пак за ЖК и изследванията...

  • 2 699
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 027
Здравейте!
Като начало извинявам се, че отварям тази тема  за пореден път, но при търсенето в архива излизат прекалено много теми и не мога да отсея от инфото това, което ме интересува.
Въпросът ми е следният:
ходя на частно при гинеколог в Шейново, искам той да ми проследява бремеността и занапред (на частно).
Той ми каза да се запиша и на ЖК (през здравната каса), за да ми излизат поне изследванията безплатни. Дотук добре. Въпросът е - когато отида при л. лекар и той ми даде направление за ЖК, оттам нататък какво следва? По-конкретно - в четвъртък съм на гинеколог, той ми каза, че ще ми назначи изследвания. Но ако отида в ЖК и кажа, че частният ми лекар ми е назначил такива и такива изследвания, то те ще ме приемат ли насериозно (заради това, че при него ходя на частно)? Въобще каква е процедурата - при всяка нужда от изследвания ли трабва да ходя за направление от л. лекар за ЖК или?
Доста объркано го написах, дано сте ме разбрали.
Предварително благодаря за отговорите!

# 1
  • Мнения: 7 718
Взимаш си талон от джи-пито, отиваш на гинеколог, не казваш нищо за другия лекар, регистрираш си бремеността и  ти правят нужните изследвания, а ти после ги показваш и на частния си гинеколог. Успех.

# 2
  • Мнения: 689
Мартея, аз ходя в поликлиниката там си записах гинеколог който ми пуска всички необходими изследвания без да е необходимо да ходя при личната.
Иначе и аз ходя на частно и ще продължавам, може да попиташ само най учтиво защо не ти пускат еди кое си изследване, а не да обясняваш че частния лекар ти е казал.
Успех

# 3
  • Мнения: 1 722
Има и друг вариант: имаш право да избереш личния лекар да ти проследява бременността. Тогава /уж/ ходиш при него на ЖК и той ти назначава изследвания - за да плащаш само по 2 лв. за вземане на материал. Или взичаш направление за хоспитализация от личния, после отидавш в поликлиниката при някой гинеколог, той ти прави картон и после без направление ходиш при него за ЖК и изследвания. И при двата случая си ходиш на видеозон на частно.

# 4
  • Мнения: 4 027
Ще е най-добре, ако наистина има такава възможност да ходя на ЖК при л. лекар. Не искам да ходя при друг гинеколог с направление - просто страшно съм се напатила от некадърни гинеколози и наистина ме е страх отново да не попадна на такъв. Дано само личният ми лекар да се навие да ми води ЖК. Това ще е най-добрият вариант, благодаря за идеята!

# 5
Не мисля, че следенето на бремеността от личния лекар е добър вариант. Личният лекар няма да има нищо против и дори ще е доволен ако се навиеш да ти следи бременността, защото взема допълнителни пари. Гинекологът е по-добрия избор, защото вече става въпрос за специалист в тази област.  Освен това имаш възможност да си избереш кой гинеколог да ти провежда ЖК. Личните лекари са много заети, тъй като имат по около 1000 пациенти и нямат много време. Съветът ми е да си вземеш направление от личния лекар за гинеколог, който да ти регистрира и следи бременността. Аз не постъпих така и  съжалявам. Постоянно чета какво са изписали и какви изследвания са проведени на другите бременни от форума и звъня да питам личния лекар -  остават ми 2-3 седмици до термина, а не са ми мерили досега таза, а преди половин месец ми казаха, че вече няма нужда да ходя на ЖК; скоро четох във форума за лекарство за почиствене на влагалището, за което личната лекарка не е чувала; в началото на бременността изтървах седмиците за порвеждане на трипъл тест и други подобни.  Женскатата консултация я провеждам във форума, добре, че има доста участнички от София, че ние тук сме ДИВА ИНДИЯ.

# 6
  • Мнения: 3 663
Цитат на: Lali
Взимаш си талон от джи-пито, отиваш на гинеколог, не казваш нищо за другия лекар, регистрираш си бремеността и  ти правят нужните изследвания, а ти после ги показваш и на частния си гинеколог. Успех.


Е точно така е Simple Smile Виж Lali как добре го е казала Simple Smile Пък току виж си попаднала на свястна лекарка и с напрвление Simple Smile
Успех Simple Smile

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
здравейте, в момента много се вълнувам от тази тема:-) Мисля, че не съм случила на добър гинеколог, защото до този момент /вече съм в средата на 4-тия месец/ не ми е предписал никакви изследвания. Миналата седмица аз поисках да си направя изследване за вагинален секрет и лекаря, при който съм записана на ЖК, ми написала талон за заплащането му.
В случая не става въпрос за 15 лева, но съм любопитна да науча има ли въобще някакви изследвания, които здравната каса ми покрива и как мога да науча кои са те. До този момент всичките ми посещения при ЖК минават в обикновен разговор при който ако аз се сетя да попитам за нещо може евентуално да ми отговорят. За съжаление никаква инициатива от страна на гинеколога Simple Smile
можете ли да ми кажете и какво е "трипъл тест"?

# 8
  • Мнения: 3 663
Alеgra, аз не знам точно какво влиза като безплатен пакет от здравната каса, може би има някой, който е по запознат ище каже. Мога да ти кажа на мен досега какво са ми правили безплатно - 3 пълни кръвни картини заедно с урина (в 3-а, 5-а и 8-а мес - за тях общо плащахме по 3 лева) някъде около 7 ехографии (кажи речи на 3 седмици по една, защото през лятото лекарката ми беше един мес и малко в отпуск и не сме се виждали), изследване за време на съсирване на кръвта,  и абсолютно всички консултации са ми безплатни (тоест теглене, мерене на таза, размерите (височината) на матката и отговори на всичките безкрайни  въпроси:)). Вагинален преглед имам само един, защото бях направила полип на шийката на матката в 3-а мес а после имах ниска плацента и тя мисля умишлено не ми правеше, за да не изкървя. Иначе сега плацентата се вдигна и си имам и вагинален преглед един. И това е май. Но все пак мисля, че не е малко Simple Smile
Нещата, които ми е назначавала и сме плащали са - спин, австралийски антиген, васерман и още едно беше, но по 7 лева всяко, защото в клиниката където ми ги правеха имаха някакъв договор за отстъпка за бременни със здравната каса. Иначе мисля са по 15 или 20 лева.
Ами май това е. Ако се сетя още нещо ще кажа Simple Smile
Знам, че микробиологии не ми правиха, защото те показват на какви антибиотици регират гадините ако има такива, а по време на бременност избора е ограничен и тя казваше, че няма смисъл. Последният път ми даде Полижинакс профилактично, защото раждането наближава и това е.
За ехографиите мисля, че е споменавала, че се полагат по 7 безплатни от касата, обаче не подписвам под това твърдение Simple Smile
Дано да си придобила някаква представа Simple Smile

# 9
  • Мнения: 4 027
Ема,
може би не си ме разбрала или не съм се изразила правилно. Аз имам гинеколог, който да ми следи бременността, но на частно. В смисъл ще си плащам за всеки видеозон и преглед, той ще ми казва в момента какви изследвания да си правя, ще ми ги разчита и т. н. Живот и здраве, искам и да раждам при него. Предполагам, че при него мога да отида и с направление, защото е в Шейново, но на свободен прием ми е по-удобно, защото иначе е голяма лудница и може да се наложи да чакаш с часове, а аз просто няма как да отсъствам толкова дълго от работа. Той обаче ми каза да се запиша И на ЖК, за да ми бъдат безплатни изследванията, за които той ще ме насочва. Т. е. тази ЖК да е проформа, за да мога да си ползвам изследванията, които ми се полагат на база на това, че съм здравно осигурено лице. Но в ЖК не искам да ме преглежда друг гинеколог. Въпросът е как работи ЖК - задължително трябва да посетиш гинеколог, който е към нея  /за да ти установи наново бременността и оттам той да ти назначава изследвания/ или приемат, че вече бременността е установена, независимо къде, и следват рутинни изследвания, без да ги назначава гинеколог оттам? Тези въпроси в момента сигурно са малко безсмислени, защото в понеделник така и така ще отида да проверя как стоят нещата, но пусто любопитство... А пък и честно казано изпитвам страх от навъсени бюрократични лелички и питам, за да почерпя от вашия опит, така че да не оплескам нещата Grinning  Grinning  Grinning

