моля за съвет относно моето кърмене

  • 446
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
сигурно има подобни теми но нямам никакво време да търся Embarassedзащото сме от 3 дни с бебчо в къщи и общо взето времето минава в кърмене,спане,цедене и т.н.
така,че моля отговорете ми за моя случай Hug
имам много кърма в дясната гърда и бебчо много леко я суче с апетит,но лявата явно е по запушена,защото и с помпичкато по трудно доизцеждам а и бебока по не я харесва.в болницата ми казаха да се кърмим по 20 мин. от всяка гърда като ги редуваме,веднъж лява ,веднъж дясна.така и опитваме-изцяло сме на естествено хранене но се чудя дали не е по добре да давав и двете гърди като предлагам първо по трудната за сукане???????????????
също искам да попитам това,че бебчо ака Embarassedредовно и спи по 3 часа между кърменията означава ли ,че се храни добре ,при условие ,че след всяко кърмене доизцеждам около 20 мл. с помпата???????????????
мерси предварително Hug

# 1
  • Мнения: 4 915
1. Да, давай първо по-"трудната" гърда. Помагай на бебето с леко масажиране на гърдата, докато суче.

2. Бебето да суче колкото време поиска, и когато поиска.
Когато само пусне едната гърда, премести го на другата - ако иска, ще суче още, ако не желае - ОК.
На следващото кърмене предложи другата гърда. Ако интервалът между двете кърмения е по-малък от 2,5-3 часа, можеш да предложиш пак "последната" гърда, за да изсуче по-гъстото и калорично мляко, което е там.

("Първото" мляко, което бебето изсуква за около 5 минути от гърдата, е по-воднисто и леко, то служи за утоляване на жаждата най-вече. Когато бебето е гладно, то продължава да суче и стига до по-мазното и хранително мляко. По принцип то се изсуква с повечко усилия и малките бебешори се уморяват и сучат по-бавно. Ето защо не е нужно и препоръчително да го държиш на гърдата по часовник. С времето бебето ще се усъвършенства и ще има силички да се насуква по-бързо. Дъщеря ми в първите 1-2 месеца сучеше по 40-50 минути.)

3. Защо се цедиш с помпата? Така стимулираш допълнително лактацията си.
Цеди се основно в три случая:
- когато искаш да имаш запази от кърма във фризера;
- когато имаш недостиг на кърма и трябва да я увеличиш;
- когато имаш запушени каналчета и трябва да се справиш бързо с проблема.

В останалите случаи просто ще си докараш "свръх-производство".  Simple Smile

4. Ако кърмиш бебето "на поискване"(не правете интервали по-големи от 3 часа, ако спи 3,5 часа - сложи го на гърдата да го кърмиш), колкото поиска, дори  ипрез нощта, ако пълни памперсите редовно, ако спи добре и не нервничи, явно си хапва колкото трябва.  Simple Smile

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебенце Grinning
Съвсем правилно си се ориентирала как да се справиш с нещата Grinning Добре е особено през първите дни да се предлагат и двете гърди на хранене (предлагане означава да изчакаш бебето да се пусне само от първата, независимо колко време ще му отнеме това! и да предложиш втората, а то ако иска, ще папа и от нея, а ако не иска - значи се е нахранило и само от едната, но няма как да си сигурна ако не предлагаш втората). Може за няколко дни да предлагаш на всяко хранене първо по-проблемната гърда, докато нещата се оправят, а после да почнеш да редуваш и да даваш първо тази, която е била втора на предното кърмене.
Не е добра идея да се ограничава времето на бебето на гърдата - едно по-сънливо новородено може да не успее да се нахрани за толкова време. Бебето си знае колко да седи на гърдата - то само ще се пусне, когато е готово (сега е още малко и сънливо, но много скоро ще видиш, че ще започне да протестира веднага или няколко минути след махането му от гърдата, ако го държиш по часовник). В допълнение ограничаването на времето може да доведе до нарушаване на баланса и до това бебето да не може да изсуче достатъчно от задното мляко, което да доведе до колики, неспокойствие и дори проблем с наддаването.
Показател за добре нахранено бебе са не аканите, а мокрите памперси - стига да не даваш допълнително вода или чай, защото тогава няма да се знае от какво са мокри - от мляко или от чай. 5-6 мокри памперса и поне 2х на ден акане на светложълти аки са показател за добро хранене на бебето Grinning

