БДС или фонетика?

  • 38 651
  • 401
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: X
Няма значение клавиатурата в случая, а безименният и кутрето при продължителна работа.

Иначе за работа на клавиатура на малки ученици не мисля, че има кой знае какво значение на каква система щракат.

# 301
  • Мнения: 5 819
На мен ми е удобно да пиша на БДС клавиатура. Бързо пиша и ми е доста удобна!

На Фонетика трудно намирам българските букви. На английски, когато пиша, бързо намирам буквите.

На кой каквато клавиатура му е удобно да пише. Важното е всеки компютър да има БДС и фонетика. На повече компютри във фирмите има само фонетика и съм разочарована, тъй като трудно и много бавно пиша на фонетика.

Последна редакция: нд, 01 окт 2017, 12:58 от Jennifer_w

# 302
  • Мнения: 31 372
Би трябвало на компютри ако има само фонетика, от настройките да може да се направи и на БДС. newsm78

# 303
  • Мнения: 5 819
Би трябвало на компютри ако има само фонетика, от настройките да може да се направи и на БДС. newsm78

   Не разбирам много, но знам, че при някои компютри въобще няма БДС и трябва да се изтегли от Интернет, за да се инсталира на компютрите.

# 304
  • Мнения: 892
Досега не съм срещала компютър, на който да не може да се инсталира БДС - нещо, което отнема точно 2 минути

# 305
  • Мнения: 690
В старата ми фирма всички компютри имаха само БДС та се наложи аз да си свалям фонетичната Simple Smile.

# 306
  • Мнения: 31 372
От тия опции би трябвало на всеки компютър да може да се оправи езика и начина на писане

https://image.prntscr.com/image/nidDenhlQoKqaTaNONI-Zw.png

# 307
  • София
  • Мнения: 4 543
Всички компютри, които съм ползвала, преинсталирала и т.н., по дифолт са с БДС. Допълнително се зарежда фонетичната, както е показано на горната картинка. Старите ОС, ХР например, при самото инсталиране трябваше да се чекне в езиковите настройки да зареди всички видове кирилишка подредба на клавиатурата. Иначе, после пак трябваше инсталационния диск, ако искаш да си качиш фонетичната. Много беше досадно, защото по онуй време друг ми правеше инсталациите на ОС и вечно забравяше фонетичната. После го гоня с дни да ми даде диска да си я заредя, че с БДС-то не се обичаме.

# 308
  • Мнения: 18 503
Откакто се помня да ползвам компютър, пиша на БДС. Никога не съм писала на фонетичната и не знам как се пише.Странно, но е факт!Не знам как се получи така,явно така съм си се научила сама и така си свикнах.
Смятайте,щом шефа ми-(програмист, ръководител на отдел "Информационни технологии" )ме гледаше като гръмнат първия ден на работа като ми инсталираха компа и се оказа,че няма БДС и им казах,че аз на другата азбука не мога да пиша:35: Mr. Green hahaha
Направо се смая човека."Ама, ти верно ли пишеш на това"? От години не бил срещал такъв човек.Стана му чудно и се впечатли.
И те така, наложи се специално да ми го добяват, защото го нямаше и като опция.
Кое и как е правилно не знам, не съм се задълбочавала, но според мен си е редно да си се пише на БДС.
На който, както му е удобно, в крайна сметка.

# 309
  • Мнения: 5 819
   Повечето хора пишат на Фонетичната. И при мене се учудват доста хора как пиша на БДС. И според мене е редно да се пише на БДС. Но кой както е свикнал. Трудно се изграждат навици да се пише с друга клавиатура.

# 310
  • Мнения: 690
Е защо пък редно. Кой както му е удобно.

# 311
  • София
  • Мнения: 5 270
Моят човек учи информационни технологии от 1 клас. Специално за него инсталирахме БДС у дома, защото така учели в училище. Тази година - 2 клас - попитах изрично учителката. Тя обясни, че по програма учат БДС. НО много деца идват в училище, вече ползващи фонетика. В този смисъл могат да пишат както решат за добре, имат и двата вида в училище, НО децата трябва да знаят какво е БДС все пак.

# 312
  • София
  • Мнения: 19 143
БДС е създаден за нашия език, с идеята да се редуват клавиши отляво и отдясно. На фонетика не е  рядкост цяла дума да се пише само с лява/дясна ръка.
Нарочно вкъщи съм на фонетика, за да свикна с нея, иначе на БДС пиша от....праисторически времена, на пишеща машина

# 313
  • София
  • Мнения: 38 201
Който както му е удобно.
Не знам дали знаете, но това, което наричате БДС не е за българкия език. Това е някаква приспособена от руската азбука клавиатура с Е оборотное и ИРИ, които още си седят.
Имало е предложение за наистина удобна клавиатура, базирана изцяло на бьлгарския, но не е придобила популярност.

# 314
  • София
  • Мнения: 24 839
Не съм писала на фонетика никога, та се чудя- като няма за всеки звук буква, не е ли по- трудно да помниш къде са добавените букви?
От друга страна- с БДС лесно пишеш и с двете ръце- разпределени са удобно.

Общи условия

Активация на акаунт