Как се прави кръщене

  • 3 526
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 364
Здравейте, предстои ми да правим кръщене но не съм на ясно с традициите какво се прави какво се купува какво се носи в църквата и т.н. Моля който е правил да ми каже защото бабите ни са далеч от тези неща и не мога да разчитам на тяхната помощ за това ще трябва сама да си набавя нужната информация.
Какво се купува купува ли се подарък на кръстниците и те какво купуват само знам че кръстникът облича бебето но той ли купува дрехите нямам представа.
Благодаря Ви предварително

# 1
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
имам 3 кръщелничета и при всичките кръщенето протече по различен начин. ще ти кажа обаче общите положения:
кръстникът купува дрешките на детето /добре е да има и нещо златно - синджирче или кръстче/. В много от случаите обаче родителите си купуват дрешките на детето и ги дават на кръстника.
Кръстника носи пита и мед в църквата, за да почерпи за кръщелничето си
освен това в църквата се носят два сапуна, две хавлиени кърпи - една за църквата и една за бебето - така че е добре втората да е голяма.
по традиция /в църквата ни казаха така/ - кръстника плаща ритуала в църквата.
На кръстника се купува подарък - добре било да е нщо за дома, но не е задължително.

после остава само веселата част - почерпката.

# 2
  • София
  • Мнения: 270
И аз се вълнувам от темата.
Ако може да добавя още някой въпрос?!
Има ли някакви изисквания какъв да е кръстника, мъж, жена, да е пълнолетен....такива неща.
А моето дете е малко по-голямо. Дали ще го събличат ли цялото?
извинявам се за малко глупавите въпроси, но не съм на ясно Embarassed

# 3
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
като една "компетентна" кръстница да кажа пак
ставала съм и на мочета и на момичета кръстница. ако ще кръщавате момченце и е ревливо дете има резон да предпочетет мъж кръстник защото на края след кот мине всичко дядо поп взима детето - само моченцата повтарям и ги вкарва в олтара. ако е кръстница тя не може да влезе - жени не се допускат, но ако е мъж няма проблем да придружи бебето и то да не се стресира че е остнало без мама и тати /поне един познат е има/
 а относно събличането - то не е задължително, но да ти кажа зависи от самата църква.
понеже освен дечица съм кръщавала и двама големи и при двамата направиха различно.
голямата ми кръщелница на бачковският манастирр я накараха да се събуе боса и да влезе в един буквално леген ама железен. после и намокриха и ръцете и главата
големият ми кръщелник в св. богородица в пловдив го накараха да си разкопчее ръкавите на ризата и да си потопи ръзете в лигена и на него му мокриха главата /за кракат не си спомням дали са му ги намокрили но определено не се е събувал/

сетих се ище нещо - в някои църкви искат да видят кръщелното свидетелство на кръстника

# 4
Аз съм с по - специално отношение по въпроса за Кръщенето.
Преди всичко трябва да се избере църква и там да се пита, какво да се прави. Ако свещеникът и лелките не отговорят подробно, тогава следва да се смени църквата.
Също така трябва да се отговорите за личното отношение към Кръщенето - явява ли се ритуал, който масово се прилага или е действие, което приемате вътрешно и разбирате. Ако е второто - трябва да имате предвид, че Кръстникът би следвало да е един "духовен водач" на бебчо. Което, всъщност далече не означава, че трябва да купува дрешки на кръщелника. Задължително е самият той / самата тя да са кръстени (заради което може да му/й искат кръщелно свидетелство). Различните църкви имат различни органичения по въпроса за това, къде може да кръстен Кръстника - някои изискват непременно да е православен, други са с по - широки разбирания.

# 5
  • Мнения: 670
В църквата се носи сапун, хавлия, олио и бутилка червено вино. Те се оставят за попа.
За бебето вземи памучна пелена за подсушаване.
Кръстника задължително трябва да вземе своето кръщелно свидетелство!
Също така правиш китка от здравец, като можеш да я украсиш с малки пролетни цветчета.
Не забравяйте фотоапарат за да запазите спомена за този хубав ден.

# 6
  • Мнения: 1 370
И според мен е най-добре да се попита в църквата.
Ще ви кажа как протече кръщането на синът ми.
Избрахме за кръстник кума ни, въпреки че бях чувала, че момченцата е добре да имат кръстница, а момиченцата кръстник. Не са му искали, кръщелно. Попа ни каза, че това си е за детето. Ако излъжем, че кръстника е кръщаван, значи детето няма да е кръстено, въпреки ритуала.
Що се отнася до разноските, ние си купихме всичко необходимо, а кръстника купи синджир с кръстче. Всичко, което занесохме в църквата беше: нови дрешки и обувки, хавлия, памперс Wink, декоративна свещ за кръщане. За попа: боб, олио, бонбони, червено вино, хавлия и сапун. Отделно, за почерпка на гостите имахме сладки, както и за всеки от тях, бяхме поръчали покана и сувенир като спомен от тържеството. Направихме китка здравец, която вързахме с червен дебел конец. Купихме, 3 свещи за коритото и отделно всеки от поканените, трябва да си купи по 1 свещичка. Фотоапарата и камерата са задължителен елемен от празника Grinning Таксата за църквата също ние си я платихме. Всичко това е договорка между родителите и кръстниците.
Детето трябва да се заведе в църквата с използвани дрешки, а след потапянето, да се облече в чисто нови, по възможност бели. След като се изперат, хубаво е с водата да се полеят цветя. Да не се хвърля в канала. Wink
След това почерпката е необходима  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт