Може ли да е мастит

  • 626
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 663
Вече на няколко пъти ми се случва до като си седя да ме втриса толкова силно ,че не мога да си движа регулирано крайниците...Ако опитам да мръдна още повече ми се стягат мускулите по цялото тяло.Снощи бях така почти час и сериозно си мислех,че ще умра,раждането ми беше песен сравнение с това усещане,абсолютно сериозно!!!На едната гърда имам зачервяване (едвам видимо) и много ме боли,когато го натискам.Опитвам да изтисквам с помпа,но почти нищо не излиза в сравнения с другата.
Дали може да е от гърдите или се дължи на друго,ще ходя на лекар,но все пак да попитам....

# 1
  • Мнения: 175
Не чакай повече,а влез в банята и се изкъпи с възможно по-топла вода.Започни да изтискваш гърдата докато я изцедиш.Не се притеснявай ще имаш достатачно мляко да нахраниш след това детенцето си.

# 2
  • В центъра на Вселената...
  • Мнения: 382
Здравеи!!! Аз имах абсолютно същите симптоми.Зачервяването на гърдата ти е следствие от запушен канал.Трябва да вземеш много сериозни мерки ,за да не стане мастит.Аз бях и на антибиотик и ми биха инжекции ОКСИТОЦИН за разширяване на каналите, за да може кърмата да поте4е.
Какво ще те посъветвам- Ако си кърмачка  преди бебето да запо4не да су4е си направи топли компрес, за по лесно поти4ане на млякото.След като се насу4е запо4ваи да се цедиш.Дори нищо да не излиза цеди нон-стоп.Трябва канала да се отвори.Ако трябва влизаи под душа и се заливаи с гореща вода колкото можеш да търпиш.Слагаи си и компрес от извара (обезсолена) на за4ервеното място, обикновено след кърмене.Изварата трябва да е стояла в хладилник-да е студена.Т.Е. преди да кърмиш топли компреси, а след това като се изцедш студен копрес с изварата.Понякога съм се цадила с часове.Наистина боли, но трябва.Ако имаш помпа ползваи я .На мен ли4но ми беше по-удобно на ръка.
Дано съм ти помогнала.Ако има нещо винаги мойе6 да ми пи6е6
УСПЕХ

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Вероятно за момента все още е само запушен канал. Трябва моментално да вземеш мерки,за да се оправят нещата и да се размине антибиотика(макар че и да се наложи да пиеш,не е болка за умиране и кърменето си продължава през целия курс на лечение).
Момичетата са казали основното - горещи компреси или под гореща вода преди кърмене,за да потече по-лесно млякото.Бебето на гърдата колкото може по-често - винаги започвай с тази гърда,където е проблема и масажирай мястото на запушването в посока към зърното.Опитай смяна на позата - ако зачервяването е от горната част на гърдата,може да пробваш да кърмиш така - слагаш бебето да лежи на леглото,краченцата му да са в посока към главата ти,а ти на 4 крака надвесена над него. По този начин хем челюстта му масажира по-близо до мястото на запушването,хем надвесената поза помага млякото да потече по-лесно. Сутиените могат да създадат проблем,ако са стегнати и притискат гърдата на някое местенце - така че се увери, че сутиенът ти е достатъчно широк, без да те стяга никъде.
Много мами вече са се уверили от опит,че в тези случаи страхотно ефикасни са компресите от зелеви листа - взимаш лист прясно зеле,намачкваш с ръка,увиваш около гърдата, като зърното остава свободно и сменяш, като вземе да увяхва - прави се за поне 24ч между всяко кърмене. Компресът с извара, който ти е описала предната мама, също много помага.
За втрисането може да вземаш парацетамол - до 4х за 24ч.Лецитинът, вземан в ударни дози - 4 х 1200 мг (чешкия или канадския,не българския!) - също много ефикасно действа, може да се взима и профилактично по 1 таблетка за превенция на запушените канали, след като се оправиш.
Важно е да пиеш достатъчно течности (на всяко ходене да пишкаш по 1ч.ч. вода, докато забележимо се увеличи честотата на пишкане), да почиваш в леглото и да се отдадеш само на кърмене - за 24ч трябва положението да се е подобрило осезаемо (макар че мястото ще е подуто и болезнено още известно време). Ако няма подобрение - тогава на доктор за антибиотика.
Бързо да минава Grinning

# 4
  • Мнения: 262
Аз имам напоследък проблеми със запушен канал и го оправям с много цедене. Определено помага.
За компреси - използвам една малка бутилка от мин. вода, пълня я с гореща вода (все пак внимавай, колкото може да търпиш, за да не се изгориш), и с нея затоплям гърдата. За сега помага!

# 5
  • Мнения: 498
не се отказвай- ще се оправиш, само не се отчайвай Grinning
ако с помпата не излиза може да пробваш цедене на ръка-при мен беше много ефикасно... имаше един сайт където беше обяснено как става това цедене, но аз не го помня
другите са ти казали всичко - ако следваш съветите им ще видиш как всичко ще си дойде на мястото  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 1 936
Аз имах същите симптоми, ходих на мамолог и се оказа, че е мастит като нямаше гнойни локации, само зачервяване на част от гърдата, където е бил запушения канал, т.е. всичко е било в самото начало. При мен обаче имаше и нещо друго - откриха ми стрептококи в кърмата, които са били причината за запушването на канала. Аз дадох кърма за микробиология, направиха ми антибиограма и се оказа, че в кърмата има стрептококи и трябва да се лекувам. 7 дни бях на антибиотик - Аугментин и едновременно с това пиех Лецитин. След тия 7 дни изкарах 3 дни без антибиотик, пак направих една микробиология и проблема вече го нямаше. Иначе и на мен ми бяха казали за горещите душове, масажите и изцеждането, но аз не го правих....от мързел. Така че спокойно, просто трябва да вземеш навременни мерки. Колкото по-рано, толкова по-добре!

# 7
  • Мнения: 171
Аз също имах такива проблеми. Казваш, че те тресе, но не казваш колко температура имаш. Аз всеки път бях с 39 няколко дена, докато се разкара бучката. Преди да прибегнеш към антибиотика пробвай бабините лекове.
Виж в тази темичка са обсъждани тези неща http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76299.20

Общи условия

Активация на акаунт