проблем с кърмата

  • 585
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 885
Моля ви да ми помогнете,имам проблем с кърмата.От няколко дни е водниста и в малко количество,намаля ми почти наполовина.Моля ви даите ми съвет как да я подсиля и увелича,а след няколко хранения с фризолак понякога отказва да ме захапе.Какводаправя?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За да можем да сме ти наистина от помощ, трябва да уточниш няколко неща - по какво съдиш, че кърмата е намаляла? Цедиш ли се? Как храниш бебето - на гърда или с шише? Кога даваш добавката - преди или след кърмене? В какво количество и на всяко хранене ли или на определени хранения? Повече подробности за начина ви на кърмене - в другата тема писа, че се храните през около 2ч - а нощем папате ли, колко пъти? Вода, чайчета - даваш ли и в какво количество? Бебето как суче - лакомо, сърди ли се на гърдата? От едната или двете гърди даваш на всяко хранене? Биберон-залъгалка ползвате ли?

# 2
  • Мнения: 885
За да можем да сме ти наистина от помощ, трябва да уточниш няколко неща - по какво съдиш, че кърмата е намаляла? Цедиш ли се? Как храниш бебето - на гърда или с шише? Кога даваш добавката - преди или след кърмене? В какво количество и на всяко хранене ли или на определени хранения? Повече подробности за начина ви на кърмене - в другата тема писа, че се храните през около 2ч - а нощем папате ли, колко пъти? Вода, чайчета - даваш ли и в какво количество? Бебето как суче - лакомо, сърди ли се на гърдата? От едната или двете гърди даваш на всяко хранене? Биберон-залъгалка ползвате ли?
Почвам да ти отговарям навъпросите 1.Последните 2 седмици сеизцеждам през няколко дни и отначало количеството на кърмата беше110г,апоследните няколко пъти е 80-85 най-много,а добавката я давам 1-2 пъти на ден след като се нахрани,отначало изяждаше 10-20г,а сега изяжда по 50-70г.през ноща става през около 3-4 часа,много рядко през5-6часа(досега 1-2 пъти)храня го иот двете гърди защото едната като я изцедя има най много 10г кърма.Ползваме и залъгалка,а сега прочетох че това може би е причина да не суче както трябва.Снощи като се изцедих кърмата беше водниста,а не с плътен цвят както по-рано.Какво да напрявя?Благодаря ви за помоща предваритрелно,че съм много притеснена.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дотук няма нищо, което да свидетелства за намаляла или недостатъчна кърма Grinning Цеденето не е и никога не е било достоверен начин да прецениш колко кърма имаш, понеже зависи от много неща - от това колко умееш да цедиш, от моментното ти състояние, т.е. дали ще успееш да задействаш рефлекса на потичане (а познай какво става, ако си притеснена колко ще изцедиш този път, защото предния път е било по-малко Wink) и т.н. Освен да те стресира, такова цедене не ти помага с нищо.
Цветът на зрялата кърма е синкаво-воднист - а когато се изцежда съвсем малко количество, изцеденото обикновено е само предното мляко, което е по-богато на лактоза и по-бедно на мазнини. Така че не си прави изводи от това Wink
Достоверен показател за достатъчно кърма са само мокрите памперси (не аканите!) и общото наддаване на бебето, нищо друго - нито начина, по който си усещаш гърдите, нито колко успяваш да изцедиш, нито факта, че бебето понякога може да се сърди на гърдата.
Ако имате около 5 добре напишкани памперса за 24ч и не даваш допълнително вода или друга течност, тогава нямаш основание да се съмняваш за количеството кърма. Понякога бебетата вечер са неспокойни и искат да сучат много често,буквално през половин час, като се държат неспокойно, дърпат се от гърдата, слред малко пак сучат и така в продължение на няколко часа. Това е нормално поведение и няма връзка с намаляване на кърмата - просто трябва да се запасиш с търпение,да даваш гърдата и да се посветиш на бебето за тези периоди, без да се нервираш (доколкото е възможно).
На този етап много бебета започват също така да сучат много кратко на гърдата и майките имат чувството, че нищо не са изяли и си седят гладни - обаче памперсите и наддаването показват друго Wink
При всички случаи би помогнало да махнеш или поне сериозно да ограничиш употребата на залъгалката (само след хранене), да кърмиш основно около съня на бебето,т.е когато е още сънено и суче по-продължително, да опиташ даприлагаш компресия на гърдата,докато бебето суче (тук е описано как се прави - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683), да опиташ за известно време лактогонен чай и да спреш да даваш добавка. Фактът, че бебето е изяждало само по 10-20гр показва, че просто не е било гладно, а е проучвало какво му даваш Wink Но навиците се затвърждават бързо и лесно ще свикне да чака шише - затова по-добре да не стигате до това положение.
Просто се успокой - всичко е наред, само трябва да си повярваш, че наистина се справяш чудесно Hug

# 4
  • Мнения: 885
благодаря ви много,доста ме поуспокоихте

Общи условия

Активация на акаунт