Завишена/ускорена утайка

  • 25 338
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 769
Днес правих профилактични изследвания на децата. СУЕ-то им е ускорено. На дъщеря ми е 27, при норма 25, а на сина ми - 31.
Някой знае ли какво означава това? Не мога да се свържа с лекарката ни (едва утре ще се чуем), а неведението ме притеснява. Останалите неща били в норма (получих информация за резултатите по телефона).
Ще съм много благодарна на всеки, който знае нещо по въпроса!

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Били са са малките хлапета скоро болни?

Сега как се чувстват?

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 526
Аз знам, че ускорената утайка означава някакво възпаление. Може ако са били скоро болни или настинали да е от това, както те е питала Шани.

# 3
  • Мнения: 8 769
Били са са малките хлапета скоро болни?

Сега как се чувстват?
На първи въпрос-да. Кейти изкара отит преди две седмици, сега има сополи и кашля. Филип имаше висока Т два дни, по всяка вероятност от зъби. Сега и той покашля и има сополи.
На втори въпрос: сега като цяло са бодри и диви. "Каката" е спряна от градина, защото тази зима вече ми дойдоха в повече болестите и на двамата Crazy
Аз знам, че ускорената утайка означава някакво възпаление.
Възпаление на кое?А колко време след болестта утайката е ускорена? Уф, ще се заредя с въпроси за доФторката май... newsm78

# 4
  • Мнения: 2 731
Не е добре да е ускорена утайката .Мисля че до една седмица след заболяването трябва да е нормална .А ти сигурна ли си че 25 е нормалната аз знам за 12  но може да зависи и от лабораторията ако референтните им стойности са толкова .Обикновено при нас когато е ускорена има някаква бактериална инфекция и винаги пие антибиотик Tired.Най -добре се консултирай с лекарката и пусни след една две седмици други изследвания .
Пиши какво ти е казала ако може .Жела я ти успех и да нямат проблем малките сладури  bouquet

# 5
  • Мнения: 666
 Доколкото знам референтните стойности при СУЕ са до 16 , вашата е ускорена понеже сте били скоро болни най- вероятно от това е докато утайката влезе в нормални граници може да мине и месец, друга причина е грешка в анализа на лабораторията

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Скорост на утаяване на еритроцитите /СУЕ/.


Тя се измерва в милиметри на час. По метода на Вестергреен нормалната СУЕ у мъжете за първия час възлиза на стойност под 8 мм,а за втория час - до 15мм. Съответните стойности у жените са до 9 мм и до 18 мм. По метода на Панченко /за първия час/ стойностите на СУЕ са до 12 мм за мъжете и 15 мм за жените. Тези стойности са нормални и физиологични. Промените в СУЕ са показателни за развитие на болестен процес в организма. Т.н. физиологично ускоряване на СУЕ се среща по време на мензис, бременност, след раждане. По-редко СУЕ е забавена /напр. при хронична обструктивна бронхо-белодробна болест /ХОБББ/ с хронично белодробно сърце хронична сърдечна недостатъчност/.[/i]


...може при децата да са други референтните ст-тите... Rolling Eyes


Значи щерката ми, когато имаше над 100 СУЕ при вирусната пневмония, нормализира стойностите за около 3-4 месеца. Този показател бавно спада!

ТУФ - пиши пак какво е казала д-рката и как са децата?

# 7
  • Мнения: 8 769
Благодаря ви, момичета! Преди малко говорих с педиатърката ни. Каза, че няма страшно, и че стойностите не са притеснително високи. След обяд тя е на работа, ще вземе изследванията, и ще говорим по-подробно.
Шани, благодаря ти за линка! Успокоих се! Децата са добре, беснеят, бодри и в добро настроение са. Кашлят къртеща кашлица и им тече по някой и друг сопол. Crazy

# 8
  • Мнения: 5 391
Знам, че завишените стойности на СУЕ се нормализаират доста бавно, въпреки че например възпалението вече е отминало.
Вчера си правих пълна кръвна картина и на резултатите пишеше, че при хора до 50г. възраст е нормално да е до 12, а над 50г-до 15.Така че децата попадат в тази първа групичка.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Туфи, първо - не е много ускорена утайката.. Александра е имала 55 при стрептококова инфекция. Второ - утайката е показател, който може да се възстановява и месец, два... Щом са били болни, отит пък особено - съвсем нормално е да е ускорена утайката.. И още нещо да напиша... понякога зависи как лаборанта мери. Мога да ти дам пример как се допуска грешка.... Утайката е скоростта, с която се утаяват еритроцитите за единица време. Едно време са мерили на 1-ва и на 2-ра минута. Ако не се отчете резултата на 1 минута, а по-късно може да се отчете с по-висока стойност. Не казвам, че е грешка, но все пак хора работят в лабораториите, възможно е да се допускат и грешки. Това ми го обясни лекарката след като в 3 последователни дни в 2 различни лаборатории измериха следните стойности 45 - 55 - 44.... Не е възможно от 55 да падне на 44 за един ден. Първия и третия резултат са мерени в една лаборатория и са близки като стойност...
Не се притеснявай, ще си влезе в нормата, но по-бавно отколкото очакваш ти... Wink

# 10
  • Мнения: 599
Щом кашлят и имат сополи, ясно е Simple Smile Не се тревожи, първо може да не е отчетена вярно, а второ - не е толкова ускорена, при всички възпаления е така. А нормата за деца  е до 15 мм/час.

# 11
  • Мнения: 8 769
Макар и с месец закъснение-много ви благодаря за отговорите!
След като сесрещнах с лекарката, тя каза, че при такива резултати обикновено се изписва антибиотик, но тъй като нито тя, нито аз сме им привърженик, и имайки предвид състоянието на децата, не предприех нищо. Освен хомеопатичното лечение в същност. Следващата седмица децата бяха добре. Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 13 200
Супер! Браво! Много се радвам, че всичко вече е ОК Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт