bg phonetic или БДС

  • 5 189
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 484
 Връща се вчера дъщерята-5клас от клуб по журналистина(извънкласна деиност към местното читалище)нервна
и ми разказва следната случка която и се е случила:
значи госпожата и е дала някакъв текст които тя е трябвало да набере на компютъра(в съседната стая) и да запише на дискета отива тя и се оказва ,че на компютъра(доста стар) няма инсталиран BG Phonetic, а само БДС , връща се  и обяснява, че не може да пише на БДС.Това явно е издразнило госпожата защото тя започнала да и се кара изразила мнение нещо от рода:Ето това е днешната младеж не може да пише на български с български  букви .
Та започвам да си задавам въпроса не трябваше ли преди време,когато се учеше да пише с клавиатурата да я науча по БДС?От еда страна, от друга пък знам ли след време ще и се наложи да пише и на латинца и какво наново да учи мястото  и този път на латинските букви?

# 1
  • Мнения: 7 831
Според мен по-доброто е bg phonetic и то поради причината която и ти си отбелязала - основните букви са на същите места за всички езици. А учителката да си гледа работата  Wink.

# 2
  • Мнения: 364
и аз съм за фонетичната и все си мисля, че ако човек не е писал на машина няма начин да успее да пише на бдс... Wink

# 3
  • Мнения: 1 059
и аз сум за фонетична. Поне според ман е по удобно

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 926
Аз пиша само на БДС, но това е така, защото съм учила машинопис. Не мисля, че дете в пети клас трябва да знае разположението на буквите по БДС, все пак не е машинописка  Rolling EyesВ крайна сметка нали затова съществува фонетичната - за улеснение?!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 4 969
и аз сум за фонетична. Поне според ман е по удобно

# 6
  • София
  • Мнения: 39 718
Явно учителката си кара по стари методи. Едно време по пишещите машини нямаше фонетик. Мама имаше една пишеща мащина Роботрон. По едно време бях станала доста добра на бдс... Но като си направих компа почти забравих за него.
Аз също показвам на Дияна подредбата на буквите по стандарта фонетик, който е американския qwerty. Ами доста по лесно й е.
Сега са още малки, но ще пораснят и живот и здраве отидат да живеят в чужбина. От тук трябва да си тръгва с клавиатура, защото по западните няма напечатани червените букви по бдс стандарта.
Аз искам да купя клавиатура без бдс, но трябва да проверя по фирми, още преди да са набили червените букви по клавишите.

# 7
  • Мнения: 1 629
Аз пиша само на БДС, но това е така, защото съм учила машинопис. Не мисля, че дете в пети клас трябва да знае разположението на буквите по БДС, все пак не е машинописка  Rolling EyesВ крайна сметка нали затова съществува фонетичната - за улеснение?!

Хм, и аз като теб, даже нямам български букви на клавиатурата, а пиша наизуст. Детето не виждам защо трябва да се мъчи с това, обаче newsm78 Явно госпожата има нужда от пояснения и е най-добре да говориш директно с нея.

# 8
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Хехе,и аз пиша на фонетична,но съкровището ни което в момента учи буквите се справя по-добре с БДС,защото ги вижда написани на клавиатурата,така че ние може би ще имаме обратния проблем. newsm78

# 9
  • Мнения: 1 210
Така да се включа и аз.

Десетопръстната система не е отживелица. Перфектно е когато пръстите ти работят почти с бързината на мисълта.
Ако забележиш подредбата БДС е направена перфектно, така че да се редуват лява дясна ръка при изписването на голяма част от думите на български език.

Мога да пиша по десетопръстната система и на фонетик, но се дразня, когато почти цялата дума трябва да я напиша с лявата ръка. Друго неудобно на фонетичната подредба е, че при различни клавиатури (различни производители), разни много често използвани букви в българския език като Ч, Ю и разни други се менят като местоположение. А вярвай ми ако се научиш да пишеш по десетопръстната на всеки 5-ти или десети клавиш да си чекнеш ръката, за да напишеш Ч е ужасно.

Пиша по десетопръстната система и на английски. Просто знам кога на какъв език пиша и не ги бъркам.

С 3 пръста трудно ще достигнеш до 210 удара в минута - това е моят личен рекорд.

