аз ли трябва да си плащам осигуровките?

  • 887
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 877
седем дни преди да излеза болничeн зa бебето
минах на трудов договор, за да вземам помощ за дете 2 години.
трябва ли да давам на работодателя си сумата за здравни и социални осигуровки през тези 2 години? или НОИ ги превежда за майките? и колко е тя-на мин.заплата съм.
имам трудов стаж 2 години и съм предала сл. бележка за из`исление сумата на болни`ния.
благодаря ви много.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
По принцип се дължи ЗОВ само в частта, която е за сметка на работодателя, т.е. 3,9% за 2006г, която по принцип трябва да я плаща работодателя. При положение обаче, че този тр.договор е фиктивен,  до колкото разбирам човека ти прави услуга с това назначение, за да мошеш да излезеш в отпуск за бременност и раждане/ сумата по него е 90% от ср.месечния осигурителен доход за 6 месеца назад, но не по малко от МРЗ за страната/, а след неговото изтичане и в отпуск за отглеждане на дете до 2 години/тук вече сумата е твърдо 160 лева/, редно е ти да си му даваш сумата за осигуровката, която той ти плаща. Обезщетенията и в двата случая се превеждат на работодателя, обикновено след като плати осигуровките той си пуща платежно искане за сумата през съответиня месец. По принцип по-нататък тези плащания трябва да станат като детските, да се превеждат директно на майките, но все още работодателя е посредник, което не е много хубаво, защото ако не си плати осигуровките на фирмата не може да тегли и парите от НОИ.

# 2
  • Мнения: 3 042
От момента, когато излезеш в болничен 45 дни преди раждането работодателят внася за негова сметка вноска за ДОО и ЗО. Сумата, която работодателят трябва да ти изплати като болничен я тегли от НОЙ след като е внесъл осигуровките. Ти нищо не плащаш.
Когато приключат 135 дни болнични и започнеш да получаваш майчинство работодателят пак за негова сметка внася ЗО в/у майчинството. В момента тази сума е 6,24 лв. Ти нищо неплащаш само си пулочаваш сумата за майчинството от работодателя, който я тегли от сметката на НОЙ с искане за незабавно инкасо.
Ако обаче някой познат с фирма те е назначил фиктивно на работа, за да имаш право да получаваш майчинство, би трябвало ти да си плащаш тези осигуровки /по закон е длъжен той, но пък не е бил длъжен да назначи бъдещата майка/. Но за това трябва да сте си се договорили. предварително.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
От миналата година вече не се дължи ДОО върху болнични и майчинство. Само здравно за сметка на работодател.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 877
благодаря ви много, момичета!
бъдете живи и здрави!

Общи условия

Активация на акаунт