VІІІ СОУ "Ал. Пушкин" Варна

  • 11 383
  • 9
  •   1
Отговори
Има ли родители, чиито деца учат в VІІІ СОУ "Ал. Пушкин" Варна? Какво Ви е мнението? Как се справят децата Ви - много ли са натоварени? Оправдана ли е истерията покрай приема и наложително ли е децата да посещават предварително занимални и курсове за обучение за тестовете? Дайте ми съвет - струва ли си да подавам документи там? Благодаря предварително! 

# 1
  • Мнения: 3 405
Училището е добро и с традиции Grinning
По мое мнение не са натоварени, справят се чудесно.
Относно курсовете - това си е избор на всеки един родител.
А дали си струва?! Пак е ваш избор дали ще подадете документи или не.
Според мен си струва.
Успех! Grinning

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Имам три приятелки, чиито деца в момента са в първи клас в три елитни училища в града. Учудващо е че точно в руското училище са най-назад с материала, и са най-малко натоварени(с домашни за в къщи). Това се отнася само за първи клас в момента. Така че в момента и аз съм в чуденка какво да правя Confused. Подготвителните курсове не са гаранция че детето ще бъде прието, а и на миналогодишния курс са се занимавали с доста неща, които въобще не фигурират на изпита. Разбрах, че е важно детето да е много спокойно на самия изпит и ако има подготовка от предучилищната е напълно достатъчно(например книжките от поредицата Моливко).

# 3
  • Мнения: 5 622
 А какъв е изпита? Дават ли данни за това какво включва изпита им? Много ми е странно какво може да бъде за дете за прием в ПЪРВИ клас!

Руски учат ли?От първи калс ли? Дайте повече инфо!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Изпита е под формата на тест, а втората част е устна - разказ по картинка и въпрос за сравнение - нещо от сорта Каква е разликата между череша и вишна или между езеро и море... За теста - сходни са с книжките Моливко

# 5
  • Мнения: 5 622
А от кога почват да учат руски? И всичко на руски ли е? Аз никак не го долюбвам този език  Confused Останало ми е от бай Тошово време още, когато насила ни караха всички да учим руски от 3 клас.....

# 6
  • Мнения: 1 399
Моето мнение се покрива с това на Дяволина Grinning
Да, за мен си струва да се пробва - обучението е добро, базата също. Може и да звучи странно, но децата наистина не са много натоварени (въпреки че се учи руски от първи клас и английски от втори).
След четвърти клас има преразпределение на класовете по изучаван първи език - руски, английски, френски и италиански (това са четирите паралелки, които се оформят).
По план (и разбира се при положен труд от ученика, защото
чужд език никой не може да ти налее с фуния в главата), след 12 клас би трябвало да излязат свободно владеещи два езика.
 От пети клас се изучава и трети език, на който нивото в края на курса на обучение ще е съвсем ниско (e, само това е малко излишно според мен newsm78).
Хубавото на този учебен план е, че евентуално (ако няма някакви други предпочитания детето) може да се избегне кандидатстване в езикова гимназия след седми клас. Всички знаем въпрос за каква "истерия", психическо и финансово натоварване на семейството става въпрос тогава Wink
А колкото до истериите, за мен не са оправдани по никакъв начин. Т.е., в тази връзка, струва си да се пробва, но ако не влезе детето не е фатално - има и други добри училища във Варна Hug
За т.нар. изпит ще опитам да напиша накратко няколко изречения (доколкото съм запозната), но след малко

