Помогнете да реша секцио или нормално раждане

  • 13 600
  • 318
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Ще се радвам ако ми пишете положителни и отрицателни страни и на двата вида раждания и вие кое сте предпочели и защо.Още двоумя кое от двете да избера. Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 428
 newsm10 newsm10  За секцио!!!Детето не се мъчи,възможност за много по малко травми при изваждането!А инъче болката е неизбежна при майките и в двата случая!УСПЕХ!  bouquet

# 2
  • Мнения: 7 186
Пусни една търсачка, има ужасно много писано по темата. Аз лично съм за секциото.
А това го копирам от един друг форум:

ПРЕИМУЩЕСТВА НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ

1. Избягва се травмата на естествените родови пътища.
2. Операцията е безболезнена, но след излизане от упойката може да има болка, която налага допълнително обезболяване.
3. Избягват се някои травматични за Вас и плода оперативни вагинални раждания - форцепс, вакуум и др.
4. ЦС се извършва в работно време, когато са налице максималните възможности на здравното заведение.
5. Плановото ЦС е улеснение за лекаря, тъй като той може да планира своята служебна заетост.
6. ЦС продължава средно от 30 до 90 мин.
7. Предната коремна стена остава по-стегната след ЦС.
8. Рискът за плода е минимален.
9. ЦС предпазва плода от допълнително инфектиране от мекия родилен канал.

НЕДОСТАТЪЦИ НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ

1. ЦС е коремна операция, при която през разрез на кожата и матката се изважда бебето. След ЦС остава кожен белег и се променя анатомията на предната коремна стена, което затруднява евентуална в бъдеще коремна хирургическа интервенция.
2. След цезарово сечение последващата бременност протича с повече рискове.
3. След цезарово сечение се наблюдава по-често стерилитет.
4. Цезаровото сечение е коремна операция от средна сложност и тежест и носи някои рискове като:
- по- голяма кръвозагуба в сравнение с вагиналното раждане при която
(много рядко!) може да се наложе дори и да се отстрани матката
- възпаление на коремната кухина (перитонит) или на матката (ендометрит)
- нараняване на съседни на матката органи в коремната кухина (пикочен мехур и др.)
- профилактично прилагане на антибиотици
- по- бавно обратно развитие на матката (възвръщане към нормалните размери)
- възможно развитие на хематом (събиране на кръв) в коремната стена или кухина, което налага повторно отваряне на корема
- възможно е инфектиране на коремния разрез, налагащо лечение, а понякога и вторично зашиване
5. Цезаровото сечение налага задължително обезболяване, което има макар и минимални рискове.
6. Цезаровото сечение по желание изисква внимателна преценка на датата за раждането, когато плодът е достигнал достатъчна зрялост. Ако плода се извади по-рано може да има проблеми с дишането и да се наложи отглеждане за известно време в кувьоз.
7. След Цезарово сечение е желателно да се изчака поне 1 година преди да се забременее отново.

ПРЕИМУЩЕСТВА НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ В СРАВНЕНИЕ С ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ

1. Възстановяването от раждането е по-бързо и по- рано и по- качествено можете да се грижите за Вашето бебе.
2. Престоят в болница е по-малък.
3. Кръвозагубата е по-малка.
4. След вагинално раждане плода се приспособява по- добре и по- бързо за извънутробен живот.

НЕДОСТАТЪЦИ НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ ПРЕД ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ

1. При вагинално раждане могат да настъпят разкъсвания на мекия родилен канал, които налагат тяхното зашиване под анестезия.
2. Години след вагинално раждане може да има отпускане на тазовото дъно с незадържане на урина или газове или някои смущения в сексуалния живот.
3. По време на вагинално раждане може да възникне ситуация, налагаща извършване на някои манипулации, необходими за успешното раждане на плода като:
- епизиотомия (разрез на кожа и подкожие с цел разширяване на естествения отвор на родовия канал)
- вакуум- екстрактор или форцепс (при неефикасни напъни от Ваша страна по време на раждането и опасност за плода се налага лекарят по спешност да извади плода по инструментален начин)
- инструментална ревизия на маточната кухина- манипулацията представлява "остъргване" на останали в маточната кухина части от плацентата или околоплодните ципи. Ако те останат в матката Вие носите риск от развитие на тежки инфекциозни смущения, които могат да доведат дори до отстраняване на матката Ви.
- маточно- влагалищна тампонада- при недобре контрахирана (отпусната ) матка и силно кръвотечение лекарят може да прецени, че е необходимо поставяне на марлено руло в матката, за да се спре кървенето и да се подпомогне контрахирането на матката.
4. По време на вагиналното раждане може да се наложи плода да бъде изваден чрез цезарово сечение, когато има опасност за него или лекарят прецени, че той не може да се роди през естествените родилни пътища.
5. След раждане може да имате болки в местата на вътрешните и външни шевове на влагалището.
6. Оперативната рана на влагалището може да се инфектира, което налага лечение, включително и вторично зашиване.

Последна редакция: чт, 23 фев 2006, 11:19 от Lady Marmalade

# 3
  • Мнения: 953
Аз имах същите терзания, но ме посъветваха да раждам нормално, защото секциото си било операция отваряла се коремната кухина и т.н. а имам  и една приятелка при която след 2 раждания секцио получила усложнения и тръбите са изсъхнали а жената искаше трето та се наложи инвитро и в края на третата бременност едва не умря защото вътрешните шевове се бяха отворили и беше направила перитонит. Та я оперираха по спешност и слава богу тя и детето са добре. При нормалното раждане няма такива неща и след 4-5 дни всичко отминава, а мамите с операции дълги години имат болки на операцията. ТИ СИ РЕШИ. ПРЕЦЕНИ СИ РИСКА И ПОСЛЕДСТВИЯТА

# 4
  • София
  • Мнения: 3 672
Пусни една търсачка, има ужасно много писано по темата. Аз лично съм за секциото.
А това го копирам от един друг форум:

ПРЕИМУЩЕСТВА НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ


1.Избягва се травмата на естествените родови пътища.
2.Операцията е безболезнена ,но след излизане от упойката може да има болка,която налага допълнително обезболяване.
3.Избягват се някои травматични за Вас и плода оперативни вагинални раждания-форцепс,вакуум и др.
4.ЦС се извършва в работно време,когато са налице максималните възможности на здравното заведение.
5.Плановото ЦС е улеснение за лекаря,тъй като той може да планира своята служебна заетост.
6.ЦС продължава средно от 30 до 90 мин.
7.Предната коремна стена остава по-стегната след ЦС.
8.Рискът за плода е минимален.
9.ЦС предпазва плода от допълнително инфектиране от мекия родилен канал.


НЕДОСТАТЪЦИ НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ


1.ЦС е коремна операция,при която през разрез на кожата и матката се изважда бебето.След ЦС остава кожен белег и се променя анатомията на предната коремна стена,което затруднява евентуална в бъдеще коремна хирургическа интервенция.
2.След цезарово сечение последващата бременност протича с повече рискове.
3.След цезарово сечение се наблюдава по-често стерилитет.
4.Цезаровото сечение е коремна операция от средна сложност и тежест и носи някои рискове като:

-по-голяма кръвозагуба в сравнение с вагиналното раждане при която
(много рядко!) може да се наложе дори и да се отстрани матката
-възпаление на коремната кухина (перитонит) или на матката (ендометрит)
-нараняване на съседни на матката органи в коремната кухина(пикучен мехур и др.)
-профилактично прилагане на антибиотици
-по-бавно обратно развитие на матката (възвръщане към нормалните размери)
-възможно развитие на хематом (събиране на кръв) в коремната стена или кухина,което налага повторно отваряне на корема
-възможно е инфектиране на коремния разрез,налагащо лечение,а понякога и вторично зашиване
5.Цезаровото сечение налага задължително обезболяване,което има макар и минимални рискове.
6.Цезаровото сечение по желание изисква внимателна преценка на датата за раждането,когато плодът е достигнал достатъчна зрялост.Ако плода се извади по-рано може да има проблеми с дишането и да се наложи отглеждане за известно време в кувьоз.
7.След Цезарово сечение е желателно да се изчака поне 1 година преди да се забременее отново.



ПРЕИМУЩЕСТВА НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ В СРАВНЕНИЕ С ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ


1.Възстановяването от раждането е по-бързо и по-рано и по-качествено можете да се грижите за Вашето бебе.
2.Престоят в болница е по-малък.
3.Кръвозагубата е по-малка.
4.След вагинално раждане плода се приспособява по-добре и по-бързо за извънутробен живот.


НЕДОСТАТЪЦИ НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ ПРЕД ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ


1.При вагинално раждане могат да настъпят разскъсвания на мекия родилен канал,които налагат тяхното зашиване под анестезия.
2.Години след вагинално раждане може да има отпускане на тазовото дъно с незадържане на урина или газове или някои смущения в сексуалния живот.
3.По време на вагинално раждане може да възникне ситуация,налагаща извършване на някои манипулации,необходими за успешното раждане на плода като:
-епизиотомия (разрез на кожа и подкожие с цел разширяване на естествения отвор на родовия канал)
-вакуум-екстрактор или форцепс(при неефикасни напъни от Ваша страна по време на раждането и опастност за плода се налага лекарят по спешност да извади плода по инструментален начин)
-инструментална ревизия на маточната кухина-манипулацията представлява "остъргване" на останали в маточната кухина части от плацентата или околоплодните ципи.Ако те останат в матката Вие носите риск от развитие на тежки инфекциозни смущения,които могат да доведат дори до отстраняване на матката Ви.
-маточно- влагалищна тампонада -при недобре контрахирана (отпусната )матка и силно кръвотечение лекарят може да прецени,че е необходимо моставяне на марлено руло в матката,за да се спре кървенето и да се подпомотне контрахирането на матката.
4.По време на вагиналното раждане може да се наложи плода да бъде изваден чрез цезарово сечение,когато има опасност за него или лекарят прецени,че той не може да се роди през естествените родилни пътища.
5.След раждане може да имате болки в местата на вътрешните и външни шевове на влагелището.
6.Оперативната рана на влагалището може да се инфектира,което налага лечение,включително и вторично зашиване.

Ще допълня само:Моят лекар ме посъветва- ИЗЧАКАЙ КАТО МУ ДОЙДЕ ВРЕМЕТО ЩЕ ВИДИМ КАК ЩЕ СЕ РАЗВИЯТ НЕЩАТА- ЗА МЕН Е НАЙ ЛЕСНО ДА ТЕ СРЕЖА....
Така- родих нормално но по стечение на обстоятелствата се наложи форцепс- възстанових се мн. бързо- с 4 шева на втория ден си седнах на дупето- а вече почти съм в предишните си килограми
Сама си решаваш- и мен ме беше мн. страх и исках да ме срежат и готово- но сега не съжалявам

# 5
  • Мнения: 5 391
Аз съм ЗА нормалното раждане, така реших за себе си, а и като няма индикации за секцио не смятам  да прибягвам до него по собствено желание.

# 6
  • Мнения: 213
Аз лично съм за секциото.Така раждах по мое желание и нито за секунда не съм съжалила дори когато премина действието на упойката  и започнах да усещам болките пак не съжалявах .Все пак при секциото всичко е под контрол и вероятността за възникване на нещо неочаквано е по-малка.Аз си бхя казала така:тъй и тъй ще ме шият/статистиката показва че само 1% от раждалите нормално са без шевове/ то поне нека бъде коремът.От 10 ден нататък просто забравих че съм оперирана.