Учих десетопръстната система от необходимост, докато бях студентка. Не съжалявам дори за миг. Не съм секретарка, не съм и писател. Но когато пиша не ми остава време да си забравя мисълта. Не губя време и енергия да си местя погледа - лист, клавиатура, монитор.

Има програмки за обучение за десетопръстната система за различни подредби на клавиатурата. Племенничката ми ползва такава. Още на втория урок за показалец докара до 40 удара в минута. Тогава беше на 7. Скоро не съм я "препитвала", но дори тя тогава оцени това че има 10 пръста.

Малко се отплеснах по-скоро към предимствата на десетопръстната система, но каквато и подредба да решиш да ползвате - научия да пише с 10 пръста.

Успех.

П.С. Научи я как да си сменя подредбата на клавиатурата, за да не случват пак такива коментари. Дори не е необходимо да уведомява учителката си, че е сменила от БДС на фонетик или обратно.

# 10
а ако знаете каква боза ни готвят за "Стандарт" на фонетична разни дървени глави - погледнете тук:
http://www.metodii.com/bg_Klaviatura.html
и не се смейте. Това е почти прието за БДС. С всички последствия. "Новата фонетична клавиатура" не прилича на нищо... освен може би на нещо топло и биволско. Това важи и за следните "мъдрости"

"Новата фонетична клавиатура ще изглежда така"
http://www.metodii.com/pic/kb_2.gif
справка - тези ... тези хора искат да разместят "малко" букви от фонетичната. примерно 5-6. от около 30....:/ вижте и следващата мъдрост:

"Предлагаме още да се направят изменения и на БДС клавиатурата. В момента има една БДС клавиатура за компютри и за пишещи машини. Предлагаме стандартите да станат два и да се запази непроменен този за пишещи машини, докато този за компютри да претърпи следните леки изменения. Да се добави И ударено и знаците за евро и долар. И ударено да се сложи на същия клавиш, на който сега стой Ь, като се комбинират Ь и И ударено на един клавиш по същият начин, както е предложено при фонетичната клавиатура. Знаците за евро и долар да се поставят на местата на символите I и V. Тези символи са донякъде излишни при компютрите, защото ги има в латиницата и човек може да ги избере като превключи на латиница. "

тези хора не знам разбират ли че между теоретизирането ("философстването") и чисто практическият де-факто стандарт има ОГРОМНА разлика. До сега беше ясно - има си БДС (много добра подредба, между другото, за съжаление съм от старата генерация) и влачещата се от ПРАВЕЦ 82 и ИМКО 2 времената "фонетична" подредба.

Второто е по-скоро навик, а само погледнете какво искат да направят с него.... скоро ще трябва да инсталираме на потребителите не по 2, а по 3-4-5 клавиатурни подредби само заради неспособността на тези хорица да разберат че няк'ва напудрена и префинена "изтънченост" по отношение на "фонетичната" клавиатура е все едно да фризираш кактус.... и че по тези "стандарти" всъщност ще настане една такава нестандартизация че просто да ти се доплаче...

еди
ПС пиша на фонетична, доста бързо. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ не мога да премина на БДС - пречат ми годинките, но зад механична пишеща машина, когато загубя асоциацията с пц-то, осъзнавам че БДС е много по-удобен.

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 01:19 от еди

# 11
  • Мнения: 542
Има програмки за обучение за десетопръстната система за различни подредби на клавиатурата. Племенничката ми ползва такава. Още на втория урок за показалец докара до 40 удара в минута. Тогава беше на 7. Скоро не съм я "препитвала", но дори тя тогава оцени това че има 10 пръста.
Ти ме заинтригува... Simple Smile
Къде мога да си намеря такава? Или да си сваля?
Предварително ти благодаря. Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 418
Аз пиша по БДС и с фонетичната не се справям. Но при положение, че детето се е научило на фонетичната не виждам какъв е проблема при положение,че написаното си е на български и е правилно. По-важно според мен е да се спазва БДС и граматиката на езика, а не на каква клавиатура се пише.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Само и единствено за фонетична съм.

Съседката пише по БДС и после "2 часа" търси латинските букви, за да набере някой сайт.

И децата си ще ги уча на фонетика.
Учителката и компа са за "брак" вече Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 3 271
Аз ако съм на твое място - отивам, правя големия скандал на даскалицата и успокоявам детето си (което в случая е на 100% право ).

Общи условия

Активация на акаунт