Гъбички от кърма!?

  • 7 984
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 554
Моето малко момиченце е на 23 дни . При консултацията педиатърката откри гъбички в устата,които се появявали защото след кърмене не приема вода!
Имали ли сте такъв проблем и как се справихте?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Гъбичките се наричат соор, или по народному - млечница. Много бебета ги имат. За да се справиш с тях, най-напред изхвърли биберона, понеже той е основният развъдник на гъбички. След това, предполагам, че педиатърката ти е изписала да мажеш с Дактарин или нистатин+разтвор на сода (ако не е изписала, може да имате съвсем малко гъбички и да няма нужда?). Мажеш след кърмене (по лекарско предписание!).
След като кърмиш, сипи в устичката на бебето 1 ч.л. преварена вода - с лъжичка, само колкото да се изплакне млякото от устичката. Това е достатъчно, няма нужда да "наливаш" с повече. После, ако има назначено лечение - мажи. Ако не, това е всичко.
Често само с махането на биберона изчезват и гъбичките.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И виж тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4609url

# 3
  • Мнения: 1 517
Моята беба имаше в началото и на нас ни казаха да й слагаме Нистатин, но някак не ми се искаше. Биберон не сме й давали. После само се оправи.

# 4
  • Мнения: 4 406
наистина,ако не се изплакне устата след ядене, се получавват, но не са толкова страшни. добави водичка за "десерт" на бебчето и готово

# 5
  • София
  • Мнения: 2 249
Не е задължително да са от това, че не му даваш вода. Не съм му давала вода и не е имал като новороден. Важно е когато лекуваш бебео , да лекуваш и себе си, за да не си ги препредавате. Така, че след кърмене, освен бебчо, намажи и зърната на гърдите.

# 6
  • Plovdiv
  • Мнения: 309
И ние имахме млечница и я оправихме така:Разбъркваш 1ч.л. мед с 1ч.л. сода и така мажех по няколко пъти на ден.Точно за 2 -3 дни се оправи.Опитай!

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не препоръчвам мед - всички педиатри казват, че мед преди годинка не е добра идея (не искам да водим спор за и против меда, само казвам какво препоръчват педиатрите по света и у нас).

Разтвор на сода се прави така: кипваш 30 мл вода, и добавяш 1 ч.л. сода бикарбонат (хлебна сода). Оставяш да се утаи и изстине, после след кърмене мажеш с марля (или кутрето си) от бистрия разтвор устенцето там, където има гъбички. Разтворът е неприятен на вкус и бебето се плюнчи и често плаче.

Преди да прилагаш разни работи, махни биберона и виж дали няма да се махнат от самосебе си. Ако не му пречат, също така, когато започне да се плючни обилно преди никененето на зъбките, гъбичките сами се махат, вероятно защото многото слюнка отмива млякото, което остава в устата след кърмене.

# 8
  • Мнения: 2 807
Цитат на: boo
Гъбичките се наричат соор, или по народному - млечница. Много бебета ги имат. За да се справиш с тях, най-напред изхвърли биберона, понеже той е основният развъдник на гъбички. След това, предполагам, че педиатърката ти е изписала да мажеш с Дактарин или нистатин+разтвор на сода (ако не е изписала, може да имате съвсем малко гъбички и да няма нужда?). Мажеш след кърмене (по лекарско предписание!).
След като кърмиш, сипи в устичката на бебето 1 ч.л. преварена вода - с лъжичка, само колкото да се изплакне млякото от устичката. Това е достатъчно, няма нужда да "наливаш" с повече. После, ако има назначено лечение - мажи. Ако не, това е всичко.
Често само с махането на биберона изчезват и гъбичките.


Точно така е, както boo го е написала...

# 9
  • Мнения: 385
Аз също мога да кажа, че плакненето на устата няма отношение към това дали бебето ще има гъбички или не. Никога не съм плакнала устата на бебо. И досега заспива на гърдата. Гъбички не сме имали.

Медът може да навреди на бебето, както обръща внимание boo, и аз също не го препоръчвам. Разтворът със сода бикарбонат е по-безобиден.

# 10
  • Мнения: 2 006
Да ви кажа моми4ет,аз никога не съм и плакнала устата на Алекс,пък не сме имали гъби4ки Grinning а си бях купила дакрарин гел от България,защото на сестра ми бебока имаше няколко пъти,въпреки изплакванията.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Mамчета, все пак се плакне с водичка, когато има гъбички. Не говоря за наливане с вода просто ей-така. Все пак се третира кандида! Ето малък откъс:
Цитат
For yeast (thrush) in the baby’s mouth, your doctor will probably prescribe oral nystatin drops.  After each nursing session (or however often your doctor suggests) rinse the baby’s mouth with water, offer him a drink of water from a cup, or wipe the inside of his mouth with a damp washcloth.  Milk that remains in the baby’s mouth can be a source of food for yeast.  Then apply the medication according to directions.  

Или иначе казано:
За соор (млечница) в устата на бебето, докторът вероятно ще ви предпише капки нистатин за орален прием. След всяко кърмене (или колкото често каже докторът) изплаквайте устата на детето с вода, предложете му да пийне вода от чашка, или избършете вътрешността на устата му с мокро парче. млякото, което остава в устата на бебето може да бъде източник на храна за гъбичките. След това нанесете лекарството според указанията.
Млечница:
           
www.breastfeedingbasics.com
Ако няма гъбички, разбира се, няма нужда от вода. Също така трябва да отбележа, че кандидата може да причини обрив по бебешкото дупе (който да не се лекува с обикновените цинкови кремчета), в гърдите на майката (трябва да се проведе лечение и за нея едновременно, дори да няма симптоми!), както е възможно развитието й и във вагината на майката.

# 12
  • Мнения: 372
Ние се излекувахме много бързо с Дактарин,но преди това бях слагала и Нистатин ,който не помогна особенно.Лошото е наистина ,че гъбичките могат да преминат в храносмилателната система и с акото да изприщят дупето на бебчо.При нас и това го имаше,но със специални кремчета се оправи и този проблем.Трябва да знаеш ,че са много упорити и изисква търпение и голяма хигиена.А ние се бяхме заразили с гъбички още от родилното или от мен при раждането или от бибероните ,които им дават на малките.Успех в лечението и търпение. Laughing

# 13
  • Мнения: 554
Благодаря за съветите!Ще пробвам с разтвора на вода и сода,а отделно лекарката ни изписа Дактарин!
Дано да се спасим!
Мога ли вместо вода да давам отвара от копър,че малката има много колики?

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Moже, но не прекалявай с количеството - по лъжичка-две след кърмене.

Общи условия

Активация на акаунт