Естествени бои за великденските яйца и Трапезата на Великден

  • 1 839
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 273
Естествени бои за великденските яйца
Различни нюанси на червеното: цвекло, ягоди, боровинки, гроздов сок, червен лук

Различни нюанси на жълтото: обелки от лук, портокалови и лимонови обелки, настъргани моркови, семена от целина, кимион на прах.

Светло зелено: Листа спанак

Златисто: Обелки от жълти ябълки

Светло синьо: замразени боровинки

Светло кафяво: силно кафе

Подредете твърдо сварените яйца на дъното на голяма тенджера, на един ред. Между яйцата трябва да има достатъчно място!

Изсипете вода, колкото да покрие яйцата, 1 с.л.оцет и желаната боя.

Поставете тенджерата на котлона. След като водата заври, намалете огъня и оставете да къкри за около 15 минути.

Бременните Мами да не боядисват, да помолят някои друг да боядисва

Трапезата на Великден
Агнешка супа с магданоз
Продукти: 400 г агнешко месо,3 лъжици краве масло,1 връзка ситно нарязан зелен лук,1 с.л. брашно,3 по-малки връзки нарязан магданоз ,1 яйце,3 с.л.кисело мляко,сол .

Начин на приготвяне:
Нарязваме на малки късчета месото и го варим в студена вода. След като заври, посоляваме. Когато месото е наполовина сварено, запържваме леко в маслото зеленият лук, брашното и магданозът, разреждаме с част от бульона и изсипваме в супата.
Варим до готовност месото и застройваме супата с яйцето и киселото мляко.

Салата със спанак
Продукти: 8 чаши накъсани листа спанак ,3/4 ч.чаша нарязани на филийки репички ,1/2 чаша нарязан на филийки червен лук ,1/2 чаша настърган твърд кашкавал ,1/4 чаша олио за готвене ,1 с.л.захар ,1 с.л.лимонов сок ,1 с.л.майонеза,2 ч.л.оцет ,1 ч.л.горчица,1/2 ч.л.сол ,1 скилидка чесън счукан, 6 шайби бекон, запържен до хрупкавост , отцеден от мазнината 

Начин на приготвяне:
В голяма купа, смесете спанака, репичките, червения лук и кашкавала.
За заливката, смесете в подходящ съд с капак олиото, захарта, лимоновия сок, майонезата, оцета, горчицата, солта и чесъна. Покрийте и разклатете добре.
Изсипете около 1/2 от заливката върху салатата.
Отгоре натрошете хрупкавия бекон.
Остатъка от соса можете да съхраните в хладилника за около 3 дни.

Агнешко бутче с хрупкава глазура
Продукти: 1 малко агнешко бутче(с костта),2 - 3 скилидки чесън(нарязани на трески),1 1/2 с.л.зехтин,1/4 ч.л.сол,1/4 ч.л.прясно млян черен пипер,2 скилидки чесън(обелени),3 малки глави лук(обелени),1 1/2 ч.чаши листа от пресен магданоз, 4 - 5 филии сух бял хляб, на трохи (необходими са около 2 ч.чаши). За целта можете да използвате кухненски робот.

Начин на приготвяне:
Загрейте фурната до 200 градуса.
Направете 12 прореза в месото, около 1,5 см., разположени напосоки от двете страни на бутчето. Напъхайте вътре тресчиците чесън.
Натъркайте месото с 1/2 с.л. зехтин. Смесете солта и черния пипер и поръсете месото. Поставете бутчето в тавичка за печене, с горната част надолу. Печете около 20 мин. на 220 градуса.
Междувременно, изсипете обеления чесън, лука и магданоза в купата на кухненския робот и накълцайте на ситно. Добавете трохите и бавно добавете в сместа останалия зехтин, като бъркате само, докато трохите се овлажнят. Сместа не трябва да става на бучки!
След 15 минути печене, обърнете бутчето и го покрийте отгоре с хлебната смес, като потупвате с пръсти.
Намалете температурата до 180 градуса и печете още 30 минути. Оставете месото да престои във все още топлата фурна за 20 мин., преди да го нарежете.

Домашен козунак
Продукти:5 яйца,1 и 1/2 ч.чаша прясно мляко,1 ч.чаша захар,1 ч.чаша разтопено масло,
1 кг.брашно,мая (колкото кибритена кутийка),настъргана лимонова кора или 1/2 шишенце лимонова есенция,стафиди,1 жълтък

Начин на приготвяне:
Млякото се затопля и в него се разтваря маята. Добавят се 1 ч.л.захар и 2 с.л. брашно.
Яйцата се разбиват с останалата захар. прибавя се маслото (3/4 чаша) и настърганата кора от лимон.
Брашното се пресява и в него се прави кладенче, в което изсипваме маята и яйчената смес.
Замесва се тесто (за да не полепва по ръцете е добре да ги намажем с масло), намазва се с масло и се оставя да втаса на топло.
Когато тестото стане двойно, намазваме пак с разтопено масло, в което е разтворена ванилията, и го разделяме на 3 - 4 топки. Прибавяме стафидите. Оформяме ленти, които сплитаме на плитка и прехвърляме в кръгла форма, с дупка в средата.
Тестото втасва за втори път.
Преди да сложим в печката, намазваме козунака с жълтъка и го набождаме с вилица.
Фурната се включва на 150 градуса и козунакът веднага се поставя вътре.
След като козунакът е готов, го оставяме десетина минути в печката, преди да го извадим.

