гризе си ноктите

  • 666
  • 10
  •   1
Отговори
Синът ми е на 1,9г. От известно време си гризе ноктите.Опитвам се да го отуча,но засега не мога да намеря правилното решение.Стремя се да не му обръщам внимание ,защото колкото паовече му правя забележка,толкова повече го прави.Ако му се скарам,започва да се смее и показно започва да си гризка ноктенцата.Дори понякога го използва за превличане на вниманието ми.По съвет на педиатъра,купих лекарствено средство с което му намазвам ноктите.Нанася се с четчица и на него много му харесва да мажем ноктенцата.Има лек мирис като на ацетон и садържа някакъв екстракт от люта чушка,но въпреки това не го спира да продължава да си изяжда пръстенцата(може би ще харесва пикантни храни:-)Какво да направя за да го отуча от този лош навик?Другото,което ме интересува ,каква е причината изобщо да го прави?Свързано ли е с някакъв психологически проблем?

# 1
  • Мнения: 98
И моята дъщеричка го прави от 2-3 месеца , отново върнах залъгалката за да може да нея а гризка ,това така добре и се отрзи ,че оттогава насам прегриза няколко.Но проблема с ноктите все още си го имаме ,макар и по-рядко  но го прави ,нашата педиатърка каза че и това ще отмине ,но кога ли?

# 2
Не искам много да се правя на знаеша,но съм чувбала че трябва да се мажат ноктите с нещо горчиво или кисело примерно лимон.Така детето като опита и не му хареса няма да повтаря.От друга страна аз като малка също съм си гризала ноктите.Майка ми си е рекла че като порасна ще бъда с много грозни нокти от това гризане.Но явно съм го израстнала и сега имам прекрасни и здрави нокти.

# 3
  • Мнения: 1 258
Според мен разрешението трябва да се търси не така повърхностно,стига да не е свързано с това,че обича например да му се изрязват ноктите по-често.Аз съм имала този проблем и знам,че не става като се мажат ноктите и със заплахи.Колко са ме тормозили и нищо.После аз сама исках да спра(бях голяма и се срамувах) и пак не можех.Обикновено става въпрос за проблем в детето,който не намира друга проява освен тази.За мен за това има  някаква причина-в детската градина,в къщи.Вероятно се проявава при по-чувствителни деца,за които новото или промяната е свързана със стрес и което на нас не ни се вижда особено стресиращо.Така че мисля, че трябва да се потърси начин да се изкорени причината(ако е възможно),а не проявата.

# 4
  • Мнения: 574
Има един горчив лак за нокти, който ми помогна когато Рали започна да си гризе ноктите. Ако е хванато в началото навика може по -лесно да се пресече. Вземи си от този лак и дано да ви помогне. Даже в началото мажех по няколко пъти на ден, че да е все горчиво.

# 5
  • Мнения: 2 567
Моята също като по малка си гризеше ноктите. И сега по някой нокът се е случвало да отгризва, но това е рядкост, защото знае, че няма да се лакира ако видя гризане Naughty

Аз я отучих със заплахата, че при всяко гризане, което видя ще си режа моите нокти и ще и ги дам да ги изяде. Това беше напълно сериозна заплаха съпроводена с демонстративно изрязване на ноктите ми и поднасяне да ги похапне Grinning И тя наистина я прие като такава. Гризането беше пресечено почти от раз.

Но за да не се изкушава винаги гледам да изрязвам ноктенцата и още само като видя, че са се показали.

# 6
  • Мнения: 1 214
Това , с което можеш да мажеш пръстчетата (целите трябва)  е Daum-exol , но смятам , че не трябва да се подхожда така повърхносттно както е  казала  Trislon.
Гризането на ноктите (освен ако не е по подражание) , е на нервна почва.Детето е преживяло някакъв стрес.На ясла  ходите ли?Или нещо друго да се е случило , което да е разтроило детето?
Не , че съм веща в хомеопатията , но смятам , че това ще е най-правилният подход.За такива неща не бих се доверила на традиционната медицина.

# 7
  • Мнения: 442
мила започна да си гризе ноктите, когато тръгна на детска градина предполагам е имало стрес, но не от самото тръгване (само първите три дни плака) или от някаква конкретна случка, а от всекидневното съжителство с много деца, всяко стремящо се да се изяви. близо година не бях рязала нокти на ръце - просто нямаше нокти за рязане. през лятото, когато един месец не беше на градина й купих един хубав детски лак за нокти, като й казах, че ще й лакирам ноктите, когато пораснат и има `маникюр`. та, така се отучи - от мерак да е като мацка.
п.п. друго мазило, което продават в аптеките п/в гризане на нокти и смукане на палец, е stop`n`grow.
п.п.п. аз все още си гриза ноктите Embarassed

# 8
  • Мнения: 26
Дъщеря ми си гризе ноктите, откакто се роди бебето, вече 1г. Sad Скоро, след като я забелязахме, започнах мазане с Даум-ексол. Първите дни имаше ефект, после свикна. Скоро ще стане на 3г. и аз все се надявам този период да отмине. Прави го най-често, когато е уморена или й се спи. Казвам й , че така няма да има маникюр, но това като че ли не впечатлява особено. Сега съм решила аз да ходя по-често на маникюр и да я водя с мен.  Покрай другите неща, в които ме имитира, може и тогава да поиска да е "като мама" .

# 9
  • Мнения: 1 134
Дъщеря ми започна да си гризе ноктите когато се пренесохме в нов дом.  Освен различната обстановка вкъщи, явно й липсваха и връстничетата от стария квартал, аз самата бях по - напрегната и изнервена в същия период и се започна... Опитах с какви ли не приказки, примери, заплахи, горчиви лакове, сравнения с моя маникюр и ярките цветове, които "отиват само на дълги нокти", и какво ли не. Но резултатът дойде чак след година. Не се вманиячих да разрешавам този проблем, защото от всичко, което изчетох разбрах, че е на емоционална основа, и ако спечеля битката, няма да спечеля войната - т.е нервното й напрежение може да избие в по - тежък вариянт - нощно напикаване, заекване и пр.
Дори да няма някаква съществена промяна в живота им, децата около тази възраст неминумо се сблъскват със стрес - от забрани, възпитания, отношения с други деца и "подялба на собствеността"Simple Smile)), страхове и всичко, което тепърва започват да осъзнават. Включително и желание да изгризат някой от родителите... Не задължително, защото той е кофти родител, а просто защото започва да налага ограничения...
Друг момент, в който се проявава това е скуката - главно пред телевизора или когато не им се обръща специално внимание. По съвет на детски психолог започнах да я "товаря" непрекъснато с някакви неща, които да свърши, за да ми помогне. Дори и напълно безмислени: донеси чашата от кухнята; извади онова списание, само ти можеш да подреждаш така добре пантофите вкъщи, моля те подреди ги, че идват гости и пр. щуротии всеки път, когато я видех, че блуждае някъде... Но това чак към 2.5 - 3 годинки.
Така, че спокойствие, търпение и любов. А, като поотмине този напрегнат период, можеш да започнеш да използваш собствената й суетата срещу навика. Детската градина също ще помогне.  Peace

# 10
  • Мнения: 1 393
ох,и ние имаме от около месец същия проблем.Тя гледа,че брат и си лапа пръстите и подражава,а напоследък и похапва нокти  Sad

Общи условия

Активация на акаунт