Промяна на фамилното име и придобиване на чуждо гражданство?

  • 4 466
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 475
  Исках да попитам омъжените за чужденец.
 Как стои във вашата страна въпроса с промяната на фамилното име-приемате ли фамилното име  на съпруга си?
 Колко време след сключването на брак имате право да получите чуждо гражданство и колко време трае процедурата
. newsm78

  Този въпрос ми дойде на ум след проведен  разговор в префеттурата на Милано.
    Според италианския закон,съпругата остава с моминското си име и след брака.До 2002 година е имало възможността да поставят името на съпруга като "in (в) и после фам.име на съпруга "или "coniugata(омъжена) и после фам.име на съпруга" в личната карта.
   6 месеца след брака с италианки гражданин,ако живееш в Италия,или след 3 години,ако живеете извън страната,имаш право да кандидатстваш за гражданство.
Процедурата ,по закон трябва да трае не повече от 730 дни...Това е фактологията...

Какво обаче става в действителност. newsm78
 
   Отивам аз да се консултирам вчера...
Първо ми казват ,по-скоро направо ми се скараха,че само ТЕЗИ, дето идваме от Източна Европа имаме обичая да си променяме фамилното име с това на съпруга??  smile3513
В моя случай понеже аз съм останала с фамилното име на първия си съпруг,което е вписано в решението за развода и съм се омъжила с това име,а в акта ми за раждане пише друга фамилия трябвало да искам документи от посолството ни ,които да удостоверят,че съм същото лице?!
Освен това при получаване на италианско гражданство ще се окажа с фамилното ми име както е написано в акта ми за раждане.
 newsm12
  Така че,ще съм с различни фамилни имена в бг и в ит паспорт Shocked
...получава се тотална бъркотия...съпруга ми вчера се смя,че накрая ще излезне и че не се е оженил за мен... smile3508
  Същия "проблем"имат и тези,които са се оженили за италианци в БГ или при регистрация на брака са приели фамилното име на съпруга си.
  И като капак на всичко служителя ми каза,че изобщо не ги интересува законния срок от 2 години за получаване на гражданство,понеже сега имало много наплив-срока бил вече 3 години! smile3516
 Срока е посочен с декрет на президента,т.е. не може да бъде променян без промяна в закона!

   
 

# 1
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
във всяка държава е раzлично...в Швейцария преди се е получавало гражданство веднага след сключване на брак с швейцарски гражданин...сега се чака 5 години....а zа фамилията - тук питат дали искаш да си останеш с твоята + таzи на съпруга или искаш да си само с неговата.... решението е твое...

# 2
  • Мнения: 7 914
В Холандия можеш да избираш измежду следните фамилни имена:
- да си запазиш собственото,
- да вземеш това на съпуга,
- или да прибавиш неговото към свойто или свойто към неговото!

за националността:
Има си чакане от 3 години ако си с холандски партньор за холандски паспорт, като имаш право да си запазиш И българската националност ако искаш ( при условие, че партньорът ти е роден в Холандия) и 5 години ако имаш право да живееш в Холандия!

# 3
  • Мнения: 6 390
В Чехия е почти като в Швейцария  Wink Grinning Laughing
Цитат
след сключване на брак с ЧЕШКИ гражданин...се чака 5 години....
а zа фамилията - тук питат дали искаш да си останеш с твоята , ИЛИ ТВОЯТА + таzи на съпруга или искаш да си само с неговата.... решението е твое...
Трябва и за децата да кажете с каква фамилия ще бъдат още преди сключването на брака, избраната фамилия за тях я вписват в брачното свидетелство.
Смесените бракове който познаваме, всеки си е с неговата фамилия а децата им са с бащина фамилия/ влючително и ние сме така  Wink/

# 4
  • UK
  • Мнения: 1 334
Доколкото знам тук си избираш с каква фамилия да бъдеш- аз си останах с моята. Но ти примерно можеш след това да си смениш БГ документите и да си с една фамилия навсякъде. За гражданството-мисля, че и тук след 3 година от брака можеш да кандидатстваш.

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тук има един закон от 1983г, според който жената не взима фамилията на съпруга си. Има възможност да се запише с тире, но трябва да се мине през съд. Преди сключването на брак се подписва декларация каква фамилия ще имат децата.
За гражданство може да се кандидатства след 10г престой в страната, без значение дали си със смесен брак или просто работиш в Гърция.

# 6
  • Мнения: 6 167
Джорджия, какот знаеш и аз се вълнувах от този в-с преди да се омъжа.
най-вече, защото аз исках да получа фамилията на съпруга си, което поне официално е невъзможно.