# 7
  • Мнения: 1 399
"Изпитът" всъщност са т.нар. тестове за училищна готовност - упражнения за памет, за внимание, за фината моторика. Имаше и някаква рисунка на човешко тяло и дърво, ама доколкото знам са се ориентирали, че масово вече родителите знаят какви елементи трябва да присъстват на рисунката Laughing Laughing и вече я няма в тестовете.
Няма изисквания детето да чете и да пише.
Влизат по около 10 деца. Теста се води от психолози. Преди всяко едно упражнение се дават обяснения, прави се предварително упражнение-образец. Проверява се всяко едно дете дали е разбрало идеята. Разяснява се допълнително при нужда и тогава се дава съответното тестово упражнение, по което вече се работи самостоятелно, за определено време (за всяко упражнение има различно време).
Заради предварителните разяснения и обяснения има и малки различия във времетраенето на изпита за отделните групи (примерно една група може да свърши за 30 мин,а следващата за 35).
Доколкото си спомням от моето дете, всичко е под формата на игра. Дори по някое време са правили и някакви физически упражнения Laughing  Laughing(предполагам за разтоварване)
Писменият тест е без родители. Родителите влизат накрая, за да запечатат писмената работа в плик.
След това, заедно с родител, се влиза за устен изпит. Доколкото знам всяка година е различен - т.е. примерно може да има разказ по картинка, може да няма. Има обяснение на думи, сравнения и т.н.
Пример – по какво си приличат банан и круша. какво е раница и т.н. Обяснение от тълковен речник не се иска Wink.
С основна тежест е писмения тест.
Тестове за предварителна подготовка няма - това не са неща, които "се научават".
Единствено, според мен, детето може би трябва да е предупредено да не се разсейва от останалите деца в групата, т.е. да не блее като влезе вътре, а да си работи самостоятелно Wink - но това е лично мнение
И най-важното (пак лично мнение) да не е затормозено предварително - има родители, на които амбициите им идват в повече - надъхване на детото, заплахи, въпрос на живот и смърт влизането в Руското училище Tired Sick
Според мен, спокойно може да му се каже, че отива на място, където ще му дадат няколко упражнения, с които ще покаже че е готово да стане първокласник, да не се притеснява, ще се позабавлява и т.н. и т.н., без изобщо да се споменава, че това е тест за влизане в определено училище
За който държи предварително да се ориентира доколко се справя детето Wink -
имаше и една книжка на издателство Фют - "Мисли и решавай бързо" /не помня точното заглавие, нещо от този род беше Embarassed/. В нея има разни психологически тестове за памет, внимание и т.н.
Но от самото училище няма никакви книжки с тестове, нито курсове за предварителна подготовка.
Доколкото знам тези курсове са частна инициатива (някой прекрасно се е ориентирал как да печели от родителските амбиции) и дали ще си запишете детето е въпрос на лична преценка. А дали ще помогнат за влизане: гаранция - Франция Laughing Laughing

Последна редакция: сб, 25 фев 2006, 21:00 от stella

# 8
  • Мнения: 314
здравейте,мамчета!темата ми е много интересна не защото се чудя дали да запиша детето си във въпросното училище,а защото съм бивша негова възпитаничка.искам просто да изразя мнение,което може да ви помогне да вземете решение.значи,нашите ме записаха от първи клас там,разбира се с изпит,от който по разбираеми причини вече почти нищо не си спомням.искам да ви обясня друго.става въпрос за подготовката,която училището дава.аз съм с прекрасни впечатления от там,от преподавателите и знам,че ако едно дете наистина учи,може да излезе с доста добри познания не само по езика,а и по отделните предмети.поне при нас се учеше руски от първи клас.мисля,че и в момента е така,но не съм сигурна.учехме стихотворения,песнички,приказки и вярвайте ми,че това,което тогава съм научила,никoй не може да ми го изтрие от главата.при нас беше така,че след седми клас ако решиш можеш автоматично да останеш руска паралелка с първи език руски и втори английски.но после доколкото знам направиха изпит по руски,за да ти проверят знанията,за да останеш в руска паралелка,което е разбираемо за мен.на руския се държи много.помня,че дори последните години учехме отделно часове руска граматика,руска литература(четене на лит.произведения,анализи както по бг литература),руски превод и дори едната година имаше и бизнес руски.незнам обаче колко е достоверна информацията за момента.може и сигурно има някои промени.някоя майка по-горе беше казала,че училището е с традиции и е много вярно.нещо,което много други училища загубиха с течение на времето.аз лично с удоволствие ако си бях в бг,бих си записала детето там.ако има въпроси,питайте.надявам се да съм ви била от полза.

# 9
  • Мнения: 3 405
stella е дала изчерпателна информация!
Има едни малки тесни книжки, май същите дето ги е написала stella, на "Фют" - 3 книжлета, с много интересни картинни тестчета.
Самият тест за прием в СОУ "Ал. Пушкин" не се публикува предварително, нито има подобни за разпространение Grinning

Общи условия

Активация на акаунт