Отговори
  • Мнения: 418
Малката от половин месец е на ясла , но само за по 2 часа . Караме я към 10 и прибираме към 12 , като до днес си я храних в къщи . Днес я оставих да обядва там и ги предупредих предния ден . Още отивам и се почва : Такова злоядо дете не сме имали . Как не щяла да яде и яла само хляб и банан . Как се разревала . Че щяли да ме накарат да им покажа как съм я хранила . Много ми стана мъчно и се почувствах много тъпо . Още повече , че ги бях предупредила , че имаме проблеми с апетита . А това съвсем се провокира с тръгването на ясли . Преди това успявах все някак си да я нахраня . Но като тръгна само като види лъжицата и започва да вика не,не. Оставям я сама чопли , рови , изсипва просто се забавлява  #Crazy. Оставях я колкото яла не яла да огладнее , за да прояде никакъв ефект. Вече незнам какво да правя и адски ми се реве  Cry. Дали трябва да се посъветвам с детски психолог . Или какъв трябва да е подхода ми ? Ние сме на 1,9 година и моята грешка е , че доскоро и пасирах яденето , за да го яде , защото иначе го плюе . Не мога да си го обясня защото картофа си го яде без да го мачкам , хляба също . Луканка ако и дадеш не я изпуска , но предпочитам да я храня с подходяща храна , а тя упорито бие отбой . Моля ви дайте ми някакъв съвет  Praynig.

Последна редакция: пн, 03 апр 2006, 14:48 от niqol

# 1
  • Мнения: 705
симона също е доста злояда и тактиката <непукизъм> при нас доста помогна. ако не иска да яде на обяд до 5 минути след като е седнала, я слагам да спи гладна. следобед хапва 2-3 солети, вечерта 2-3 парчета кренвирш, кашкавал и разни други глупости (според мойте разбирания, но не и според нейните!) и на сутринта още като се събуди започва да ми обяснява колко е гладна по нейния си начин. тя също имаше навика да вика не, не, не, когато сяда да яде. искам да кажа, че в момента в който спрях да я моля да яде и тя свикна с тази ситуация (отне й около месец), сега яде доста, доста по-добре. не е зъби, защото няма нови зъби през този период. само за сверка да кажа, че тя е на вашта възраст и е има няма 10кг, не знам твойте колко е.

колкото до пхихолог, мисля, че идеята е абсурдна, злоядите деца, особено на тяхната възраст, според мен са дори повече от ящните. дори съм изумена как в яслата толкова са те наплашили, сякаш за 1 път виждат злоядо дете newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 4 865
о, хич не се тревожи!
първо, ако едно дете няма симптоми за заболяване, липсата на апетит не е повод за тревога.

второ, тези от яслата ще трябва сами да си намерят подход към детето, защото не е задължително едни и същи "техники" да работят у дома и в яслата.

трето, повтарянето "не, не" може да се превърне в ритуал без непременно да означава, че детето не иска да яде. ти я оставяй с лъжицата и чинията, пък тя да си бърбори каквото си иска.

не показвай, че се притесняваш, бъди търпелива и повярвай, че детето ти ще се научи да се храни. спри да пасираш храната - мачкай я, бъркай с мляко, но дай на детето време да свикне с идеята, че храната се дъвче.

габа вече е в детската градина, но поне веднъж седмично разбирам, че е яла само хляб за обяд или че е пропуснала следобедната или сутрешната закуска. всеки път напомням на учителките да не й обръщат специално внимание - ако е достатъчно гладна, ще яде. от друга страна пък габа яде банани само когато е в детската градина - у дома по никакъв повод не ще и да опита банан.

# 3
  • Мнения: 5 468
Моята също беше злояда и в къщи ме правеше на маймун, но като тръгна на ясла прояде и сама си се храни, гледайки другите деца и опитвайки се да им подражава.
Защо я водиш в 10 и я вземаш в 12 от ясла? Така едва ли някога ще свикне с реда там. Като я закараш в 8 сутринта и я сложат с другите деца на масичката за ядене, мисля че ще почне да яде с тях. След това като играе до 12 ч. и седнат да обядват, едва ли ще се дърпа. Ами така мисля.

# 4
  • Мнения: 418
Да , точно такава беше реакцията още когато предупредих , че ни е проблемно храненето . И днеска начина , по който ми съобщи едната от лелите как е минал обяда ме шокира . А думите и бяха едни и същи и двата пъти , че те злояди деца не са имали  #Crazy. Първия път го приех на майтап  като казах , че сега вече ще имат . Но днес вече съжалих за преждевременната ми искреност . Защото оттук нататък автоматично и е лепнат етикета - трудно дете . А най - вече не ми хареса репликата , че щяли да ме вкарат да им покажа как съм я хранила.Прозвуча ми едва ли не като заплаха или другарски съд . Но , на това м....та му. Повече ме претиснява наистина реакцията на детето и по какъв начин ще процедират като неще да яде  Sad. Стелт , благодаря за съвета , защото аз наистина я държа доста дълго на стола с надеждата , че може да реши да прояде като междувременно и предлагам и няколко неща . Накрая резултата е плачевен с по 4-5 лъжички без да преувеличавам . Днес е изяла 2 лъжици супа , а това с банана не ми се вярва , защото в къщи никога не е яла и не го обича .

# 5
  • София
  • Мнения: 1 352
Чак пък детски психолог...  newsm78
Има такива деца. Мойта щерка също е злояда. Има дни в които я взимам от детската без да е хапнала грам, защото 90% от храните които приготвят там тя не ги яде. Е не мисля, че детето ми има психични проблеми. По скоро лелите от яслата ви имат такива за да ти говорят по този начин. Детето сега е травмирано и преживява промяната. Нормално е да няма апетит.

