здравейте

  • 845
  • 3
  •   1
Отговори
здравейте,

аз съм елена и съм психолог. в момента правя изследване върху осиновяването и психологичните му аспекти. тази тема започна да ме вълнува преди около две години, когато разбрах, че много от осиновените деца срещат подобни трудности и се замислих как ли е това за осиновените родители. разбира се, колкото повече чета толкова повече въпроси започвам да си задавам. наскоро открих този форум и се надявам да ми позволите да ви задавам въпроси и да мога да отговоря на ваши такива, ако, разбира се, има интерес.

чао за сега

пп
повече инфо за мен и организацията, в която работя  - на www.variantb.org

# 1
  • Мнения: 77
Здравейте Елена, радвам се, че и специалист - професионалист проявява интерес към нашите неволи.  Възползвам се от предложението Ви за професионални отговори от Ваша страна, на зададени от нас въпроси и ще Ви попитам - възможно ли е "грижовната" биологична майка на моето осиновено дете да му е нанесла физическа травма по време на бременността /стягане с ластични колани или нещо подобно, за да не й личи, че е бременна/, в резултат от което детето ми /в момента е на 9/ през последните 4-5 години не може да понася прилепнали дрехи по тялото си, не може да търпи ръкави с ластици, колкото и да са меки и нежни, панталоните му винаги трябва да са толкова широки, че едва се държат на хълбоците му, всеки потник преди обличане го разтягаме толкова, колкото да влязат двама в него...
     Морално ли е подобни "грижовни" и "отговорни" майки непрекъснато да бъдат толерирани в национално телевизионно предаване, защото много страдат за децата, които някога преди време, след като не са успели да ликвидират физически, са ги оставили на грижите и отговорностите на други хора години на ред, и в един момент се сещат, че някога май са били малко бременни и може да има някъде едно пообгрижено и отгледано дете, което да ги "приеме"...

# 2
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
diidi аз като малка също много трудно понасях стегнати неща - ама около главата си или врата... не мисля, че майка ми е правила нещо от вредните навици, а и тез стягания по-скоро биха увредили ФИЗИЧЕСКИ детето/плода, а не психически - защото това което описваш не е физическа травма, а нещо на психическа основа. Виж от къде произтича - не знам. Не знам на колко сте взели детето, но ако е било по-голямо би могло да е получило "травма" в дома - това е по-вероятния източник на проблема или нещо друго незначително за вас, но травмиращо го него - което се е случило след като сте го взели.
За илюстрация на последното - да не се обидите, че мисля, че сте го гледали лошо - моя син беше болен и ядеше само мляко, с което се давеше и повръщаше. Сега като оздравя ТОТАЛНО отказва да пие мляко и само като види шишето - почва да мрънка и е готомв да реве ако съм настоятелна. А не съм го карала на сила НИКОГА!
Та това е нещо незначително в момента, на което той не реагира веднага, но след седмица-две - ето го резултата.
Успех, дано се вкл психолог да каже на ккакво може да се дължи тази реакция на сина ви.

# 3
  • Мнения: 77
      Скъпа katnadeen, благодаря Ви за мнението. Това, което със сигурност знам, е как сме гледали бебето в къщи - от втория ден у дома /тогава той беше на почти четири месеца/ до навършване на тригодишна възраст, за него се грижеше квалифицирана медицинска сестра, работила доста години при много известен  български лекар. Не съм имала повод да се съмнявам за правилните грижи, които полага за сина ни. Медицинското наблюдение на малкия се провеждаше от педиатър на известна софийска частна клиника - винаги съм му вярвала и му вярвам и сега безрезервно, защото е много добър специалист. Кварталната поликлиника дори не знам къде се намира. До навършване на двегодишна възраст лично съм контролирала всяка хапка храна, която поема бебочето. Надали е нужно да продължавам...
     Единствените съмнения, които мога да имам, са за времето преди появата на бебчето в дома.Информацията ми е оскъдна, но със сигурност знам, че не е било желано и едва ли е посрещнато с внимание и обич.
     Съжалявам  и се извинявам, ако сте си помислили, че мога да се справя с този проблем по интернет. Отново ще намерим помощта на съответните специалисти да преодолеем и това, както и всички други проблеми около сина ни.  Тогава просто реагирах така, защото бях за пореден път отвратена от изявите на поредните биологични майки -  " медийни звезди" при М. Ангелова. Не искам повече да го коментирам. А пък и едва ли някой се интересува с какво сме принудени да се справяме и какво  преживяваме ние осиновителите.
     Още веднъж се извинявам, че се ангажирахте да отнемете от времето си за нашия незначителен случай.
 

Общи условия

Активация на акаунт