Правилно ли постъпвам?

  • 1 735
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 379
Отново се обръщам към вас за съвет!

Предложиха ми много хубава работа с по-високо заплащане от настоящата ми работа и високо ниво на стабилност, с възможности за израстване и относителна самостоятелност за вземане на решения и управление на екипа, който ще ми бъде подчинен. Да, НО...
- няма да мога да ползвам намаленото работно време, което ползвам сега
- няма да имам такова гъвкаво работно време каквото имам сега
- няма да имам тази свобода на действие, която имам сега
- ще работя в 20 хилядна компания, а сега работя в екип от 6-7 души
- няма да мога да се обадя, че днес няма да ходя на работа, просто защото не съм на кеф или да кажа от днес за утре, че ще отсъствам
- няма да мога да изляза на обед и да се върна малко преди края на работното време, без да давам кой знае какви обяснения
- няма да има къде да паркирам колата си Sad
- ще имам 10 души подчинени, но и толкова началници, а сега имам само един началник и той ми е приятел

Разбира се, хубавото на новата работа е, че ще имам стабилен ръст на заплатата, хубави бонуси, сериозна стабилност и т.н. А на настоящата ми работа има относителна нестабилност (на пазара, съответно на работата и заплатата ми), вероятност след половин година например да взимам наполовина на сегашната ми заплата (но и възможност да взимам двойно).

Но най-важното е, че със сегашната ми работа мога да отделям повече време на детето си и да му обръщам повече внимание, а ако приема новата работа ще трябва да излизам сутрин в 8.30 и да се прибирам в 18.00. Това означава, че в общи линии ще ми останат уикендите за детето  Sad Мисля, че ако приема новата работа, това ще е компромис с детето ми и с моята същност (аз държа повече на свободата отколкото на парите). Но в същото време там поне заплатата е сигурна и със сигурен ръст (а в момента само аз нося пари в къщи).

Какво ще ме посъветвате? Трябва да кажа след 2-3 часа какво решавам...  Cry

# 1
  • София
  • Мнения: 2 249
Не знам какво да ти кажа. Много трудна дилема и разбира се само ти можеш да я разрешиш. Аз лично сигурно щях да се откажа от предложението, защото времето, което прекарвам с детето ми е много голям приоритет. Като програмист мога да имам много по-добре платена работа от сегашната, но именно заради причини, които и ти си изложила, предпочитам сегашната. Но това съм аз, в смисъл, не бих се чувствала добре по другия начин. Трябва сама да прецениш, как решението което ще вземеш, ще ти се отрази вътрешно. Защото, ако сега откажеш, а после все съжаляваш и се чувстваш неудовлетворена, едва ли ще е добре на теб, а и на детето ти. Седни и си напиши всички за и против и съответно си представи как ще се чувстваш след едното или другото решение. В крайна сметка, детенцето ти се нуждае от една усмихната и доволна мама!

# 2
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Аз от един месец вече работя от 10 до 18, т.е. виждам бебо сутрин до 9 и вечер ит 19 до 20. От няколк дена ме е налегнала една тъга, че малко го виждам и по този начин ще пропусна много ценни моменти от живота му ( ако не съм с него, когато си каже 1вата думичка или пък направи първата стъпка). Но се успокоявам с факта, че бебо от друга страна има майка, която е високо ценен кадър във ф-та в която работи и взима доста прилична сума, с тенденция за увеличаване. Има майка, която е самоуверена млада жена с перспективи и амбиции.
Аз твърдо вярвам, че семейството  и детето ми са на първо място и при евентоален конфлик на интереси между двете бих избрала тях. Но при теб става въпрос просто за по-ангажираща и по-отговорна работа, която обаче вероятно ще ти носи по-голямо удовлетворение, а през уикендите ще се стараеш да прекарваш възможно най-много време с бебчо и тати.
Във твоя случай поне таткото гледа малкия, което си е едно успокоение за мама, която трябва да изкарва прехраната вкъщи.
Но каквото и да кажа аз - решението си остава твое. Постъпи както ти диктива разума (Сърцето не винаги подтиква към правилните решения).
Успех!

# 3
  • Мнения: 673
Това наистина е дилема. Едва ли очакваш от нас да ти кажем: направи това или избери другия вариант. Просто искаш да споделиш. Успех в решението ти и бъдете щастливи  Grinning

# 4
  • Мнения: 473
За съжаление не мога да ти дам съвет - мога само да те окуража и да ти пожелая сили да вземеш ти най-доброто решение за теб и семейството ти. УСПЕХ

# 5
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Iva_D
Не знам какво да ти кажа. Много трудна дилема и разбира се само ти можеш да я разрешиш. Аз лично сигурно щях да се откажа от предложението, защото времето, което прекарвам с детето ми е много голям приоритет. Като програмист мога да имам много по-добре платена работа от сегашната, но именно заради причини, които и ти си изложила, предпочитам сегашната. Но това съм аз, в смисъл, не бих се чувствала добре по другия начин. Трябва сама да прецениш, как решението което ще вземеш, ще ти се отрази вътрешно. Защото, ако сега откажеш, а после все съжаляваш и се чувстваш неудовлетворена, едва ли ще е добре на теб, а и на детето ти. Седни и си напиши всички за и против и съответно си представи как ще се чувстваш след едното или другото решение. В крайна сметка, детенцето ти се нуждае от една усмихната и доволна мама!


И аз мисля като теб. Точно защото си пресметнах всичките за и против в крайна сметка смятам, че ако приема предложението, това ще означава постоянно да съм с чувството, че крада от времето с детето си и това ще ме направи една неудовлетворена майка, изобщо ще се отрази на работата и на семейството ми.

В крайна сметка предпочитам спокойствието на сегашната си работа, отколкото парите на новата.

# 6
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Valery
Но при теб става въпрос просто за по-ангажираща и по-отговорна работа, която обаче вероятно ще ти носи по-голямо удовлетворение, а през уикендите ще се стараеш да прекарваш възможно най-много време с бебчо и тати.


Не е точно така - сегашната ми работа ми носи много голямо удовлетворение и всъщност работя точно това, което искам. Новата работа ще ми донесе стабилност, каквато в момента нямам на сегашната си работа (поради нестабилност за целия ни бизнес, а не нещо друго). Ако имах тази стабилност и тук, не бих се чудила и за миг.

# 7
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Цитат на: SZA
Цитат на: Valery
Но при теб става въпрос просто за по-ангажираща и по-отговорна работа, която обаче вероятно ще ти носи по-голямо удовлетворение, а през уикендите ще се стараеш да прекарваш възможно най-много време с бебчо и тати.


Не е точно така - сегашната ми работа ми носи много голямо удовлетворение и всъщност работя точно това, което искам. Новата работа ще ми донесе стабилност, каквато в момента нямам на сегашната си работа (поради нестабилност за целия ни бизнес, а не нещо друго). Ако имах тази стабилност и тук, не бих се чудила и за миг.

Ами в крайна сметка ще се окаже,че дилемата не е чак толкова заплетена. Щом работата ти носи и удовлетворение от самата работа + възможност за време със семейството + доход  = по-добрият избор явно Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 3 885
Само да вметна, че стабилност и 10 началника на главата за мене са несъвместими понятия.

И времето за форума отчитай. Дали ще остане изобщо.

Не може ли да пробваш за два-три месеца на новата работа и ако всичко е добре, да останеш. А ако не става дасе върнеш на старата. Или шефа не ти е чак такъв приятел?

# 9
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Взе ли решението вече? Не можах да се включа по-рано, че с Кайо му подремнахме малко Wink Но все пак да кажа и аз... Естествено най-добре ти ще прецениш, но аз на твое място май бих запазила старата работа. Просто не се кефя на мултинационални компании в които просто се изгубваш, защото си само част от една огромна машина. Да, факт е, там има стабилност... ама това пък да знам, че над мен има 1000 човека... малко ми е клаустрофобично. Е, сигурността и стабилността са хубаво нещо ама.. аз бих ги жертвала...  за нещо по-уютно и по-креативно като работа... Пак казвам АЗ. Не натрапвам мнението си... просто споделям моето виждане.
НО каквото и да решиш - за Гогата винаги ще намираш време и недей да се кориш, че видиш ли си избрала едното или другото и по някакъв начин си го ощетила ... Ти си най-добрата майка на Гого и това е! Успех ти желая и пиши какво си решила!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравей SZA, съвет не мога да ти дам, решението ще вземеш ти сама, но искам да споделя с теб моя опит по този въпрос. Когато дъщеря ми беше на 8 месеца се наложи да се върна на работа на цял работен ден - отсъствах от къщи от 8.30 до 18.30ч. Реално я виждах за час, час и половина вечер. Не бях с нея когато проходи, не бях с нея когато и избиха зъбките, въобще пропуснах много ценни моменти, за което още се упреквам, въпреки че тя вече е голяма /почти на 4 годинки/.
Сега имам второ дете и за нищо на света не искам да пропусна тези скъпоценни мигове.
Желая ти успех и каквото и решение да вземеш, ако ти си убедена че е правилно, значи то наистина е такова Grinning

# 11
  • Мнения: 2 529
Здрасти готина Мамо Wink

И аз късно виждам темата, но да кажа, ако позволиш и моето мнение. Ясно е, че твоята дилема не е да работиш или не, а просто дали да смениш една работа с друга, докато бебчо е още толкова малък и ти би искала да си повече време с него.
Въпросът има много страни. За себе си бих казала, че ще взема предвид и това, че един ден синът ми би се гордял повече с добре  поставената професионално мама. Също така, че ще може да прекарва доста време с татко си пък, което е много важно за връзката син-баща...
След като Емил мине годинката (или две годинки) и аз започвам усилено да търся нова работа и ти завиждам малко, че имаш такива предложения, защото едва ли пред мен ще са отворени много врати като загубила тренинг майка с малко дете Sad

