нещо с броколи

  • 2 482
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
мами,даите някои съвет за рецепта с броколи за 8м.ми бебок.благодаря предварително newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 974
За 8м. бебче май можеш само пюре да направиш и крем супа разбира се
На мойта щерка крем супата не и допадна особено (за разлика от баща й Joy), но пюрето го харесва много  Joy
Ето как ги правя.... предварително се извинявам, но ги правя на око и мерките не мога да дам


Крем супа с броколи

Сваряш в 1-1.3 л подсолена вода: 1 морков(нарязан на ситно), 1 картоф(на кубчета), 1 малка гл. лук (нарязана на 2-3), 1 чушка (нарязана на две), брукселско зеле, и малки розички броколи.

Чушката след като се свари (махаш ципата) и заедно със всички останали продукти пасираш. Аз махам малко от бульона и директно в тенджерата пасирам, като стане хомогенно и гладко пюре прибавям отделения бульон(колкото е необходимо) и връщам на огъня като слагам малко.... около 1/4 чаша кус-кус или няколко лъж. ориз.
Като се свари кус-куса добавям малко масалце и сервирам
Супата става зелена Joy


Пюре с броколи

Сварен картоф и  броколи се пасират заедно с една печена чушка и малко от бульона, в който са вряли зеленчуците....прибавям малко (на върха на ножа) масло и 1 щипка сол. Ако ядете жълтък можеш  да го прибавиш към пюрето  или същото количество обезсолено сирене .
Много е важно пюрето да е абсолютно гладко, за целта след като е пасирано го минавах и през двойна марля.
Дано ви хареса

Успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 599
Взех идеята от купено пюре - на Алнатура, което обаче е значително по-блудкаво от приготвеното от мен:

Пюре от броколи и пащърнак

- Няколко розички броколи
- 2 резена пащърнак
- 1-2 с.л. оризово брашно

Сваряват се зеленчуците в съвсем малко вода, като омекнат се прибавя размитото в студена вода оризово брашно, вари се до сгъстяването му. Всичко заедно се пасира.


Дано ви хареса Simple Smile

# 3
  • Мнения: 614
А рецепта с броколи за 25 годишна ламя  eat

# 4
  • Мнения: 2 655
БРОКОЛИ, КАРФИОЛ И МОРКОВИ СЪС СОС БЕШАМЕЛ
Необходими продукти:

1.   ½ кг. броколи;
2.   ½ кг. карфиол;
3.   4-6 моркови;
4.   100 гр. масло;
5.   2-3 с. л. брашно;
6.   ½ л. прясно мляко;
7.   200 гр. кашкавал;
8.   3 ч. л. сол;
9.   1/2. ч. л. черен пирер.

Начин на приготвяне:

Броколите и карфиола се накъсват на позички, а морковите се нарязват на по-едри кръгчета. Кипва се около 2 л. вода с 2 ч. л. сол и зеленчуците се слагат за 10 минути за да омекнат.
В предварително намазана тавичка с масло се нареждат като се разпределят еднакво.
В отделен съд маслото се запържва с брашното и като стане със златист цвят се долива бавно прясното мляко. Слага се сол и черен пипер на вкус и готовата сгъстена смес се добавя към зеленчуците в тавата.
Пече се в умерена фурна. След около 30 минути се слага настъргания кашкавал и се запича и с него.

# 5
  • Мнения: 13
мами благодаря ви за хубавите предложения.Още днес ще пробвам някое от тях,пък ще видим Joy

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 818
 - сурови броколи с малко соль
 - сварен брокол, залят със сос от сметана и настъргано синьо сирене
 - задушени броколки, пилешко пушено филе (или какво да е месно, за присъствие и хапетит), поляти с бешамелов сос (в който има и сметана), малко босилек и заливка от бешамел или само сметана с добавки сирена и кашкавали...
Това са ми любимите гозби, но най-вече ги ям сурови, размразени  - разкошни са!

Цитирам от тук.

Броколите са богати на бета-каротин, витамините С и Е, също и на желязо, фолиева киселина, калций и цинк. Порция от 200 г сварено броколи покрива дневните ни нужди от витамините А и С, както и от една десета от нуждите ни от витамин Е, който забавя стареенето на клетките и благоприятства за предпазване от ракови заболявания. Освен това броколито притежава и завиден запас от витамини от групата Б. Препоръчва се на хората, които консумират броколи 2-3 пъти седмично, да приемат и достатъчно храни, богати на йод, защото броколите намаляват приема на йод. Когато пазарувате, избирайте броколи с твърдо стебло и хубав зелен цвят. Избягвайте броколи с цвят на кестен или пожълтели, защото са жилави и горчиви. Броколито винаги трябва да се бланшира поне за 5 минути в подсолена вода преди да се консумира. Издържа до 2-3 дни на хладно. Съхранявайте в по-малко студената част на хладилника. Подходящ зеленчук е за замразяване - но преди това задължително трябва да се бланшира.

# 7
  • Мнения: 419
Аз ще дам една много лесна и вкусна рецепта с броколи, която е подходяща обаче само за възрастни и понеже се използва запържване не е подходяща за хора, които се хранят здравословно. Понеже на мен много ми допада на вкус, няколко пъти в годината си позволявам да се поглезя с броколите, направени по този начин. Лошото е, че когато готвя, не меря отделните продукти, а ги слагам по преценка за момента и не мога да дам точния грамаж на продуктите.

Продукти:
2-3 скилидки чесън
чаша бяло вино
сол и черен пипер на вкус
броколи
олио

В тенджера, дъното на която е покрито с олио слагам счуканите скилидки чесън да се запържат за 1-2 мин., след това броколите докато започнат да си променят цвета и станат по-светли. Сипвам чаша вино и вода, колкото да покрие броколите и слагам черен пипер и сол. След 15-20 мин. течността е почти извряла, а броколите са готови. Много е ароматно и вкусно.

Общи условия

Активация на акаунт