така или иначе ми се  струва коректно това, което искат от теб - ако има разлика в имената в двата документа трябва да се удостовери всъщност как се казваш и това да се унифицира в документите ти за самоличност.
друг е в-са, дали е законно и процедурно издържано. прави ми впечатление, че самите те не са много наясно с процедурите. специално в куестурата тук цари голям, ама голям хаос - и много зависи служителката как ще 'изиграе' некомпетентността си.

за гражданството - ша видим.
но със сигурност, 6 мес. след сватбата подавам.
Спред мен дори срок от 3 години не е голям, хората чакат много повече в други държави. Да не говорим за това, как ги събират по стадионите да се кълнат , като нови граждани  Shocked

# 7
  • Мнения: 5 475
Няма разлика в документите...
разлика ще има в бъдеще,когато получа италианско гражданство и ми върнат името като момиче,което не употребявам от повече от 15 години.
  Единствено в акта за раждане съм с моминско име...оттам нататък паспорти,дипломи,лични карти,шоф.книжки,включително и всички италиански документи тук,както и акта ми за брак са с фамилното име на бившия ми съпруг. newsm78

А по закон имаш право да подадеш документи след 6 месечна резиденция...не след датата на брака...което също не е много правилно,имайки предвид например твоята ситуация,че чакаш пермессо и резиденцията се взима чак след като имаш пермессото в ръка.

# 8
  • Мнения: 6 167
Джорджия, ще ти отоворя в Мами в Итлия, за да не разводняваме темата ти.

# 9
  • Italia
  • Мнения: 4 492
  Исках да попитам омъжените за чужденец.
 Как стои във вашата страна въпроса с промяната на фамилното име-приемате ли фамилното име  на съпруга си?
 Колко време след сключването на брак имате право да получите чуждо гражданство и колко време трае процедурата
. newsm78

  Този въпрос ми дойде на ум след проведен  разговор в префеттурата на Милано.
    Според италианския закон,съпругата остава с моминското си име и след брака.До 2002 година е имало възможността да поставят името на съпруга като "in (в) и после фам.име на съпруга "или "coniugata(омъжена) и после фам.име на съпруга" в личната карта.

Карам по ред на номерата  Wink
Аз май ти споменах и като се видяхме,4е скоро (преди 2 седмици ) си поднових ли4ната карта,4е беШе scaduta и там освен,4е ми промениха адресната регистрация и семейното положение на coniugata ме записаха и като Милена Едикояси in McDirock  Wink , тоест добавиха към името ми и фамилията на мъжа ми.  Thinking Това с фамилията на съпруга не важи за останалите документи като codice fiscale,tessera sanitaria,passaporto, patente. За този закон от 2002 не бях 4увала доскоро,докато ти не го спомена тук във форума.  Embarassed


   6 месеца след брака с италианки гражданин,ако живееш в Италия,или след 3 години,ако живеете извън страната,имаш право да кандидатстваш за гражданство.
Процедурата ,по закон трябва да трае не повече от 730 дни...Това е фактологията...
... И като капак на всичко служителя ми каза,че изобщо не ги интересува законния срок от 2 години за получаване на гражданство,понеже сега имало много наплив-срока бил вече 3 години! smile3516
 Срока е посочен с декрет на президента,т.е. не може да бъде променян без промяна в закона!


Това съЩо мога да го потвърдя от собствен опит  Twisted Evil Зависи за коя квестура става въпрос.... Принципно по закон,срокът определен за обработване на досието за полу4аване на гражданство е 730 дни. Оттам нататък вси4ко е въпрос на късмет. В Милано (така поне се оправдават от квестурата ) понеже има прекалено много подадени молби,сроковете за обработване на досието могат да се удължат автомати4но от 2 на 3 години,4е и пове4е. На една позната в Бергамо след малко пове4е от година и дадоха 4итадинанца,понеже там имало по_малко народ и по_бързо се обработвали документите. Затова казвам,4е по закон са 730 дни,но оттам нататък вси4ко е Божа работа :може да стане по_бързо,а може и по_бавно. Италианска му работа  Twisted Evil


Какво обаче става в действителност. newsm78
 
   Отивам аз да се консултирам вчера...
Първо ми казват ,по-скоро направо ми се скараха,че само ТЕЗИ, дето идваме от Източна Европа имаме обичая да си променяме фамилното име с това на съпруга??  smile3513
В моя случай понеже аз съм останала с фамилното име на първия си съпруг,което е вписано в решението за развода и съм се омъжила с това име,а в акта ми за раждане пише друга фамилия трябвало да искам документи от посолството ни ,които да удостоверят,че съм същото лице?!
Освен това при получаване на италианско гражданство ще се окажа с фамилното ми име както е написано в акта ми за раждане.
 newsm12
  Така че,ще съм с различни фамилни имена в бг и в ит паспорт Shocked
...получава се тотална бъркотия...съпруга ми вчера се смя,че накрая ще излезне и че не се е оженил за мен... smile3508
  Същия "проблем"имат и тези,които са се оженили за италианци в БГ или при регистрация на брака са приели фамилното име на съпруга си.
  ....

