Какво се случва с кърмата при болест на майката

  • 470
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 014
Продължаваме да си боледуваме и да се лекуваме с бебчо от грип вече 3-ти ден.
В дългите дни прекарани вкъщи започнах да се замислям за някои въпроси относно кърменето при боледуване на майката. Ако само бебето е болно е ясно - задължително се кърми, за да получи имунни тела и т.н. Когато обаче и майката е болна (както е в нашия случай), какво става с кърмата? Знаем, че в кърмата се отделят токсини, затова например не е хубаво да се отслабва драстично по време на кърмене. А когато майката е болна също се отделят токсини, обложеният език означава точно това. Да не говорим, че за три дни боледуване съм свалила 1,5 кг. (може и да е само от течности, макар да не вярвам, наливам се постоянно с вода и чай).
Може и притесненията ми да са неоснователни, но когато започнеш да мислиш и премисляш ... Ако някой има инфо нека го даде. Надявам се, да ме убедите, че греша и спокойно да си кърмя бебчо.
Много е лош този грип, момичета. Пазете се!

# 1
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
аз смятам,че няма нищо притеснително в това,напротив ти му осигуряваш допълнителни имунни тела
Човешкото мляко също се променя и за да защити вашето бебе срещу микроби. Това е особено важно през първите шест месеца от живота му, докато неговата все още незряла имунна система постепенно изгражда негов собствен запас от елементи, борещи се с бацилите, или иначе казано имуноглобулини. Вие му ги осигурявате чрез млякото си през цялото време, докато кърмите. Ако вие или бебето ви сте изложени на микроб, млякото ви започва да произвежда антитела, които предпазват бебето от същите тези микроби. Белите кръвни телца в млякото ви произвеждат специален протеин, който покрива вътрешностите на бебето ви, като предодвратяват преминаването на вредни бацили от чревния му тракт в кръвообращението му. Концентрацията на антитела в млякото ви всъщност се увеличава, когато детето ви расте и суче по-нарядко, като по този начин продължава да осигурява защита през цялото време, докато суче.
цитирано от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13562 а в библиотека има още статий по въпроса

# 2
  • София
  • Мнения: 830
Аз също съм болна. Мнооого гаден е този грип. Но не мисля, че нещо и има на кърмата ми. Даже си мисля, че то така или иначе съм напълнила с бацили около нея, поне сега да и предам антителата. Но забелязвам че кърмата е по-малко от обикновено. Тъй че отивам да се наливам с чай. И докато сме на темата... има ли билки които не трабва да се пият под формата на чай докато кърмиш. Говоря за по-разпространените. Знам че ментата не бива да се дава на малки деца (нещо заради белите дробове беше), но не знам дали това важи и за кърмата.

Последна редакция: пт, 10 мар 2006, 14:00 от Elena_Ch

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами всъщност това , което си написала, е точно обратното WinkКогато само бебето е болно - кърмата на майката не съдържа нищо по-различно от имуноглобулините А, които по принцип предаваме на децата си с нея.Когато обаче и майката е заразена, тялото й се бори с конкретния вирус, изработвайки имунни тела от друг тип, пригодени да морят точно и конкретно агресора.Предавайки с кърмата тези тела на бебето, майката го предпазва по възможно най-добрия начин, измислен от природата - все едно му дава готов имунитет, изработен за него от майчиното тяло.Така бебето може и въобще да не се разболее, все едно са му били ваксина Simple Smile
За токсините не се притеснявай чак толкова, наистина по-добре да запазиш с кърмата си бебето здраво, отколкото после да го тъпчеш с лекарства - в тях има повече токсини със сигурност!

# 4
  • Мнения: 1 014
Мисля, че съм чела точно тук в библиотеката, че захапвайки зърното бебето предава чрез слюнката си вируса и така се задейства механизма за изработване на антитела от майката, които съответстват на конкретните нужди на бебо. Дори си спомням заключението, как майката - природа е помислила за всичко. Съжалявам, сега не мога да го намеря, за да цитирам.
Предавайки с кърмата тези тела на бебето, майката го предпазва по възможно най-добрия начин, измислен от природата - все едно му дава готов имунитет, изработен за него от майчиното тяло.Така бебето може и въобще да не се разболее, все едно са му били ваксина Simple Smile
Така е, няколко пъти аз съм била болна и той не се е разболявал. Сега обаче, се разболяхме едновременно и ми беше необходимо "технологично" време за изработване на ваксината. Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Мисля, че съм чела точно тук в библиотеката, че захапвайки зърното бебето предава чрез слюнката си вируса и така се задейства механизма за изработване на антитела от майката, които съответстват на конкретните нужди на бебо. Дори си спомням заключението, как майката - природа е помислила за всичко.

Виж това пък аз не съм го чела, но има логика.Трябва да се поровя дали е все едно и също дали майката е действително вече болна или само чрез кърменето изработва и предава антитела Thinking

# 6
  • Мнения: 1 586
Вярно е това, белинда Simple Smile. Не знам дали и къде в нашата библиотека го пише, но ето ти бърза справка от сайта на Ла Лече:
http://laleche.org/FAQ/prevention.html

Общи условия

Активация на акаунт