Градина или ясла на 2 г.4м. ?

  • 1 228
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 240
Здравейте, мили мами! Синът ми септември ще бъде 2г. и 4м..Досега аз се интересувах от яслите,защото мислех че  това е яслена възраст.Но сега като чета форума оставам с впечатление че тогава ще сме подходящи за детска градина.Вие какво мислите по този въпрос?

# 1
  • Мнения: 3 537
При нас на градина ги вземат като навършат 3 години.

# 2
  • Мнения: 7 831
Това си е яслена възраст  Wink. Ще тръгнете на градина или при навършени 3 г. или следващия Септември.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 904
На мен ми е още далечко,но да питам и аз като септември ще сме на 2,9мес.,тогава ли ще тръгнем или ще ни вземат чак януари

# 4
  • Мнения: 195
Може и направо на градина, зависи от детето, Wink дали се справя с обличане, хранене и тоалетна . Е не напълно само , но все пак да има някакви умения, а не да чака като бебе да го обслужват. В градината персонала е наполовина като бройка, в сравнение с яслата.
Моята голяма дъщеря тръгна направо в първа група на 2г 4м (родена е в края на май). Справяше се нивото на останалите (3 годишни) деца, а в учебния процес даже  беше по-напреднала Wink

Последна редакция: пт, 24 мар 2006, 23:22 от veto

# 5
  • Мнения: 3 537
И аз се чудих какво да правя. Моята септември ще е на 2г.и 3 месеца. Градината е точно до нас,а яслата ми е далеч.И разбрах,че ако нямат много деца в градината ,ги вземат и по-малки. Но си мисля дали детето няма да е на опашката, в смисъл тя ще е с по-малко умения от по-големите. newsm78И да не я травмирам така. От друга страна пък няма да мине година и пак трябва да я местя от яслата в детската градина-други госпожи и деца, друга сграда...

# 6
  • Мнения: 217
Зависи от градината дали ще ти го вземат детето толкова малко, най-добре питай на място - ако има места едва ли ще откажат, но ако напливът е много голям - винаги могат да кажат, че е малък.... Късмет!  bouquet

# 7
  • sofia
  • Мнения: 1 184
В някои ЦДГ-та има т.нар. вариант група. Приемат се деца на възраст от 2,6г. възраст(понякога и по-малки-2,3г.). Групата се води от 2 учителки и 1 леля, а не е като в яслата от 2 сестри и 2 лели. Децата не се слагат на гърнета, а на тоалетни чинии. Моят син тръгна тази учебна година от септември в такава група. Аз лично я предпочитам пред яслата.

# 8
  • Мнения: 7 831
И аз се чудих какво да правя. Моята септември ще е на 2г.и 3 месеца. Градината е точно до нас,а яслата ми е далеч.И разбрах,че ако нямат много деца в градината ,ги вземат и по-малки. Но си мисля дали детето няма да е на опашката, в смисъл тя ще е с по-малко умения от по-големите. newsm78И да не я травмирам така. От друга страна пък няма да мине година и пак трябва да я местя от яслата в детската градина-други госпожи и деца, друга сграда...
Ами според мен е по-добре да си отиде първо в яслата, защото с родените Януари ще има разлика от почти 2 години, което на тази възраст си e много. Съдейки от опита който имам с моите деца - малкия си още почти бебе, а големия си е човек  Wink или почти. Вики се обслужва изцяло сам, а на Дани току що му махнах памперса и е много далече от това само да си бърше дупето.
Не забравяй и това, че ако не искаш да я пускаш по-рано на училище ще се наложи да кара 2 пъти забавачка и пак да сменяте учители и деца.
Успех в избора.

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ако си е оправно детето - на градина. В някои ДГ има група вариант с деца от 2г. и малко до под 3 г. Провери дали при вас е така...
Успех Peace

# 10
  • Мнения: 2 631
Синът ми тръгна на ясла на 2 г. и 3 м. - през май, а на следващата година през юни - на градина. Вярно е, че по принцип ги вземат през септември, но всичко е въпрос на уговорка и повече настояване. При нас просто така се налагаше.

Не смятам, че е проблем това, че в рамките на 1 г. ще смени яслата с градина. Ние нямахме никакви проблеми. В яслата си изкара реването, адаптирането към обстановка, различна от домашната, честото боледуване, усвояването на някои навици.
Когато тръгна на градина, вече беше напълно подготвен за това, което го очаква, и се чудеше на децата от неговата група, които плачели или не умеели някои неща.
Вярно е и това, че в яслите има повече персонал, който би трябвало да обръща повече внимание на децата. В градината вече всичко сам трябва да си прави - ядене, обличане, тоалетна.

Но всеки случай е различен, така че вие ще си решите - кое е най-добре за вашето дете!
УСПЕХ! smile3525

# 11
  • Мнения: 93
Всичко зависи от директорката на детската градина. Говори с нея дали има възможност да го приеме и не се притеснявай че ще е най-малък. Децата бързо и лесно се учат едно от друго

# 12
  • Мнения: 687
Румен в момента е точно на 2 г. и 4 м. От понеделник ще е на ясла, а септември ще го прехвърлим в градината (ще е на 2 г. и 10 м.). Мисля, че за самия него ще е по-добре да мине първо през яслата, защото още не говори, с памрес е и съм сигурна, че в градината няма да си е на мястото. Но дъщерята на моя приятелка, която е с 20 дни по-голяма от Румен ще тръгва след месец и  нещо на градина (ще е на 2 г. 6 м.). Тя обаче е от миналото лято без пампес, говори повече от мен и се справя с доста неща сама.
Ти сама трябва да прецениш дали детето ще се чувства по-добре в градината или яслата. Но според мен ако не е готово за градина, по-добре изчакай малко. А и нали има прием и май/юни, тъкмо тогава ще е навършил 3 годинки, няма нужда да чакаш до другия септември  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 7 362
В някои ЦДГ-та има т.нар. вариант група.
   Това просто е от времето,когато децата тръгваха на училище на 6 год.Група първа-вариант в момента не съществува,а там където я има явно не им достигат деца и попълват бройките да спасяват щата.Сега децата задължително тръгват на 7 години на училище/не твърдя,че ако желаете не можете да го дадете и по рано/ това е випуск 2002 например .От 1.01 до 31.12. това е групата в ДГ и в училище класа.Родените на 31.12 ще са на по-малко от 3 години ,а родените на 1.01.ще са на доста повече от 3.Има огромна разлика,но по-големите "издърпват" по-малките.На 7 години вече няма разлика но на 2г 6м и 3 - има и то голяма.Аз говоря не за децата изключения ,а за всички като възраст.Твоето дете явно е началото на годината.Дай го с випуска  на ДГ.А за яслата ако не искаш търси друг вариант.Поздрави.

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
В някои ЦДГ-та има т.нар. вариант група.
   Това просто е от времето,когато децата тръгваха на училище на 6 год.Група първа-вариант в момента не съществува,а там където я има явно не им достигат деца и попълват бройките да спасяват щата...

ДГ се "пукат" по шев така да се каже, от желаещи да я посещават деца, а никой никакъв щат не спасява.
Тази група "вариант" се прави само и единствено в интерес на родителите и децата съответно. Тя дори разкрива нови работни места, стига сградата на ДГ да го позволява.

Общи условия

Активация на акаунт