Това с разли4ните имена е съЩо 4есто среЩан проблем тук  Twisted Evil
При теб се е полу4ило така,заЩото ти е останало фамилното име на първия ти съпруг ( не можеШ ли да си върнеШ моминското  newsm78 ). При мен пък слу4ая е друг. В италианските документи и в бг паспорта ( май  newsm78)  съм Милена Едикояси ( тоест име и фамилия ) а в акта за граждански брак и в бг акт за раждане съм Милена Едикакваси Едикояси ( тоест име,презиме и фамилия ). Да ама тук като няма презиме Joy hahaha Joy Те ти булка Спасовден. Сега за да не ми се налага да си правя наново вси4ки италиански документи  #Crazy май Ще трябва да си махна презимето от българските документи и да остана само с име+фамилия. СъЩия проблем го има и братов4едка ми,която е склЮ4ила брак в Бг навремето и тукаШните кокоШки от обЩината не са обърнали внимание и са и вписали греШно името в регистрите и проблема си го вла4и от години  #2gunfire #Cussing out #2gunfire
Абе голям цирк е тук при нас,какво да ви кажа  Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 649
в германия можеше да си избереш какво фамилно име искаш: като на мъжът ти, твойто или и двете с тире. децата май автоматично получават фамилията на майката( поне знам за такива случаи), освен ако не се каже изрично да е на таткото или нещо подобно- по тоз въпрос не съм много запозната, защото аз си смених фамилията и ни е еднаква.
за гражданство трябва поне 3 години да са минали, и се започват едни процедури  Whistling в момента с тях се занимавам... от 8 год живея тук, следвам в университета, а ще ме канят на тест да видят дали мога да си говоря на немски  smile3532, проверяват те дали живеете заедно и други такива...

# 11
  • Мнения: 2 952
Фамилното име и гражданството не са толкова  свързани , бракът си е брак.А за гражданството по принцип тук дават след 4  години и половина живеене  в  Израел...или по-рано по други причини и специфични случаи(как да се изразя...)..както съм и аз.Но за всяка държава е различно....

# 12
  • Мнения: 1 393
Как стои във вашата страна въпроса с промяната на фамилното име-приемате ли фамилното име  на съпруга си?
Въпрос на личен избор- можеш да запазиш моминското си име, можеш и да вземеш това на съпруга ти- ти решаваш.
Цитат
Колко време след сключването на брак имате право да получите чуждо гражданство и колко време трае процедурата. newsm78
Със сегашните забавени процедури на американските имиграционни служби взимането на зелена карта чрез брак отнема около две год. Доколкото съм чувала, също слагат някакво две годишно "условие". т.е. ако случайно е ставало дума за фиктивен брак, да могат да си вземат картата обратно без проблеми.  Wink След като се получи зел. карта се чака три години за паспорт (американско гражданство). За сведение при всички останали случаи се чака  пет години (например ако човек е спечелил зел. карта от лотария).

# 13
  • Мнения: 2 257
  Исках да попитам омъжените за чужденец.
 Как стои във вашата страна въпроса с промяната на фамилното име-приемате ли фамилното име  на съпруга си?
 Колко време след сключването на брак имате право да получите чуждо гражданство и колко време трае процедурата
. newsm78

Приемаме го ако искаме.
Аз например ще взема гражданство не въз основа на брака, а въз основа на престоя си тук. Става дума за САЩ.

# 14
  • Мнения: 5 475
Миленче,за да не пиша тука само за Италия,ще ти дам един линк ,като имаш време хвърли един поглед на дискусията
http://www.comuni.it/servizi/forumbb/viewtopic.php?t=11197&p … piz78&start=0

А за добавянето на "in"или "coniugata in " в    carta d'identità , компетентно ми  цитираха  в комуната на Монца, новия закон за гражданското състояние от 2002 и отказаха да ми добавят фамилното име на съпруга ми.
  Между другото и моя приятелка в Удине след като е женена от 13 години и в carta d'identità е била с "in еди кой си " при подмяна   на документите са и махнали  in...като имаш предвид че тя е от 12 години италиански гражданин...
  Така,че италианската бюрокрация няма край... #Crazy
  Ама ще се борим ,няма как.. #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт