Рентгенова снимка на тазобедрени стави?

  • 5 201
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
По препоръка на педиатърката на дъщеря ми посетихме ортопед-причината-разминаващи се гънки на крачетата.Специалистът ни въртя крачетата,разтваря ги и каза,че според него всичко е ок,НО  е добре да направим рентгенова снимка-за всеки случаи  newsm78 даде ми човекът направление.попитах безопасно ли е-естествено отговорът беше ДА!А така ли е?не е ли по-добре да си платя за ехографски преглед?Ако някои има опит,моля,да сподели!

# 1
  • Мнения: 1 410
Заведи детето на ехографски преглед при специалист. Ние водихме дъщеря ми при д-р Драганов във Военна болница с направление от личната лекарка и не сме плащали нищо. Не разбирам как така ортопед ще ти прави преглед само с опипване.
Според мен рентгена е опасен.

# 2
  • Мнения: 1 410
Извинявай, но сега видях, че си от Стара Загора. Все пак заведи детето на ехограф.

# 3
  • Мнения: 997
Тук в София се практикува ехографско изследване, Не съм чувала някай да прилага директно ренген. Но може би при вас няма специалисти - а може и да има, дано. Ренгена облъчва! Но от друга страна луксацията не е безопасна. Хванта навреме е напълно лечима. Защо не проучиш дали няма друг специалист в СТ.З., който да изследва с ехограф?

# 4
  • Мнения: 179
извинявайте че не уточних!има специалист,които прави това изследване с ехограф!точно за това пуснах темата!чудя се защо ме изпраща на рентген,а не ми препоръча ехографския преглед?

# 5
  • Мнения: 997
Не можах да разбера добре дали същия лекар, при когото сте ходили прави ехографско изследване или друг. Ако е друг не бива да пренебрегваш професионалната завист в лекарските среди и факта, че за изследване с ехограф е нужна допълнителна квалификация. Приятелката ми е с двустранна луксация, дъщеря и също. Родена е в Кърджали. Допитах се до нея. Казали са й, че ренгена е по-надежден.Но както можеш да се досетиш там няма кой да направи ехографско изследване. Не съм лекар, но ако зависеше от мен - щах да платя. Д-р Драганов може и да не е взел пари, но други софийски светила взимат. По 12лв, ако не греша. Желая ви успех - да ви няма нищо.

# 6
  • Мнения: 27 524
Първо още един специалист и ехограф.Рентген само в краен случай и ако наистина се налага!

# 7
  • Мнения: 8 505
Първо още един специалист и ехограф.Рентген само в краен случай и ако наистина се налага!

Абсолютно.А аз не мисля,че ще се наложи.

# 8
  • Мнения: 255
Дъщеря ми е с луксация на дясната тазобедрена става.Ние сме от Бургас.Моя съвет към теб ще е такъв:Ако детето ти и навършило 4 мес. непременно трябва да се направи снимка.Моята дъщеря я водих на различни ортопеди,имаше разминаване на гънките.Всеки казваше ,че всичко е наред.Закарах  я и на ехограф и там ми казаха ,че е добре.Но реших за всеки случай да и направя ренгенова снимка и тога ва се видя луксацията.После лекарите ми обясниха,че на снимката се вижда най-добре.Така,че не се  претеснявай а за твое спокойствие закарай детето на ренген.Нищо няма да му стане.Послушай съвета ми и съвета на лекаря който те праща.Пожелавам ти всичко да е наред.

# 9
  • Мнения: 2 327
Рентген се препоръчва когато детенце е по-голямо и е започнало вкостяване. Поради това ан ехограф не могат да се видят ясно структурите. Но не помня каква беше границата. Аз моя син го заведох на 8 месеца на ехограф и доктора ни каза че е малко късно и по-добре да отидем на рентген. Обясни ми също че било безопасно за детето и лъчението било малко. Аз лично смятам да си го спестя, защото не е имало нещо притеснително, но ако се притесняваш може би е по-добре да го направиш.

# 10
  • ГО
  • Мнения: 3 955
И моя мъж като бебе е имал такова разминаване,ама се е оказало,че не е проблем.Не се тревожи,а заведи детенцето си на ехограф.Според мен е хубаво да се чуе мнението на поне 2 различни специалисти,а не стане че сте се лекували от нещо което нямате.

# 11
  • Мнения: 507
При дъщеря ми въпреки прегледа с ехограф лекаря(в Горна Баня) не беше съвсем сигурен и не прати на рентген. Всичко се оказа ОК. За предпочитане е според мен лекото облъчване от ренгена отколкото последствията от луксацията.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Здравей,
Ники беше с разминаващи се гънки, педиатърката и дума не обелваше за ортопед и когато си поисках ми даде направление.
Лекаря я прегледа не помня как се казваше и ми каза ще ви дам направление за ехограф, за да се води дали има луксация каза че разминаващите гънки не били проблем и не показвлаи сериозно заболяване.
Отивам аз където ме прати и се оказва, че не е ехограф, а  е рентген. Аз исках да си ходим и да не я снимаме, сестрите или лекарите там ми казваха че правят и не било опасно и че по добре се вижда,, не ми казаха къде има ехограф в Стара Загора и накрая се съгласих.
Питай в темата ни някой може да ти каже дали са гледали техните деца на ехограф и къде.
Не се притеснявай предварително, дано всичко е наред.

# 13
  • София
  • Мнения: 488
Аз имам дъщеря на 7 г. и бебе на 10м.При дъщеря ми до 1 годинка все лекари ми се кълняха, че нищо й няма и се притеснявам излишно. На 1 годинка/ вече проходила/ й доказаха луксация на тазобедрената става  и то след рентген. Оправи се детето и сега нищо му няма. Наскоро водих сина ми при същия лекар, който й откри луксацията преди години и именно той прецени, че  при бебчо не е необходимо изследване с рентген и сина ми е здрав и то само с ехограф. Така че според мен всичко си зависи от състоянието на ставите при ехографското изследване и по преценка на лекаря на база състоянието им.
А колкото за облъчването с рентген не е безвредно, но е минимално и е желателно, ако има съмнения за усложнения. В крайна сметка не се ходи всеки ден и то многократно за да има основания за притеснения. 

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 688
Заведи детето на ехографски преглед при специалист. Ние водихме дъщеря ми при д-р Драганов във Военна болница с направление от личната лекарка и не сме плащали нищо. Не разбирам как така ортопед ще ти прави преглед само с опипване.
Според мен рентгена е опасен.

Много много те моля, дай координати!
За нас е още рано, но за една приятелка е спешно!
Предварително благодаря!

П.П. Прати и на лично, за да си го архивирам!

Общи условия

Активация на акаунт