# 3
  • Мнения: 3 423
много мерси Hug
аз не го ограничавам във времето -той сам суче около 20 мин.-силно бебче е,роди се 4110  и суче здраво.също така не го ограничавам и във времето той явно си е харесал режима в болницата и огладнява през 3 часа.
Free Soul цедя с помпата гърдата от която по трудно тече мляко за да я отпуша-така ми казаха в болницата.иначе ме боли а и отвреме на време ме втриса.


hedra мерси за поздрава  bouquet

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 115
Честитио бебенце Grinning
Момичетата са ти отговорили на въпросите.Аз искам само да допълня, че на мен ми помогна поставянето на топли компреси върху проблемната гърда/например хавлиена кърпа,потопена в гореща вода и добре изцедена/ непосредствено преди и по време на кърменето, както и при изцеждането. Скоро всичко ще се нормализира и на бебо и двете гърди ще са му любими! Успех!

# 5
  • Мнения: 2 784
Взимай лецитин, за да избегнеш запушванията. Помагат също компресите от зелеви листа и свежо сирене, поне така съм чувала. Не изцеждай след кърмене, че ще си докараш още по-голяма беля, само преди кърмене, ако гърдите са много напрегнати и болезнени. Ако имаш подутини или, не дай Боже, направиш мастит, в никакъв случай не спирай да кърмиш( освен ако не си на антибиотик, който е противопоказан за кърмачки) и НЕ слагай топло. Това последното е от личен опит. Само студени компреси- някой замразен продукт от фризера, увит в кърпа и поставен на болното място. По-практично е от лед, защото не се топи толкова бързо и няма да се измокриш цялата.
Честито ти бебче!   bouquet И успех- кърменето не е толкова трудна работа, а след време става доста приятно. Grinning

# 6
  • Мнения: 739
ако не му даваш вода, можеш да преброиш намокрените памперси. Трябва да са 6-7 за 24ч и значи всичко е ок, кърмата му е достатъчно.
Защо се цедиш след всяко ядене? Освен ако целта ти не е да стимулираш кърмата. Може да си докараш хиперлактация и да се видиш в чудо с постоянно препълнени гърди. Цедя се само когато има нужда, т.е. няма ядене скоро, а преливам. Помпата може да ти помогне да отпуши добре всички каналчета на проблемната гърда. За това е много полезна  Wink.
Успех!  Peace

# 7
  • Мнения: 670
Имах подобен проблем в началото, с тази разлика, че едното ми зърно не беше оформено и Ния трябваше да го оформи сама. Винаги й давах първо тази гърда.  Докато е гладна бърза и не се противи много, но след 5- 6 минути започва да се дърпа и да мрънка. Много ме болеше и започвах да кърмя със страх. Тя сучи, а сълзите ми капят отгоре й. Така беше до края на втория месец. Постепенно започна да се наслаждава еднакво и на двете гърди. Аз също обикнах кърменето! Сега е любимото ни занимание.
Важното е да не се отчайваш! Използвай помпата преди кърмене, за да тръгне млякото от проблемната гърда, пий течности и бъди търпелива.
А това, че изцеждаш 20- 30 мл след кърмене не означава, че бебето не е приело достатъчно мляко. Не се тревожи. Ако бебето е спокойно и спинка сладко, всичко е наред.

# 8
  • Мнения: 1 216


Хубаво е да редуваш, особено в началото, но щом като има много мляко в едната - давай бебето да суче и да се облекчава така гърдата. С времето нещата ще се регулират, но често едната цоцка остава по- млечна! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт