Цветарки дайте да обменяме опит!

  • 98 763
  • 795
  •   1
Отговори
  • Мнения: 245
Мисля си,че би било добре да има и такава тема,та като някой има проблеми с цветята да намери разрешение тук! Hug
Имам доста цветя,имам и опит,но много неща и ми убягват,та въпроса ми е Дифенбахията доста ми е поуголена как да стимулирам избиване на издънките или пък може да има варианти да а посгъсна малко newsm78

# 1
  • Мнения: 1 493
Dieffenbachia (Дифенбахия)
 

Семейство - Araceae  / змиярникови /
Дифенбахията е многогодишно тропическо растение с високи месести стъбла и едри овални листа – при разновидностите на Dieffenbachia amoena. В продажба се намират и дребнолистни сортове – Dieffenbachia picta.
Сокът на дифенбахията е отровен и може да причини лек сърбеж на кожата или дразнене на лигавиците!
През лятото светлината трябва да не е пряка, а през зимата преместете цветето на добре осветено място. През лятото се полива по-обилно, а през зимата оскъдно. Тори се според условията, с тор за листно-декоративни растения. Листата могат да се бършат с влажна кърпа.
Долните листа често изсъхват и трябва да се отстраняват. При недобро гледане или просто от възрастта видът на растението се влошава. В тези случаи то лесно се размножава – отрежете върха и го вкоренете във вода, същото може да направите и с части от стъблото с поне 2-3 възела, а от останалото в саксията пънче ще се развият нови разклонения. 

# 2
  • Мнения: 245
Dieffenbachia (Дифенбахия)
 

В тези случаи то лесно се размножава – отрежете върха и го вкоренете във вода, същото може да направите и с части от стъблото с поне 2-3 възела, а от останалото в саксията пънче ще се развият нови разклонения.

кой месец е най-удачен за размножаване?

Последна редакция: вт, 07 мар 2006, 01:14 от nelsan

# 3
Аз също имам много uветя,много тие xyбава темата.Сега съм на тема бълконски.А до въпросъти,ЕФРОСИНА ,ТИ НАПИСА ВСИ4КО.  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet newsm51 4470 smile3525

# 4
  • Мнения: 245
Какви са ти балконските?Мойте са само стайни и не би било лошо да се сдобия и с такива.  bouquet

# 5
  • Мнения: 1 493
Пролетта / март, април / е най-удачното време .

# 6
  • Мнения: 2 257
Хубава тема, особено за "цветарки" като мене  Wink
Пренесла съм 2 стръка здравец от БГ чак във Флорида. Засадих единия през Юли (2005)-хвана се, другия умря. Въпросът ми е - кога да го присадя? Сега е в саксия, кръгла, широка като чиния стандартна (ама че обяснение!), има около 15 листа. Искам да го сложа в съндъче, за да се разпространи нашироко. Освен това стъблото му все излиза над почвата, колкото и да го затрупвам, то си се показва над нея и ме е страх да не се прекърши. Какво да го правя, за да го опазя - много ми е мил и скъп тук здравеца. Heart Eyes Благодаря!

# 7
  • Мнения: 1 493
Не се притеснявай, ако прекършиш стеблото на здравеца, просто го засади и то ще се прихване. Така се размножава. Стеблото винаги изкача над земята .

Geranium (Здравец)
 

Семейство Geraniaceae/здравецови
Родина – Южна Африка
Издръжливо многогодишно растение, което се отглежда като почвопокривно в бордюри, селски градини с дървета и алпинеуми, пред и задблокови пространства, а също така и в сандъчета на терасите. Някои сортове образуват туфи, които “задушават” плевелите, а цветовете и листата на други са пъстри и особено ефектни на слънце. Макар и в голямо разнообразие от видове и сортове, малко са растенията, които да са толкова леснорастящи и издръжливи на сушата. Много видове губят листата си през зимата, но има и видове, които целогодишно покриват почвата.
Листата са разделени на три, дълбоко нарязани, а цъфти в бели, розови, сини, бледоморави, и червени багри, венчелистчетата са с ярко изразени жилки.
Вирее на слънце или сянка в зависимост от сорта. До май месец може да го отглеждате на закрито, но лятото задължително го изнесете навън. Зимува при температура от около 8 С.
Лятно време поливайте обилно и торете всяка седмица. Най-подходящо време за присаждане е март. Необходима е почва с добри дренажни свойства. Размножаването става август – чрез резници. Важно е мястото на разреза да е добре изсъхнало преди да се засади. Възможно е засаждане през януари чрез семена, както и чрез разделяне на туфи есенно или пролетно време.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Аз имам дървовидна дефенбахия и на третата година имаше 5 - 6 разклонения, не съм обърнала внимание обаче в кой сезон се появяват. Понеже ми достигна тавана, миналата пролет я отрязах и оставих най-голямото и близо до почвата разклонение. Върха засадих в друга саксия, стъблото нарязах на части около 20 см и също направо засадих в почва. Не очаквах, но всички се хванаха. За съжаление измръзнаха при ниските температури през януари и сега се чудя как да ги възстановя. Не съм използвала специална почва. Иначе за дървовидната е естествено стъблото да се оголва. Най-красиви са за мен на втората година, когато са доста големи, но старите листа още не са започнали да падат. Между другото, дефенбахията е отровна, така че дръжте бебоците далеч от нея.

# 9
  • Мнения: 245
cleare в никакъв случай не я вкарвай на топло,рязката промяна в градусите морят цветята най-бързо,поливай я съвсем малко с хладка престояла вода и я остави там,където е била.Лятото я понатори с препара.Аз така съм спасила доста от измръзване.А лятото я изкарай на терасата при подходящите условия. Peace

Последна редакция: вт, 07 мар 2006, 13:14 от nelsan

# 10
  • Мнения: 245
А Бенджамина през кой месец се укореяваше.Бях засекла,че само през един летен месец се хващаше,ама забравих през кой newsm78

# 11
  • Мнения: 243
Аз моя Бенджамин го захванах преди месец, и засега много добре се развива  Laughing

# 12
  • Хасково
  • Мнения: 993
Бенджамин съм захващала и на пролет/март април/ и юли месец.
Аз практикувам така отрязвам връхче на клонче около 3-4 мах. листа и го слагам във вода да се окорени.
Така имам разсадени по 5 бенджамина.
След окореняването посаждам в саксия с не голям диаметър.

# 13
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
И аз съм на тема балконски цветя.
През лятото си пълня балкона с мушката,сакъзчета,петунии,гуцмании и вербинки
До към края на април ще съм засяла всичко
Ако има мама от варна с алби и и се подаряват като разсажда нека ми се обади,моля.
Тая година уморих всички без една.Пратих ги в офиса на мъжа ми и те умерли  Cry

# 14
  • София
  • Мнения: 11 102

Имам дифенбахия на 5 години !  Наистина лесно се гледа! Много си я обичам, тя е моята гордост !  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт