Биохимичен скрининг

  • 5 853
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 588
Отдавна се каня да пусна такава тема именно в този форум. Много пъти съм я виждала във форум "Майки (бъдещи и настоящи)" и съм се замисляла как ли би звучала тук, особено като се има предвид, че пак съм бременна и тази тема пак ме засяга...

Какви бяха вашите резултати от био-химичния скрининг? Както беше написала една майка в другия форум - положителни или отрицателни, фалшиво-положителни или фалшиво-отрицателни? Другояче казано, подвеждащи ли бяха, като се има предвид по-нататъшното развитие на детето?

Благодаря за споделянето!

# 1
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Моите бяха префектни.
Не бяха подвеждащи, просто защото заболяването не можеше да бъде установено тогава.
То..и сега не може да се разбере какво е...

# 2
  • Мнения: 997
Аз не направих. Гинекологът не ме изпрати, а когато научих  за това изследване вече нямаше смисъл - бяхме научили, че има проблем с най-обикновен преглед на видеозон+добър специалист. Но така или иначе нямаше да покаже нищо, защото нашия вид левкодистрофия се хващала само с ЯМР.

# 3
  • Мнения: 1 710
До колкото съм запозната биохимичният скрининг показва процент вероятност за Синдром на Даун и мисля още едно заболяване. прави се между 16 и 20 седмица от бременността (пак ако не ме лъже паметта). В случай, че процентът е висок се прави амниоцентеза, за да се установи по-точно има ли вероятност детето да е със Синдром на Даун.
При мен и двата пъти - биохимичният скрининг беше перфектен, така че...

# 4
  • Мнения: 997
Може би греша, но аз разбрах от гинеколога, че биохимичния скрининг показва за синдрома на Даун и още едно-две заболяване със сигурност, но дава и отклонения при други заболявания, което е основание за амиоцентеза. Кажете дали греша, защото педиатърката ме натиска да изследвам беби - аз нещо освен основното му заболяване. А тези изследвания са скъпи...

# 5
  • Враца
  • Мнения: 871
  При мен имаше рисков фактор-аз бях на 35години , а съпруга ми на 40 затова личния ми генеколог държеше да го направим.Аз също исках да съм  спокойна и затова нямах против.Изследванията бяха точни и добри за моя радост.Нямаше приблеми.Те се появиха след раждането.Така ,че направи го заради себе си.Успех   newsm10

# 6
  • Мнения: 1 588
Аз теорията я знам горе-долу, и за двете бременности съм си правила БХС. И двата пъти ми излязоха много високи стойности на ЧХГ, които засега не са намерили обяснение.

Първият път имах нормални стойности на алфафетопротеините, а детето се роди със синдром на Даун.

На сегашната ми бременност алфафетопротеините излязоха под нормата, което в комбинация с високото ЧХГ дава още по-голям риск за Даун. После правих амниоцентеза, която показа, че генетично бебето е добре. И морфологичният ехографски преглед показва същото, но мен това не ме успокоява много, защото резултатите бяха пак добри и на първата бременност, а лекарката определено е от най-добрите в София, така че не е било от недоглеждане.

Затова ми е интересно как е било при останалите... Ох, дано страховете ми са безпочвени...

# 7
  • София
  • Мнения: 4 412
Мария мила, бях чела едно твое изказване за ползата от БХС в "Майките" и така се развълнувах тогава, че реших да се въздържам от коментари по темата. БХС за мен е много общо изследване, каквито и да са били резултатите винаги има вероятност - 1:500 или 1:200, винаги има 1 от пред - това бяха думите на доц. Кременски.
Амниоцентезата е сигурна за Даун. Съмнявам се, в света да има случай амнио да е излязла отрицателна, а детето да се е родило с Даун. Когато аз се интересувах ми казаха, че има 2 начина на изследване на водите от амнио - по-бърз и евтин за около 7 дни, и по скъп за 28 дни. По скъпия даваше инфо за повече генетични заболявания.
Та исках да кажа, да си спокойна, сигурна съм че Даун няма да има!

