Бебето в корема и нитратите?!

  • 1 428
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 401
Много ми се ядат краставици, домати и салати. Е, хапвам си, но вчера една колежка като ми видя корема, взе да ме стряска, че ям само нитрати без капка полезности  Sad Ама всяка пролет по ТВ-то се изреждат разни организации с общото мнение, че в ранните зеленчуци има съдържание на нитрати, от което организма имал нужда и съотношението полза - вреда клони към ползата. Дори миналата година съветваха майките да дават спокойно на малките си деца. Но как стои въпроса с още неродените? Плацентата спира ли поне някакъв процент от вредностите???

# 1
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Ами че има нитрати има, то има във всички зеленчуци, друг е въпросът дали са в допустими норми. Баща ми е агроном и ми е обяснявал, че всички имат нитрати, но когато нормата е надвишена тогава е кофти. А иначе за салатките те разбирам. Аз от януари само домати и краставици ям, но пусто това ми се яде, какво да направя. Да се надявам, че всичко ще е ок.
 Praynig

# 2
  • Мнения: 5 391
И аз хапвам, надявам се плацентата да си знае работата Wink

# 3
  • Мнения: 27 524
Един съвет - накисвай зеленчуците в студена вода в голям съд (кофа,леген,мивка,да има повече вода) за няколко часа и тогава падат почти всички нитрати и си хапвай спокойно!  Peace

# 4
  • Мнения: 5 401
Да, накисвам ги, даже краставиците ги беля по-дебело... Дано да действа тая работа  Praynig
Благодарско за отговорите!   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 39 718
Че има нитрати има, някъде повече, някъде по-малко.
Но и ние купуваме.
Ако става с накисване (мале как прозвуча) е чудесно, ще пробвам.

# 6
  • Мнения: 107
Със сигурност има, особено в слатките! И аз бих те посъветвала да ги киснеш в някакъв голям съд за минимум два часа преди консумация!
Амен понеже ме мързеше да правяв тая преоцедура, така зверски се изринах по лицето, като шуга бях повече от 10 дена, сега заради мързела ми нищо не мога да ям!

# 7
  • Мнения: 229
Много хубава тема! И аз съм бременна и това е едно от притесненията ми. Вече при всички случаи ще ги мия много обилно с вода и ще ги накисвам. Но моят съвет е всичко с времето си. Може би засега само салатки. За доматите и краставиците има време. Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 2 227
Че има нитрати има, някъде повече, някъде по-малко.
Но и ние купуваме.
Ако става с накисване (мале как прозвуча) е чудесно, ще пробвам.
Става, става. И на мен много зеленчуци ми се ядат ама много. Моята док ме посъветва да ги кисна за 2 часа и половина, после като ги извадя пак добре да изплаквам и беля краставиците по-дебело.  Peace

# 9
  • Мнения: 5 401
За доматите и краставиците има време. Simple Smile

Има, има, ама като ги видя едни такива зачервени и супер изкуствени доматки и почва едно слюноотделяне!!!!!!!! Следва един активен дресинг, за да им придам що-годе нормален вкус, но въпреки това не се отказвам.  Joy

# 10
  • Мнения: 23
 ooooh!знам че с ранните зеленчуци е така, но само на тях налитам Mr. Green

# 11
  • varna
  • Мнения: 404
аз също си хапвам салатки,а краставиците направо ги обожавам-сигурно има нитрати,ама какво да направя

# 12
  • Мнения: 109
Щом става с накисване определено ще съм по спокойна.Мен доматите не ме блазнят,но като ги видя тези къдрави саладки как да не си купиш People Angel

# 13
  • Мнения: 518
на мои познати преди 2години им почина декоративното зайче.оказало се че се е отровило с парникова краставица.и моята майка е агроном,но не става въпрос дали нитратите по принцип са вредни-в определени количества,разбира се не са,но в България последните години контрол просто няма.както се говореше по телевизиите през февруари -по европейските стандарти -парниковите ни зеленчуци са направо токсични.
но производителите надигнаха глас-такава информация пречела на бизнеса-и спряха да излъчват неудобните мнения.
аз лично се ограничавам да ям такава храна,но ако не можете киснете ги белете ги и може-би е по-добре поне краставиците да са вносни от по-топли страни ,че поне да не са расли в парник.

# 14
  • Мнения: 257
Някога бях чувала, че на пазара на  Ситняково има място, където да ти измерят нивото на  нитрати или нещо такова. Някой да го е правил???????? Ако има такъв да сподели впечатления!
Ако е така, поне това е някакъв начин човек да е по-наясно с какво се храни, и по-важното, с какво храни бебето в корема! Аз много обичам салатки и никак не се въздържам нито от домати, нито от краставици... Вече тотално съм се объркала по въпроса за вредните храни.

Общи условия

Активация на акаунт