Отговори
  • Мнения: 110
Здравейте,искам да задам въпрос към майките,които имат две деца до 7годинки или очакват второ.
Давате ли голямото си дете на детска градина докато сте бремена или отглеждате бебе?Задавам този въпрос,защото аз очаквам второ дете,а дъщеря ми е на 3год. и 1мес. и ми се иска април да я пусна на детска градина.Знам ,че децата боледуват в детската градина и се страхувам това да не навреди на детето,което очаквам.Ще се радвам да ми дадете мнения и съвети!!!

# 1
  • Мнения: X
Не мисля,да давам баткото  на ясли,защото ще ми е по-трудно да ходя да го водя и да го взимам отколкото ако го гледам вкъщи.А и от болестите ме е страх,досега не ми е боледувал,но знам ,че много деца се променят като тръгнат на детско заведение..Засега ентусиазъм не ми липсва,но ще видим като родя...Искренно се надявам и бабите да бутат по едно рамо,поне от време на време и то за баткото-с бебето все ще се оправя

# 2
  • Мнения: 358
От началото на 5-тия месец на втората ми бременност си гледам големия, преди беше с гледачка.Сега си ги гледам двамата, да са живи и здрави. Големия ми е много злояд и не ми се дава. Нямам помагачи други, освен таткото, с повече усилия се справяме, даже ни сплотява ( само дето време и сили за sex-a много не остават Wink ) Закон е: щом свършиш с едното дете, задължително изниква нещо и започваш с другото. 

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
габа беше на 5 месеца, когато виктория трябваше да тръгне на училище. не ми е хрумвало да я спирам newsm78
преди това ходеше на предучилищна и това по никакъв начин не повлия зле нито на нея, нито на бебето.

# 4
  • Мнения: 2 556
Бебка се роди на 1 Септември. Баткото (на 5 г.) го пуснах на ДГ от началото на Октомври и веднага се разболя. До края на Ноември донесе няколко леки вирусчета вкъщи, излекувахме ги със спирания по 1 седмица от градината. Е, тъкмо оздравя напълно и през Декември се разболя от скарлатина. Изкара я много тежко и това вече ми дойде нанагорно. Спрях го от градина и преди 1 Март няма да го пусна в никакъв случай.

Директорката на ДГ се опита да ме убеди да не го спирам, защото е хубаво да си боледува сега, пък и бебето да се разболее какво толкова, нали съм в майчинство и ще си ги гледам  #Crazy Е, ако за нея е супер да гледа 2 болни деца, за мен не е. И освен това едно е малката да е вече на 1 годинка да речем, а съвсем друго да разболеем бебе на месеци  Naughty Никаква градина до Март, а може и чак до Април даже.

# 5
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 148
Не съм си и помисляла да спра големия син от градина, само защото забременях и в последствие родих. Честно казано, ако стои в къщи, ще го изкарвам на площадката, където през седмицата са обикновенно само болни деца на неговата възраст. Нямам баби да помагат, таткото го води и взема от градина.

# 6
Баткото (4год.) ходи на градина от 2 годишен и през ум не ми е минало да го спирам.Там учат децата на много неща ,а и покрай всички домакински задължения и малката не мога да му обръщам много внимание.Боледува доста ,но само през зимата е  пренася по някой вирус и въпреки това не смятам да го спирам.През ноември изкара варицела и за мое най-голямо учудване не зарази сестра си(тя е на 1 год.)  след варицелата коклюш ,мен зарази нея пак не успя ,но този път превантивно и дадоха антибиотик. Лично на мен ми е доста трудно да се оправям с двамата , а и мъжът ми вече започва да ме агитира да давам и беба на ясла от май месец. Laughing

# 7
  • Мнения: 1 033
Здравей:) Каката ни (както е видно от лентичката) е на 4 годинки и с най-голямо удоволствие ходи на градина. Лошото е наистина, че в този сезон са повечко болестите, но за сега опазваме бебока (иначе каката в момента е вкъщи заради някаква кашлица). Когато си остане вкъщи и на 3ия ден е ужас, защото е свикнала да й се отделя много внимание, а това става невъзможно. А и очите ти трябва да са на 8, защото колкото и големи да ни се струвам - все измислят някаква щуротийка - например вчера докато бях в кухнята тя изрисувала на бебчо челото с розов флумастер - хем смешно, хем страшно...
Иначе според мен е по-добре голямото дете да си посещава градината, защото в началото всичко се върти около бебето - докато се настрои режим и прочее и то ще се чувства пренебрегнато, колкото и да не се забелязва. Това е моето мнение.