# 7
  • София
  • Мнения: 748
Сигурно много хора ще се възмутят на моето мнение,но смятам,че не е редно пациентката да избира какво да бъде раждането,това решение би трябвало да се вземе от лекаря в зависимост от показанията в конкретният случай.На мнение съм,че давайки право на пациентката да избира,тя всъщност не занае какво точно избира.Мога единствено да те посъветвам да послушаш лекаря си!Интересно ми е какво мислят по въпроса майки раждали 2 пъти-нормално и секцио?

# 8
  • Мнения: 5 103
ЗА секцито съм. Живот и здраве и мойто ще е скоро.
Тук във форума ще получиш много противоречиви мнения по този въпрос.
Не взимай решения от това, което ние сме ти писали.
Помисли и  прецени сама за себе си, кое е най-добро за теб и как предпочиташ да родиш. Това е избор на всеки един от нас, който според мен сами трябва да вземем.

# 9
  • Мнения: 1 446
Не решаваш ти как ще раждаш , а лекаря. Напълно съм ЗА нормалното раждане.

# 10
  • Мнения: 4 668
За да може да се отговори на този въпрос , трябва да си раждала и по двата начина . Аз лично родих нормално и съм от този 1% - без нито един шев . Но осъзнавам , че това е късмет . Болките при нормалното раждане са много силни , но пък секциото си е коремна операция . Аз лично много бързо се възстанових и забравих ! Но смятам , че най - важно е да се довериш на лекаря си , той знае по - добре . Аз така направих и не сбърках !  Желая ти леко раждане !  smile3525

# 11
  • Мнения: 505
Абе операцията си е операция. Той Ония отгоре си знае работата , та естественото е най-добре според мен. И мен ме беше много страх и хич не търпя на болка ,ама като дойде време и не дадох да ме режат. Мисля е още пострашно Crazy. Имах късмет да родя бързо и всичко мина като насън та сега само ми разказват ,че да си спомням някои неша. Не се страхувай. Вземи си решението сама. То като дойде време -бебо няма да те пита Grinning

# 12
  • Мнения: 5 790
Аз лично съм за секциото.Така раждах по мое желание и нито за секунда не съм съжалила дори когато премина действието на упойката  и започнах да усещам болките пак не съжалявах .Все пак при секциото всичко е под контрол и вероятността за възникване на нещо неочаквано е по-малка.Аз си бхя казала така:тъй и тъй ще ме шият/статистиката показва че само 1% от раждалите нормално са без шевове/ то поне нека бъде коремът.От 10 ден нататък просто забравих че съм оперирана.

  202uu

Родих секцио по желание по абсолютно същите съображения. И за секунда не съм съжалила за решението си. Ако ми се наложи да раждам пак, пак ще родя секцио.

# 13
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Още двоумя кое от двете да избера.

Какво казва лекарят, който те наблюдава?
Имаш ли показания за цезарово сечение?
Естественото раждане не е толкова страшно, колкото исглежда по филмите...особено ако е с епидурална упойка.

Независимо от начина на раждане, то може да е леко или тежко, както и възстановяването след него.
Най-важното е, да си сигурна в лекарския екип.

Каквото и да решиш - леко раждане!:)

# 14
  • Мнения: 411
Не решаваш ти как ще раждаш , а лекаря. Напълно съм ЗА нормалното раждане.

Интересно защо пък да не решава тя???Става въпрос за живота на найното дете и за собствения и!Кой друг да решава?Аз реших за себе си,лекарят ме подкрепи и си родих секцио без никакви проблеми.

Абе операцията си е операция. Той Ония отгоре си знае работата ...

Не разчитай на Оня отгоре...Мога да споря с часове на тази  тема,имам и основателни причини да го правя,но не е тук мястото.Само,че кажа,че когато нормалното раждане се "закучи",следва секциото,не съм чувала да се обърка секцио и да се премина към нормално раждане Rolling Eyes

П.П не ангажирам никого с тов амнение,просто споделям!

Общи условия

Активация на акаунт