На Дияна репликите бяха "ау, колко е красивааа", "мамо таз хубавата я изпусна" и т.н. Беше ни интересно Simple Smile Като гръмне Дияна е до мен, ако аз не се уплаша и тя няма да се уплаши.

На НГ обаче си поплака малко баща й като отвори прозореца и като се чуха всички гръмове.

# 8
  • Мнения: 6 323
И моят син се плашеше много от гръмотевиците.
Беше по-малък (около 3 годишен) и му обяснявах как облачетата носят кофички с дъжд и как някой път си блъскат кофичките и така се чува гръмотевицата - разказвах му го като приказка и му беше забавно.
Освен това четохме и Франклин, а и измислихме ритуал за неприкосновение - като има буря и го слагам да спи, правим с одеялото "палатка" - той ляга на страни с лице към стената, аз го завивам като му покривам и главичката с одеялото. Само нослето му остава навън.
И като последна предпазна мярка той си слага до леглото най-страшния динозавър от играчките "да го пази".

# 9
  • Варна
  • Мнения: 616
 vesi1 и  MamaZ са ме изпреварили Laughing Франклин е страхотна поредица от книжки, която ни помага в различни моменти. Синът ми си я събира, разглежда книжките доста често и прави всичко като малкото костенурче  Laughing

# 10
  • Мнения: 934
А защо не му обясниш (простичко, като за неговата възраст) какво е гръмотевицата и от какво се получава. И най-вече как действа гръмоотводът. И че всички сгради имат такива (нали?).

Веднъж ми се случи да видя гръм да пада много близо - на има-няма стотина метра. Ами страшно си беше! Натроши една скала. Високо в планината беше, на Рила - точно срещу Страшното езеро. Пък аз се чудех защо му викат така...

# 11
  • Мнения: 1 403
А,аз умирам от страх като гръмне пък камо ли детенце  Shocked Майка ми и тя е същата,4е и по зле. Само да засвятка и е под масата  ooooh!

# 12
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
ФРАНКЛИН!!!
Това е истината:)
Покрай тия книжки вече няма търпение да и падне първият зъб.
Нещо от което аз изпитах истински ужас като малка.

# 13
  • Мнения: 2 242
мен още ме е страх, даже ме е страх от тъмното  Embarassed (като са ме оставяли до късна детска възраст  Mr. Green да спя на лампа Twisted Evil) та ще следя темата с интерес. Малко ми е късно за ФРАНКЛИН newsm78, но поне Зори да пази майка си от лошите вещици Mr. Green

# 14
  • Мнения: 1 134
мен още ме е страх, даже ме е страх от тъмното  Embarassed (като са ме оставяли до късна детска възраст  Mr. Green да спя на лампа Twisted Evil) та ще следя темата с интерес. Малко ми е късно за ФРАНКЛИН newsm78, но поне Зори да пази майка си от лошите вещици Mr. Green

Познато! Mr. Green
Дъщеря ми непрекъснато се стреми да ми покаже колко е смела и иска да стоя с нея в банята на загасена светлина, напълно затворена врата и при абсолютна тишина. Ами, аз си умирам от страх! Embarassed ooooh!
И все още си качвам краката на леглото, като гледам нещо страшно Embarassed.
И аз всяка вечер чета Франклин, но не помага Thinking.
Лошото е, че все някога дъщеря ми ще разбере истината за мен... Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт