БДС или фонетика?

  • 38 650
  • 401
  •   1
Отговори
# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 2 783
кукумицинка технологиите вървят към това да може и на тъчскрийн да може да се ползва писане с 10-на система като се усъвършенстват дисплейте и вече за някои опции има значение натиска.
И в почти всички офиси държат на бързината, но явно тези неща са далеч от теб. А и по пътя на логиката щом продължават да те карат да го напишеш нещо ти, защото ще го направиш по-бързо значи резултата не е по-лош.

А стенографията освен в парламента, къде другаде се ползва в момента и изучаването й е пълна загуба на време


Стенография се ползва на местата,където е необходимо воденето на подробен протокол.
Машинописки... на практика никъде вече не се използват.
Противно на твоето мнение секретарките всъщност са незначителен дял от работещото население на страната.
В такъв аспект, по-полезно би било да се учат децата как да работят на струг от това да постигат определен брой удари в минута.

Всичките ми колеги пишат - представи си, сам-самички - проекти, отчети и каквото друго се сетиш, със сигурност нито един от тях не е изучавал машинопис когато и да било в живота си. Като гледам, на никой не е попречил този пропуск.  Mr. Green


Мога да ти кажа, че най-вероятно от написаното и ти влизаш в тази група всички си мислят, че пишат страхотни проекти, отчети и то невероятно бързо, защото успяват да си управляват повече от три пръста едновременно, но това няма нищо общо с машинописа и бързината  Mr. Green

# 271
  • Мнения: 18 680

Мога да ти кажа, че най-вероятно от написаното и ти влизаш в тази група всички си мислят, че пишат страхотни проекти, отчети и то невероятно бързо, защото успяват да си управляват повече от три пръста едновременно, но това няма нищо общо с машинописа и бързината  Mr. Green

Извинявай, обаче ти си неграмотна. Имаш нужда някой, който знае правописа поне на ниво 7. клас, да върви след теб и да редактира резултата от бързото ти писане.

# 272
  • Пловдив
  • Мнения: 2 783

Мога да ти кажа, че най-вероятно от написаното и ти влизаш в тази група всички си мислят, че пишат страхотни проекти, отчети и то невероятно бързо, защото успяват да си управляват повече от три пръста едновременно, но това няма нищо общо с машинописа и бързината  Mr. Green

Извинявай, обаче ти си неграмотна. Имаш нужда някой, който знае правописа поне на ниво 7. клас, да върви след теб и да редактира резултата от бързото ти писане.

Просто съм споделила мнението си, все пак мисля, че темата е за това. А ти, че няма какво друго да напишеш освен да обиждаш хората си лично твое решение (за каквато искаш ме смятай  Wink )

# 273
  • София
  • Мнения: 17 591
кукумицинка технологиите вървят към това да може и на тъчскрийн да може да се ползва писане с 10-на система като се усъвършенстват дисплейте и вече за някои опции има значение натиска.
И в почти всички офиси държат на бързината, но явно тези неща са далеч от теб. А и по пътя на логиката щом продължават да те карат да го напишеш нещо ти, защото ще го направиш по-бързо значи резултата не е по-лош.

А стенографията освен в парламента, къде другаде се ползва в момента и изучаването й е пълна загуба на време


Стенография се ползва на местата,където е необходимо воденето на подробен протокол.
Машинописки... на практика никъде вече не се използват.
Противно на твоето мнение секретарките всъщност са незначителен дял от работещото население на страната.
В такъв аспект, по-полезно би било да се учат децата как да работят на струг от това да постигат определен брой удари в минута.

Всичките ми колеги пишат - представи си, сам-самички - проекти, отчети и каквото друго се сетиш, със сигурност нито един от тях не е изучавал машинопис когато и да било в живота си. Като гледам, на никой не е попречил този пропуск.  Mr. Green


Мога да ти кажа, че най-вероятно от написаното и ти влизаш в тази група всички си мислят, че пишат страхотни проекти, отчети и то невероятно бързо, защото успяват да си управляват повече от три пръста едновременно, но това няма нищо общо с машинописа и бързината  Mr. Green


ЪЧ?
Аз проекти НЕ пиша. Използвам и 10те си пръста за писане - по ред причини - и... и на малкия пръст не мога да се намажа на колегите ми (професори) с проектите. С 2 пръста пишат повечето , да - и да ти кажа, това абсолютно никакво значение няма, никой не им мери скорост, затова пък се гледа много подробно съдържанието. И... ами, нямат си шеф, дето да им диктува.  Mr. Green Нито пък ползват услугите на секретарки / машинописки. Скоростоопределящ фактор е измислянето, обмислянето и "вербализирането" - обличането на мисълта в думи, с подходяща лексика, не броя на ударите на клавиши в минута. Това е много... как а кажа - ограничено секретарско мислене. На секретарки, които са само и единствено секретарки, не изпълняват и други функции.

В съвременния живот бързото печатане... ами, почти никъде и почти на никого не е нужно. Съжалявам, ако това е единственото умение, с което да се гордееш, но... ами, просто това е факт - никой вече не пише ръкописи на ръка, които да носи после на машинописка, която просто да ги набира и на която да се мери времето за набиране. хората сами си пишат, често многократно редактират - и времето за набор... е просто пренебрежимо с/о времето за съставяне на текста.

Последна редакция: нд, 16 окт 2016, 00:25 от katiABV

# 274
  • Пловдив
  • Мнения: 2 783
Мислех да не се занимавам повече, ама не успях  Laughing. Първо както и твоята приятелка от по-горе незнам кой е неграмотният  hahaha.
Освен това бързото писане е нужно на изключително много места и в повечто случай не е защото си секретарка. А правилното писане е свързано и с "вербализирането" (ето тук ако се замислиш ще си отговориш, защо и с 10-те пръста пишеш бавно Wink )
А и след като тази година даваха на хора по 200 лв, ако заведат някой да се запише студент си представям на какво ниво са професорите

# 275
  • Мнения: 40 284
Мислех да не се занимавам повече, ама не успях  Laughing. Първо както и твоята приятелка от по-горе незнам кой е неграмотният  hahaha.
Освен това бързото писане е нужно на изключително много места и в повечто случай не е защото си секретарка. А правилното писане е свързано и с "вербализирането" (ето тук ако се замислиш ще си отговориш, защо и с 10-те пръста пишеш бавно Wink )
А и след като тази година даваха на хора по 200 лв, ако заведат някой да се запише студент си представям на какво ниво са професорите

И аз само минавах, но не издържах и пиша този коментар. Не може човек, който се заяжда за правопис, да прави такива грешки като двете в червено. Оставям настрана пропуските в препинателните знаци и "изядените букви", нека не издребняваме, те сигурно са от бързината. Но двете посочени с червено грешки са признак на принципно незнание, а не на бързане или небрежност. Та нека си спомним притчата за гредата и сламката Twisted Evil

# 276
  • София
  • Мнения: 17 591
Мислех да не се занимавам повече, ама не успях  Laughing. Първо както и твоята приятелка от по-горе незнам кой е неграмотният  hahaha.
Освен това бързото писане е нужно на изключително много места и в повечто случай не е защото си секретарка. А правилното писане е свързано и с "вербализирането" (ето тук ако се замислиш ще си отговориш, защо и с 10-те пръста пишеш бавно Wink )
А и след като тази година даваха на хора по 200 лв, ако заведат някой да се запише студент си представям на какво ниво са професорите


Това дори няма да го коментирам.
Но, момиче, и с 20 пръста да пишеш, и космически скорости да достигнеш, това, което не ти достига, са знания от 1 клас.
Абсурдно е да се буташ с незнание къде се пише "и" и къде - "й" и да ни поучаваш, не знаеш кога "не" се пише слято със следващата дума и кога - отделно! Това са неща, които би следвало да владееш в края на 1ви клас, не в края на 5ти курс! И да давах характеристики на хора, които са на светли9нни години НАД теб - и ти това го доказваш!
Разбираш ли, че в съвременния живот секретарка и с по-ниски скорости на писане можеш да станеш, но неграмотна секретарка - каквато си ти (неграмотна, де, за секретарка се съмнявам) е недопустимо!
Вземи вместо да даваш акъл да се поограмотиш малко, срамота е това!

# 277
  • Мнения: 21 436
Не знам какво е толкова смешно. Поне четирима души се опитаха да ти обяснят, че колкото и бързо да пишеш, когато грамотността ти не е на нужното ниво, скоростта няма особен смисъл.

# 278
  • Мнения: 5 508
*Padme*, би ли изброила няколко (да речем 5-6) от тези "изключително много места", на които е нужно човек да пише бързо и то с 10 пръста Thinking
И не го правя с цел да се заям. Просто стоя, мисля, мисля и не се сещам за нито едно такова място, на което е нужно човек да пише наистина бързо и то задължително и с десетте си пръста Whistling

# 279
  • Пловдив
  • Мнения: 2 783
Зизу просто ги пиша няколкото места и смятам повече да не пиша в тази тема, защото тук отношението е под всякаква критика.
Навсякъде където се обработват документи за София знам, знам, че и в някои по-големи градове има към банките отдели където се обработват платежните документи и това трябва да стане бързо, защото има часове. Има подобни центрове към мобилните оператори, също е важно и за счетоводните къщи, където също трябва бързо да се осчетоводят документите. В момента е изключително актуално точно в България постоянно се откриват фирми, които предлагат Кол центровете на различни фирми да са тук, защото излиза по-евтино. При тях освен езика е необходимо да знаеш да пишеш и на български и на латиница.
Но предполагам какви ще са коментарите, че това е работа за хора на ниво след чистачката, защото тук пишат само професори

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 14 203
Това е все едно да е правилно или грешно писането с дясна / лява ръка.