# 10
  • Мнения: 3 663
martea,  а защо не си занесеш направлението от личната лекарка направо на този в Шейново (ако той работи със здравната каса), а пък да си ходиш при него, тогава когато приема на частно за да избегнеш опашките, които те притесняват. Така хем той само ще те преглежда (и ще си плащаш) хем ще ти пуска безплатно изследванията, защото ще имаш направление....
А пък и друго - ако приемем, че си занесеш направлението на лекарка в ЖК - аз мисля, че колкото и да е некадърна ще ти назначава изследвания и ще те гледа на ехограф, а пък то за резултатите не си длъжна да я слушаш и направо ще си ги носиш на този в Шейново....Ако пък се случи някоя по свястна ще си имаш още едно мнение поне...
А за установяването - отиваш някъде - казват ти, че си бременна - после отиваш  при личната лекарка и си искаш направление за бременни. И това направление можеш да си го носиш на който си лекар поискаш, стига да работи със здравната каса. И той си ти завежда там в едни папчици бременността и си те преглежда и си ти назначава всичко каквото трябва и така. Аз съм в Люлин, а лекарката ми е в центъра.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 121
Само да допълня, че ехографа е само 2 или 3 пъти за цялата бременност, говоря за безплатния.

# 12
  • Мнения: 4 027
Тони,
благодаря за идеята. Точно това ме интересуваше - дали един вид ЖК не е "вързана" само с определен лекар. В понеделник ще ходя до личния лекар и след това ще пиша какво е станало. А за лекарка в ЖК - разбира се, че нямам нищо против безплатен /коремен/ ехограф и още едно мнение Grinning  Grinning  Grinning  Въпросът е, че не искам да ми правят гинекологичен преглед или вагинален ултразвук, без да има нужда от това /нали в началото на бременността не било хубаво/ и след като моят лекар вече ми е правил. Напатих се от случайни гинеколожки  дотам, че ходенето на гинеколог в момента ми е направо стрес /е, предполагам на никой не му е особено приятно, разбира се/. И след като най-накрая попаднах на наистина добър специалист, не ми се иска да си правя експерименти. Затова ви надувам главата Embarassed  За което се надявам да ме извините Embarassed

# 13
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Цитат на: martea
Ще е най-добре, ако наистина има такава възможност да ходя на ЖК при л. лекар. Не искам да ходя при друг гинеколог с направление - просто страшно съм се напатила от некадърни гинеколози и наистина ме е страх отново да не попадна на такъв. Дано само личният ми лекар да се навие да ми води ЖК. Това ще е най-добрият вариант, благодаря за идеята!


Недей да избираш варианта с личния лекар! Нито ще ти е приятно, нито безопасно да чакаш всеки път на опашка при подсмърчащи и кашлящи пациенти за едното направление. Помисли и колко нерви и време ще изхабиш ако не ти дават предимство. Плюс това, личния лекар не разполага с ехограф, а при частния лекар хич не е евтино.

# 14
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Цитат на: Ani111
Само да допълня, че ехографа е само 2 или 3 пъти за цялата бременност, говоря за безплатния.


Явно на всякъде е различно. Мен ме следяха във Военна болница всеки месец. Събират ми се 9 гледания на ехограф до тук.

Общи условия

Активация на акаунт