Помисли предварително за това как да въведеш мъничето си към новия свят. Както обикновено, подготовката може да помогне значително. По-долу са нещата, които са важни за твоето дете:

Социалните умения - слушане, адаптивност при промени, споделяне, следване на посока, са от изключителна важност. Ако детето ти не знае как да се сприятелява или да дава неща назаем, вероятно няма да може да споделя и с приятелчетата в детската градина. Ако детето ти не може да следва инструкции, състоящи се от три части или не може да стои мирно за 20 минути, за да направи нещо, ще поизостане.

Добрите учители се стремят да направят заниманията забавни, така че ходенето на градина да е като игра за него. Но нещата, които правят децата, наистина са важни за обучението. Например една картина рядко е само картина. Тя трябва да се обвърже и със слушането. Нарисувало ли е детето това, което е казало, че ще нарисува? Понякога ние говорим за форми: каква форма е къщата? Можеш ли да я нарисуваш?

Пеенето на песнички подготвя детето за запаметяване, ритъм и темпо, които по-късно ще му послужат при четене, математика и други предмети в училище. Нещо толкова просто като рязане и лепене може да развие прецизни моторни движения, а също така и да научи детето на търпение и как да следва инструкции.

Децата се нуждаят от много опит и проби. Нуждаят се от такива активности като разглеждане на музей, за да имат набито око, така и от забавни игри като търсене на мидички по пясъка. Всички тези неща разширяват светогледа на детето по умен и интелигентен начин.
Различните активности могат също така да обогатят речника му. Един от най-добрите признаци, че по-късно детето ти ще чете много добре, е речникът му, когато тръгне на училище. Помагайки на детето да опознае света, ще му дадеш възможност да научи нови думи, които са свързани с посещения на зоологически градини, гори, езера, магазини, библиотеки и т.н.

Ще е добре за твоето дете:
- да може да държи химикалка и ножица
- да може да разпознава основните форми
- да може да брои от едно до десет
- да умее да изброява обекти правилно (блокове, боички и т.н.) и да знае, че числата се използват за измерване на неща (сантиметри за височина, чаша за захар например)
- да познава повечето цветове
- да разбира и разпознава приликите и разликите (например при сравняване на обекти)

Ако малкото ти съкровище не знае тези неща, но е нетъпеливо да ги научи и има социални умения, то би трябвало да се справи добре. Но ако то не полага много усилия, в бъдеще това може да има своето отражение. Затова давай много възможности на детето си да изрязва, лепи, пише и рисува. Помогни му да се научи да държи правилно химикалка, маркер и ножици. Чети му много.

Дори и ходенето до магазина може да е забавен начин за научаване на нови неща. Ако са ти нужни три бутилки мляко, остави детето ти да намери бутилките и да ги преброи. Или го помоли да сортирате дрехите за пране и говорете за прилики и разлики между дрехите: чорапите на тате са по-големи, тениските на мама приличат на тези на тате.

Добре би било да направите заедно обиколка на сградата, преди детето да започне да ходи на детска градина. Това ще улесни прехода на детето към новите и непознати неща. Една обиколка може да отговори на много негови въпроси като: Къде е тоалетната? Трябва ли да иска разрешение, за да отиде, или може просто да отиде? Кога е обядът? Как може да получи нещо за хапване? Разкажи на детето всичко, което може да му е от полза и да го накара да се чувства по-уверено. Вкъщи се упражнявайте с храненето самостоятелно, с пиенето от чаша и т.н. Така детето ти ще бъде подготвено напълно за детската градина.

Последна редакция: пн, 12 май 2014, 17:42 от Редактор*