Не ти е удачно сравнението. Тук става въпрос как ще ги учат децата, това, което се преподава и е част от задължителната програма т.е. дали 5 + 5 е 10, а не дали да изписват петицата с лява или дясна ръка, схващаш ли?
Добро си е сравнението. Не знам какво сте изписали в цели 19(!) страници по тая тема, но причина да се предпочете едното или другото евентуално може да бъде очакването, че в бъдеще единият вид клавиатури ще бъдат по-разпространени (и обратно, де - масово обучение на едната може да я направи по-купувана и по-разпространена в бъдеще у нас), за друга не се сещам.

# 281
  • Мнения: 261
Аз сега пиша на фонетична. Интересното е, че преди пишех на БДС и фонетичната не ми беше удобна. Но в един момент се наложи да работя на компютър без БДС клавиатура и да се науча на фонетична. Така свикнах с нея, че на БДС вече ми е трудно, все едно никога не съм писала само на нея.

# 282
  • Мнения: 4




*Padme*, би ли изброила няколко (да речем 5-6) от тези "изключително много места", на които е нужно човек да пише бързо и то с 10 пръста Thinking
И не го правя с цел да се заям. Просто стоя, мисля, мисля и не се сещам за нито едно такова място, на което е нужно човек да пише наистина бързо и то задължително и с десетте си пръста Whistling
В Народното събрание например (не можем да намерим машинописки - ако някой е навит, да дойде да се пробва!)... Всъщност почти всеки пише на компютър в днешно време. И почти никой не се интересува кой вариант е по-добрият, защо изобщо има БДС и кое е наложило нейното създаване по този начин. Основният принцип е "аз и така си мога". Разбира се, всеки си решава сам за себе си. Но манталитетът ни е такъв, освен това обществото и държавата ни са устроени по такъв начин, че бързо и качествено свършената работа не е критерий почти никъде. Дори там, където обработват много документи и хората чакат на опашки, нямат никакъв интерес да работят по-бързо, защото и така си могат, а хората ще чакат, къде ще ходят. Бизнесът и така си върви, защото там ключовите фактори са шуробаджанащината и паразитизмът, ти на мене, аз на тебе, в държавните служби е същото, и пуйка да сложат на работното място, пак не е проблем. Капитализмът като такъв с конкуренция практически у нас не съществува, имаме паразитизъм. Никой няма стимул да пише по-бързо, а още по-никой няма желание пък да учи нещо, вм. да обърне 2-3 бирички или да порови във фейсбук. Както казва един познат, важните въпроси, вкл. кого да вземем на работа, се решават на маса.
Преди Девети в пощите например в един период са били стимулирани да участ стенография... Преди време в събота към обяд попаднах на дрогирана служителка, която ме уверяваше да дойда за пратката утре, тоест в неделя, понеже днес било петък. Мисля че това е показателно.
Да не се засегне някой, ни критикувам никого, всеки сам си е господар, но изказвам философски мисли.

Последна редакция: вт, 22 авг 2017, 11:10 от Antonarset

# 283
  • София
  • Мнения: 4 543
Горният пост ме накара да се замисля дали би имало полза служителите "на гише" да се обучават да пишат на десетопръстната. Наистина някои кълват клавиатурата със скоростта на охлюви и ме дразнят ужасно. Голяма скорост при писане, обаче, може да се развие при дълъг, гладък текст. По разните гишета се ползват готови програми, чиито екрани са тип бланка. Цъкнеш в прозорчето и напишеш ЕГН, например. После в следващото няколко букви и/или цифри и т.н. Така смисълът от бързо писане до голяма степен се губи. Няма смисъл и от БДС стандарта, защото той е направен въз основа на честотата на използване на буквите в думите на българския език, а по тези гишета се попълват предимно числа, адреси и имена. А и в повечето случаи забавянето при такова обслужване идва от отношението на служителя, а не от това колко бързо пише.

# 284
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 897
Не знам какви са учебните програми в момента, но ако действително в първи клас е включен предмет ИТ, според мен на неограмотени още деца клавиатурата трябва да е БДС.
Изобщо не става въпрос за бързина, десетопръстни системи и т.н.
Изчетох цялата тема и 99% от постовете са пречупени през своя поглед и опит, т.е. на възрастни хора, владеещи и други езици освен родния, и работещи от години с клавиатура.
В първи клас децата тепърва изучават собствената си азбука.  За мен е абсурдно някой да ги кара да натискат клавиш, на който стои друг графичен символ, а не този на съответната българска буква. Не знам застъпниците на фонетиката дали си дават сметка какъв визуален тормоз е това за дете учещо се тепърва на българската азбука.
След шести-седми клас, когато вече трябва да са достатъчно грамотни на родния си език, може спокойно да избират и да си превключват на каквато клавиатура лично им е удобно.

Общи условия

Активация на акаунт