# 1
  • Мнения: 972
А защо бременните мами да не боядисват яйца?  newsm78
Азмного обичам това занимание.

# 2
  • Мнения: 3 537
А защо бременните мами да не боядисват яйца?  newsm78
Азмного обичам това занимание.
И аз това се питам newsm78 Аз си боядисвах яйца като бременна.Сигурно е поредното суеверие.... Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 1 564
 newsm12Аз и двата пъти,когато съм била бременна съм боядисвала яйца. newsm78

# 4
  • Мнения: 555
Поверието е , да не се роди детето с белези , родилни петна.Naughty Naughty Naughty

по- лошото е ,че миналата година не ми дадоха да шаря в къщи и мноого страдах(а дети беше роден - ама имаше нещо на очето и може да са се уплашили бабите, та затова...) 

тази година си наваксвам и за миналата -от сега се подготвям smile3521 smile3508 smile3521

# 5
  • Мнения: 4 176
Я да използвам темата да попитам. Искам да боядисвам/ рисувам с четка в/у яйцата. Искам със златно, сребърно и по-така бои. Какви бои да си купя за тази цел?

# 6
  • Мнения: 9 894
Аз да попитам, не може ли яйцата сурови да се варят заедно с обелките от там каквото е - т.е. едновременно да станат нещата?
Мамице, в другата тема за яйцата има много обяснения и за боите, имаше и за златно и сребърно..

# 7
  • Мнения: 2 818
Аз да попитам, не може ли яйцата сурови да се варят заедно с обелките от там каквото е - т.е. едновременно да станат нещата?

Сигурно трябва да са сурови, че иначе ще станат не твърдо, ами каменно сварени Sick newsm78 #Crazy

# 8
  • Мнения: 273
Бременните Мами да не боядисват, да помолят някои друг да боядисва
ами може би суеверие за белези по децата, поне така знам от бабите Party

# 9
  • София
  • Мнения: 8 272
Бременните Мами да не боядисват, да помолят някои друг да боядисва
ами може би суеверие за белези по децата, поне така знам от бабите Party

е хубаво ама, ако си бременна и не знаеш ?!! при мен така се случи радвам се, че не знаех за това суеверие

# 10
  • София
  • Мнения: 3 679
И аз за първи път чувам такова неща - такива хубави яйца бях спретнала като бях бременна  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 5 647
Поверието е , да не се роди детето с белези , родилни петна.Naughty Naughty Naughty

по- лошото е ,че миналата година не ми дадоха да шаря в къщи и мноого страдах(а дети беше роден - ама имаше нещо на очето и може да са се уплашили бабите, та затова...) 

тази година си наваксвам и за миналата -от сега се подготвям smile3521 smile3508 smile3521

Ами аз боядисвах, докато бях бременна, пък детето ми не се е родило с белези и петна.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Да ви питам нещо за Великденската трапеза. Тази година ще ходим у свекърите и тя ще прави основните неща. Все пак и аз трябва "да се представя" и се чудя какво да занеса (освен козунак и боядисани яйца). Искам да е нещо по-така. Бихте ли дали идейки? Само да вметна, че другата седмица съм отпуска и времето не е проблем  Flutter

# 13
  • София
  • Мнения: 587
Великденски сладки 1

За тестото:
170 гр.масло
100 гр.захар
1 с.л. настъргана лимонова кора
1 ванилия
1 щипка сол
300 гр.брашно

за захарната глазура:
500 гр.пудра захар
2 белтъка
2 с.л. лимонов сок

Смесете маслото,захарта, ванилията,лимоновата кора,солта и брашното.Оформете тестото на топка и га завийте в найлон.  Сложете го за 1 час в хладилника.След това разточете тестото на кора около 3 мм.Изрежете от картон шаблони на пиленца,зайчета,яйца и каквото ви хрумне.Наложете шаблоните и изрежете фигурките.Пекът се в загрята фурна на 180С за 10-15мин.Смесете пудрата захар,белтъците и лим.цок.Разбиите добре глазурата,оцветете я и намажете фигурките!


Сладки "Цветя" на клечка

350 гр.брашно
200 гр.масло
кората на 1/2 лимон
150 гр.захар
1 яйце
1 щипка сол

тънки дървени шишове (продават се в магазините за домашни потреби)
1 белтък

захарна глазура - по същата рецепта,която съм я дала по-горе.

В пресятото брашно добаветв охладеното масло,линомовата кора,захарта,яйцето и солта.И отново тестото се прави на топка и за 1 час в хладилника.Разточва се кора около 0,5 см и с шаблон се изрязват цветчета (най-сполучливи стават лаленцата).На всяко цветче направете дупка отдолу с шишчето.Пекът се в намазнена тава в загрята ф-на на 180С около 15мин.Оставетв ги да изстинат.Разбиите белтъка,топвате в него шишчето и ги нанижете в дупчиците.Направете захарната глазура и украсете по-желание!

Приятно готвене и ще се радвам ако някои пусне снимки на вече готовите красоти!! Peace

# 14
  • Мнения: 972
Strawberry неразбрах  newsm78 защо трябва цветчетата да се нанизват на шиш?

Общи условия

Активация на акаунт