# 6
  • Мнения: 303
Като я закараш в 8 сутринта и я сложат с другите деца на масичката за ядене, мисля че ще почне да яде с тях. След това като играе до 12 ч. и седнат да обядват, едва ли ще се дърпа. Ами така мисля.
Mай е така, но наистина ако детето не е в стрес. И на нас не ни се хапва като сме притеснени за нещо нали??!! Ей, големи гаднярки са в тази ясла Close И това ми било педагози...А адаптирането на детето зависи от отношението на персонала. Аз ако бях май щях да се замисля за смяна на яслата. И теб си позволяват да обиждат Shocked и не могат да се справят с 1 дете??!!!

# 7
  • Мнения: 1 258
А най - вече не ми хареса репликата , че щяли да ме вкарат да им покажа как съм я хранила.Прозвуча ми едва ли не като заплаха или другарски съд .
Ето това ме убива в детските ни градини.Че лелките си позволяват реплики,които нито са им работа,нито са проява на интелект във възпитателната работа.А това са хора,които цял ден прекарват с децата ни. Close

И аз мисля,че ако детето е здраво и не се нуждае поради някакви причини от специален режим,не бива да се тревожим,че не се храни,както бихме искали.
По-скоро смятам,че трябва да се изключат от менюто на детето разни чипсове,солети,пуканки,близалки и други подобни,ако то не се храни пълноценно,т.е. ако не приема достатъчно други полезни хранителни вещества.
За мен не е еднозначно да се сложи нещо в устата,каквото и да е то.

# 8
  • Мнения: 418
Ню , и аз на това се надявах. Незнам , защо но политиката на яслата е първите 2 седмици да съм я водила за по 2 часа , което ми се струва малко странно . В смисъл малката вече цяла седмица ходи влиза без да реве , даже сама си носи нещата. Като я взимам не реве даже се връща обратно не бърза особенно да си тръгва. Но всеки път като отида и лелята почва как само ходила към вратата едва ли не , че ни търси . А тя вкъщи обикаля из целия апартамент не стои затворена в една стая и е много любопитна . Незнам , но в понеделник ще повдигна въпроса за целодневно оставане пък ще видим .

# 9
  • Мнения: 418
Малката е 9,5 кг , не е и висока и не изглежда хилава. Но както и да го погледнеш в момента яденето ни е в пъти по трудно от когато и да било. А аз изпитвам ужас да не се разболее и влезе в болница , защото и такива мисли ми минават. И тя явно усеща моето притеснение. В последно време даже излизам от стаята когато я сложа да се храни , за да не и влияя . Но не винаги издържам  Embarassed.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 865
9,5 на по-малко от две години - на мен не ми звучи притеснително. влагай по-малко емоции в храненето и ще видиш как нещата постепенно ще се наредят.

# 11
Здравей, мисля, че ти можеш да прецениш дали детето е здраво-ако изглежда добре-не го тормозе да яде. Моите и двете са много лакоми, но на приятелка момиченцето си израстна злоядо-караше на по един банан и някой сандвич на ден... не че препоръчвам такова хранене, но това дете до 10 год не е боледувало и 3 пъти.. за разлика от моите... израстна си голямомомиче.. все така злоядо и претенциозно, но сега вече почна да хапва малко по-разумно и то щото реши, че иска да се храни здравословно... не фиксирайте детето с яденето.. предлагай в къщи различни неща да си чопли и да реши какво иска, ама не го затормозвайте. В края на крайщата кажи на лелите известно време да не настояват-като погледа другите да ядат може сама да почне..особено ако никой не я кара и не и обръща внимание..

# 12
  • Мнения: 3 367
еи че глупоооооост да се турят етикети на дете щото не ядяло..не знам дали в Бг е прието,но аз тук казах в яслата че настоявам! да не я хранят насила,ако не иска и се предлага до 3 пъти ,ако отказва- храната се прибира и не се прави проблем от това..така е и до днес,има си дни  и дни,здраво дете няма да умре от глад!не бих търпяла обаче да се тормози така дете,това е стрес от нищо генериран..друг е ? че режима на тая ясла  ми се вижа доста особен-може би е добре да я оставяте поне по половин ден,иначе е доста обърващо,а децата като цяло искат ред и повтаряемост..
всичко добро и хич и не си мисли за психолог
Анна
даа...и твърдо НЕ на боклуците м-у храненията-освен всичко друго така се градят лоши навици и после има маса проблеми..

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 605
Ами защо не влезеш да покажеш на лелите, как да си гледат работата? Щом са те поканили...
Цялата работа ми намирисва на мързел  Rolling Eyes
Според мен проблемът изобщо не е в детето ти. Не се притеснявай и не мисли за болници, психолози и т.н.

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Ааааа сега може да настъпя някого по мазола, обаче
щом са се хванали в ясла да работят, са длъжни да помогнат на децата и да ги подпомагат вав всяко нещо, независимо дали ядене, игри и т.н. Откъде накъде ще ти търсят на теб сметка, че детето не яде толкова, колкото на тях им изнася. Всяко дете си има свой ритъм на развитие и собствени граници за ядене, пиене и пр.
Какъв психолог, какви чудесии  newsm78
Това е малко дете, не възрастен! Ако те притеснява това, че яде само определени храни, давай и ги, но между тях можеш да дадеш и нещо от "полезните" обърни го на игра; разкажи, че картофчето си има приятелче морковче (примерно) и затова и двете трябва да бъдат хапнати...ей такива неща
Бъди търпелива с детето и ще постигнете успех! А лелките...май нещо им куца в подхода и методите  Sad

Общи условия

Активация на акаунт