Успех каквото и да решиш имаш моята подкрепа Grinning

# 12
  • sofia
  • Мнения: 482
Към мамата-геройня!!!

И аз доста се позамислих върху казуса, решенията ми се меняха като прочитох всяко едно мнение. Мислих, мислих и виж какво измислих  Grinning . Но пак да му се невиди има АКО. Не ще пропусна условията, положителни и отрицателни страни на решенията.
Но не мога до пропусна съотношението пари-време, дали наистина чак толкова много си струва, и ти самата си убедена в това. Но като чета твоите мисли, като че ли везните клонят към сегашната ти работа.
Та аз до какво мнение стигнах :
Ти си млад човек, с образованието, ценза и стажа. От форума те познавам задочно, но ми звучиш като разбрана, добра и много амбициозна жена. Ако не си убедена в 100% ЗА новата работа - пропусни я! Със сигурност и за в бъдеще ще имаш и други такива предложения, та и по добри!!! А сега спри да се дерзаеш и се радвай на Гогата, защото той се е бебе, той сега расте с всеки изминал ден, сега е най-сладък и т.н., а работата си те чака цял живот.
Не забравяй че на новата работа със сигурност ще ти се налага не веднъж да оставаш след работно време, да ходиш я в събота, я в неделя да свършиш това-онова и т.н. Трябва да знаеш че е много важно разбрания шеф, защото аз на моята работа имах шефка, на която целия й живот беше работата, макар да има малки деца и мъж, винаги ме задържаше след работа поне по час и половина, два - макар че знаше че бях бременна, ходила съм на работа болна, с температура, изморена и т.н. Не искам да си спомням че ми става гадно. И никога не ме пускаше да излизам по-рано от работа, или ако ме пускаше след това ми го натякваше 100 пъти...А да не ти споменавям постоянното напрежение и стрес на който бях подложена. Затова искрено се надявам като му дойде времето да си намеря друга работа, която да ме удовлетворява напълно, както ти си в момента!
Успех и ще чакаме решението ти!!! Grinning  Grinning  Grinning

# 13
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Raya
Само да вметна, че стабилност и 10 началника на главата за мене са несъвместими понятия.

И времето за форума отчитай. Дали ще остане изобщо.

Не може ли да пробваш за два-три месеца на новата работа и ако всичко е добре, да останеш. А ако не става дасе върнеш на старата. Или шефа не ти е чак такъв приятел?


Ами да, във форума няма да мога да влизам вече така често, вероятно само от вкъщи вечер и събота-неделя Sad

Да, шефът ми ми предложи да отида на новата работа за 2-3 месеца и ако не ми хареса да се върна. Но дори и за 2-3 месеца не ми се ходи - точно в тези 2-3 месеца ми предстои да захранвам Гогата, имаме още ваксини, идва и зима - демек по-къс ден, детето ще спи по-дълго, следователно ще го виждам още по-малко...

Не знам...

Иначе отложих съобщаването на решението за понеделник, така че ми останаха още два дни да мисля. Но доколкото се познавам, вече съм решила, че не искам да напускам и в крайна сметка парите не са всичко.

# 14
  • Мнения: 3 379
Цитат на: MardiGras
Взе ли решението вече? Не можах да се включа по-рано, че с Кайо му подремнахме малко Wink Но все пак да кажа и аз... Естествено най-добре ти ще прецениш, но аз на твое място май бих запазила старата работа. Просто не се кефя на мултинационални компании в които просто се изгубваш, защото си само част от една огромна машина. Да, факт е, там има стабилност... ама това пък да знам, че над мен има 1000 човека... малко ми е клаустрофобично. Е, сигурността и стабилността са хубаво нещо ама.. аз бих ги жертвала...  за нещо по-уютно и по-креативно като работа... Пак казвам АЗ. Не натрапвам мнението си... просто споделям моето виждане.
НО каквото и да решиш - за Гогата винаги ще намираш време и недей да се кориш, че видиш ли си избрала едното или другото и по някакъв начин си го ощетила ... Ти си най-добрата майка на Гого и това е! Успех ти желая и пиши какво си решила!


Все едно слушам вътрешния си глас  Simple Smile

Ами още не съм съобщила решението си на новия работодател, но реших д аси остана на сегашната работа. сега трябва да реша как да го съобщя точно, тъй като вече им казах в четвъртък, че приемам, но още не съм подписала офертата, така че трябва да реша как ще кажа, че всъщност не приемам...  Confused

Общи условия

Активация на акаунт