# 8
  • Мнения: 1 278
Когато има по-гоямо детенце вкъщи, е съвсем нормално и естествено бебето също да боледува. Независимо дали ходи на градина или не, не можем да лишим детето от социални контакти, а оттам и от прилежащите им инфекции  Wink Вярно е, че като ходи на градина, може и да боледува по-често, но съвсем не е сигурно, че, ако не ходи, няма да боледува.
Най-големият ми син посещава детската градина и понякога "носи" вкъщи разни инфекции. Като се пребори с тях - оздравява. По-малките съвсем естествено се заразяват от него, преболедуват и също оздравяват. В крайна сметка боледуват нито повече, нито по-малко от всички деца на планетата.  Wink

В твоята ситуация бих се замислила по-сериозно за емоционалните преживявания, които му предстоят на детенце - съвсем скоро ще му се роди братче или сестриче  Simple Smile Това наистина ще бъде голяма "работа" за него. За вас също. Хубаво е да знаеш, че, ако решиш да го дадеш на градина непосредствено след като се роди бебето, то може да се почувства "изгонено", в и без друго променената вече обстановка.
Ако се абстрахирате от болестите, и прецените, че вече е време вашето детенце да ходи на градина, защото е станало готово за това отделяне, сега е времето да го направите. Желателно е да има повече време за адаптация преди да се роди бебето, за да не свърже негативните си чувства от тръгването на градина с братчето или сестричето си.

Успех!

ПП: За болестите - има най-различни начини за укрепване на имунитета на детето. Така и ти ще си по-спокойна и детето ще е по-здраво

# 9
  • Мнения: 110
Благодаря за отговорите Ви до тук и ще се радвам  на още мнения!
Истината е ,че се страхувам най-много от шарките,защото съм чувала,че шарката може  да увреди плода?!

# 10
  • Мнения: 922
И аз имам подобно предизвикателство пред себе си...
Деничка е на 2 месеца, а Вальо е в първа група в ДГ и доста често е болен...
Слава Богу, досега не е заразявал сестричката си...
Но с колкото повече мами (минали по този път) разговарям, толкова повече се убеждавам, че е добре да пускам баткото на градина... Просто, когато се разболее го спирам, за да се възстанови и пак отново...
Вариантът с имуностимулантите е добър...
Поздрави Heart Eyes

# 11
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Сега ходим на ясла и тази зима определено боледува по-малко, отколкото миналата, когато си беше в къщи.
Понеже е на ясла до местоработата ми и пътуваме, обмисляйки варианта за ДГ до вкъщи (ако евентуално забременея), да мога да го водя, мъж ми изтърси: "ми като си в къщи, защо да ходи на градина" Shocked Последното му боледуване познайте кой си взе болничен и изкукурига вкъщи Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 740
За бременността е опасна само рубеолата, и то в началните месеци. За повече подробности се обърни към семейния лекар, от него можеш да получиш добри съвети.
За по-голямото дете е добре да ходи на градина, за да си има преживявания извън врътнята край бебето. Това ще спести от неизбежната ревност, а и ти ще си по-спокойно през деня с малкото. А вечер е хубаво да обръщаш повече внимание на по-голямото, за да не се чувства пренебрегвано и необичано.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Големият ми син ходеше на градина през цялото време, и докато бях бременна/тогава беше 3-та група/, и след като родих. Той по принцип не е боледувал много, и честно казано наистина с нищо не е заразил малкия/макар че изкара варицела/.
Ей, майчета, ами ако разликата на децата ви е такава,че голямото ходи на у-ще, ще го спрете ли от училище, да не носи зарази?
Е, и все пак е въпрос на лично мнение, аз казах моето.

# 14
  • Мнения: 2 556
Ами за мен лично има голямо значение кога детето ми за първи път ще пие антибиотик - дали на 3 години или на 3 месеца. В този смисъл - да, искам да предпазя бебето си от ранно сериозно разболяване. Не че спирането на баткото от градина е гаранция за това, но броя вируси, влизащи вкъщи, рязко намалява.

Не съм съгласна с общоприетото мнение, че детето трябвало да боледува, за да си изграждало имунитет. По-точно зависи на каква възраст е. Който иска да си калява невръстното бебе с всякакви вируси - лошо няма. Аз просто не искам. Време има, ще боледува така или иначе, но не виждам защо да стартира отсега.

И не, от училище няма да спра сина си, но дотогава има 2 години  Wink

Общи условия

Активация на акаунт