Когато цикълът е твърде дълъг

  • 8 271
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 489
Искам да споделя моите впечатления и опит с дългия цикъл.
След направената ми операция цикълът ми беше около 36-38 дни.
Навсякъде четях, е било нормално до 42 дни да бъде цикълът.
Тоест при цикъл 36 дни овулацията се пада около 22 ден.
При стимулацията с клостилбегит се скъси някъде с около два дни и стана около 34.
Правила съм общо 18 стимулации със клостилбегит, всички от които неуспешни. Уж се появяваха фоликули, които обаче се пукаха твърде късно. Предишния ми лекар ме викаше около 5-6 пъти в месеца да ми гледа фоликулите и все казваше - нещо не растат, малки са. Прегледът при него струва 25 лв, така че смятайте.
На този му надуших отношението към пациентите, но все се надявах да бъркам.
Така или иначе го смених. Та последния лекар, при когото ще раждам /живот и здраве/ и при когото се лекувх последните две годиними каза, че обезателно трябва да скъсим цикъла, защото ми обясни, че при такъв дълъг цикъл матката няма да е адекватна да приеме евентуалния ембрион.
Освен това доста се съмняваше в качеството на яйцеклетките при такъв дълъг цикъл - на тях им е липсвал хормон, който да ги накара да узреят своевременно.
Освен това без стимулация при мен се появяваше нещо като фоликул, който обаче въобще не узряваше и накрая се превръщаше в киста - това се дължеше на хормоналния дисбаланс.
Та затова ставаше въпрос - до колко вашите лекари определят дългия цикъл като нормален?

# 1
  • Мнения: 3 376
Моят цикъл е по-дълъг и по-непредсказуем от твоя - между 35 и 45 (даже 50 дни). Честно казано никой лекар до сега не е обръщал особено внимание на мойте притеснения с цикъла. Имаше една гинеколожка, която здраво ме беше наплашила с тоз цикъл - че не узрява като хората яйцеклетката и т.н. Беше почнала да ме лекува с Диане32, но малко след спирането на Диането пак се развали цикълът. Аз обаче скоро след това почнах да ходя при друга гинеколожка, която много много не се вживяваше в причините за дълъг цикъл. Да си призная, на мен така повече ми харесваше, защото ми беше по-спокойно Embarassed Сега като правя вече и опити за зачеване, гинеколожката ми изписа Дуфастон, но не и изследвания на хормони за да се види причината за дългия цикъл.

# 2
  • Мнения: 2 489
Ами всеобщо е мнението, че дългият цикъл не е никакъв проблем, може би когато жената забременява безпроблемно.
Обаче както е при теб според мен си е проблем.
Ами не съм лекар, да давам диагнози, но този дуфастон е за лутеалната фаза, при теб явно овулацията не е както трябва, затова се забавя цикъла. Май първата ти лекарка е била права.
Според мен ти трябва лечение за първата фаза - образуването на фоликула.
Хич не ми се иска да го напиша, но от личен опит знам, че повечето лекари нямат необходимите качества да лекуват стерилитет. Разчитат на случайността и на общо приетите правила, които обаче при различни хора не помагат.
Аз съм изчела невероятно количество информация, главно от чуждестранни източници и световни светила и се хващам за главата още повече.
Другото, което ме учудва, примерно при мен - клостилбегитът ми помагаше за овулацията обаче ми изтъняваше лигавицата на матката и в крайна сметка - има овулация, но е невъзможно да се задържи ембрион.
Сигурно сте прочели, че клостилбегитът действа антиестрогенно, тоест спомага за образуването на фоликул, но "съсипва" лигавицата на матката. За съжаление има лекари, които не са чували за Puregon, Metrodin и другите фоликостимулиращи препарати.
Вярно е, че са доста скъпи, но след като се оказва, че единствено те могат да помогнат /не при всички де/ какъв е смисълът от някакво друго напразно лечение.
Наистина съм страшно разочарована от много лекари!

# 3
  • Мнения: 3 376
Да, съгласна съм с теб, Съни, че в моя случай не е добре да се оставят нещата дълго на случайността. Определено още този месец ще си пусна изследване на 5те репродуктивни хормона, за да мога с него да атакувам вече докторите, които го дават прекалено спокойно и оптимистично.

Все пак ме озадачи предположението ти, че най-вероятно трябва да се предприеме лечение на 1вата фаза, за да се образува качествен фоликул. На мен ми изписаха Дуфастон, а той не е ли за 2рата фаза точно? И какво лечение се предприема за 1вата фаза - Клостилбегит ли? Аз мислех, че той също е прогестеронов препарат?

Всъщност, сега докато пиша се сетих, че първата ми гинеколожка също изказа подобно предположение на твоето, но тогава бях прекалено малка за да искам деца, и не обърнах особено внимание.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 383
При мен ситуацията е 50:50. Ако единия месец цикълът ми продължава 30-31 дена, то следващия месец закъснява и се появява М между 35-41 ден. Още преди да забременея за първи път беше така и сега продължава... Но все пак бебка я направихме по средата на цикъла, който обикновено е от 30 дни. Може би е чиста случайност, а може наистина да има проблем с овулацията при по-продължителен цикъл. Гинеколожката ми беше казала, че цикъла лесно се регулира с противозач.таблетки, но след като ги спреш - няма гаранция...

Общи условия

Активация на акаунт