За статистика ти - имах висок риск от БХС и добра амниоцентеза. Родих в 26 г.с., изглежда да няма генетични проблеми.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 262
Здравей Мария!
И аз съм бременна и съм в 15 седмица, и искам да отида и аз на биохимичен скрийнинг, но прочетох че той всъщност не е много точен и се чудя има ли смисъл? Кажи ми ти при кой доктор ходиш за тия изследвания, дали не мога да се запиша и аз при него?

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Аз бях с добри резултати и тези които познавам и са били с добри резултати - не са имали проблеми.

МИсля като tigonew че АМНИОЦЕНТЕЗАТА е най-сигурния начин - трябва съвсем грешка да се допусне за да не се установи проблем ако той съществува.

Иначе около 12 седмица има още едно изследване за Даун - не му помня името - гледа се някаква гънка на врата на ембриона, която също може да определи дали има РИСК от Даун или не. После тази гънка изчезва - та това се прави 11-12г.с
Иначе аз бих си направила скрининг и ако има проблем - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО амниоцентеза независимо от риска.

НО знаете ли - в др тема обсъждахме, че тези изследвания си струват ако майката е убедена какво ще направи при лоши резултати - щото иначе е излишно - ако тя на всяка цена е решила, че ще ражда каквото и да й кажат докторите - загуба на време и нерви е да се правят изследванията. Само, че аз твърде много си обичам децата и не бих искала да е на всяка цена... та затова твърдо съм решила, че 16 седмица ще направя фетална морфология, БХС - когато си му е реда и ако се налага и всички др изследвани - вкл и амниоцентеза.

ДАже честно да споделя  - мисля си, че при високия процент риск напоследък със замръсяванията и др подобни - би трябвало изследванията за генетични увреждания да ги поеме държавата - и да са безплатни, както и абортите. Защото така ще се спести много лична драма и болка, както и много средства после дадени за домове и лечение на деца с проблеми! Както и ще се даде шанс за избор на родителите - мое лично мнение.
Надявам се то не обижда никого, не го кара да се възмущава от моята жестокост - защото така мисля не от безсърдечие, а от грижа и люБов.

# 10
  • Мнения: 1 588
Когато аз се интересувах ми казаха, че има 2 начина на изследване на водите от амнио - по-бърз и евтин за около 7 дни, и по скъп за 28 дни. По скъпия даваше инфо за повече генетични заболявания.

На сегашната бременност при амниото изглежда използваха и 2та начина, защото получих резултата на 2 етапа. На първия етап ми казаха, че няма видими груби аномалии в хромозомите и че бебето е момиче. После чаках още доста генетик да направи подробен оглед на хромозомите, за да оформи окончателното заключение.

Аз не се притеснявам толкова за генетичен дефект като синдром на Даун... Но откакто съм в този форум, съм чела за какви ли не увреждания, които не се дължат на груби генетични дефекти. Затова се чудех дали по някакъв начин не се е появявал поне намек за тях в БХС.

# 11
  • Мнения: 1 710
За съжаление нямаше и намек за проблем. А и да имаше - не знам, не мисля че бих променила нещо... ама да не говоря много, че...

# 12
  • Мнения: 997
Не знам дали е вярно, но моята педиатърка ми каза, че генетичните изследвания дават почти 99% сигурни резултати. А колкото до други заболявания - според мен това е все едно да се чудиш дали ако ходиш по улицата, няма да ти падне тухла на главата. Съгласна съм, че трябва да се направят генетичните изследвания - аз не ги направих и сега съжалявам. Но не трябва да се мисли за лоши работи. Моя позната акушерка в неонатология ми каза, че я е било страх да роди-нагледала се е на какви ли не случай-но после осъзнала, че във всяка една секунда по света се раждат десетки хиляди здрави деца.

Общи условия

Активация на акаунт